Európában ma kezdődnek a pótselejtezők, a belfasti Windsor Parkban az északírek a svájciakat, a zágrábi Maksimir stadionban a horvátok a görögöket fogadják. Mindkét párharcnak van egyértelmű favoritja, de nem vár könnyű 180 (?) perc sem a svájci, sem a horvát gárdára.
Az északírek és a svájciak történetük első tétmérkőzését vívják egymás ellen, a házigazda a tavalyi Európa-bajnokság óta az öt hazai tétmeccséből négyet megnyert, csak a németektől kapott ki. A négy megnyert mérkőzésből a csehek elleni az igazán komoly eredmény, a norvégok, az azeriek és főleg a San Marinó-iak elleni „kötelező” feladat elvégzése volt. A zöld-fehérek a legutóbbi két, októberi meccsüket elveszítették, de ebből az egyik a németek elleni, a másik a norvégok elleni, oslói, már valójában tét nélküli találkozó volt.
A svájciak, éppen a magyar válogatottal azonos csoportban, az első kilenc meccsüket megnyerték, s miután kikaptak – egyébként simán – Lisszabonban, rosszabb gólkülönbségükkel lemaradtak az egyenes továbbjutásról.
Az összes második helyezett közül a legjobb mérleggel zártak, favoritjai ennek a párharcnak.
Nincs sérültjük, nincs eltiltottjuk, a legjobb tizenegyükkel állhatnak ki. A magyarok (és a portugálok) elleni mérkőzéshez képest annyiban még erősödött is a keretük, hogy Roman Bürki rendbe jött, s felépült Gelson Fernandes, Edimilson Fernandes és Valon Behrami is.
A másik csütörtöki párban a legutóbbi tizenegy hazai tétmérkőzésén veretlen horvát válogatott a 2016-os Európa-bajnokság selejtezői óta sokat javuló, a mostani kvalifikációs sorozatban idegenben még veretlen görögöket fogadja. A horvátok az elmúlt fél évben önmagukhoz képest gyengén teljesítettek, 1-0-ra kikaptak Izlandon és Törökországban is, nem tudtak nyerni Rijekában a finnek ellen sem, s ha a szövetségikapitány-váltás után nem találnak magukra Kijevben, még a pótselejtezőről is lecsúsztak volna. Ám ott nyertek 2-0-ra, így „pótvizsgázhatnak”.
Zlatko Dalić – és segítője, a korábbi klasszis csatár, Ivica Olić – a sérült Mateo Kovačić és Vedarn Ćorluka kivételével minden ászára számíthat, a Perišić, Rakitić, Modrić, Brozović vagy Rog középpályás sor, elöl akár Nikola Kalinićcsel, akár Mario Mandžukićcsal, akár mindkettőjükkel, felettébb erősnek tűnik. A görögök is elsősorban a légiósaikra építenek, de akad néhány Olimpiakosz-futballista a keretben, kérdéses, őket mennyire veti vissza a klubnál kirobbant bundaügy. A görögök szövetségi kapitánya, a német Michael Skibbe, eddigi 18 mérkőzéséből csak ötöt veszített el a válogatottal.
Pénteken rendezik a Svédország–Olaszország, szombaton pedig a Dánia–Írország párharc első felvonását. Nyilvánvalóan a Squadra Azzurra fellépését, pótselejtezős szereplését kíséri a legnagyobb figyelem,
az olaszok nemzeti tragédiának tartanák, ha a válogatott nem jutna el a 2018-as világbajnokságra.
A svédek kerete, főleg, ami a kulcsjátékosokat illeti, kicserélődött a tavalyi Eb óta. Ám nem rossz a mostani generáció sem, a válogatott a 2015-ben utánpótlás Eb-t nyert „évfolyamra” építhet.
Még három hely Afrikában
Afrikában, miután a nigériai és az egyiptomi válogatott már megnyerte a csoportját, még három hely kiadó. Az A csoportban Tunéziának otthon elég egy pont a négyes sereghajtója, Líbia ellen, vb-részvételére akár fogadni is lehetne. A B csoportban a „Szuper Sasok” óriási fölénnyel vezetnek, itt már nincs jelentősége a hátralévő mérkőzéseknek, Kamerun, Algéria, két nagyon nagy múltú válogatott és Zambia már kiesett.
A C csoportban óriási csata várható Abidjanban a marokkói és a házigazda elefántcsontparti válogatott között. Egyelőre egy ponttal előbbiek állnak jobban, tehát döntetlennél ők juthatnak tovább. Afrikában a legjobb a védelmük, még nem kaptak gólt a selejtezőkön. De az ellenfélnél a belga Marc Wilmots szövetségi kapitány Salomon Kalout, Gervinhót, Wilfried Zahát és Seydou Doumbiát is bevetheti. Érdekes, hogy a kapitány nem hívta meg Eric Baillyt, a Manchester United védőjét.
A legkacifántosabb a D csoportban a helyzet, ahol még mind a négy csapat továbbjuthat. Szenegálnak nyolc, Burkina Fasónak és a Zöld-foki szigeteknek hat, Dél-Afrikának négy pontja van, de az első és az utolsó eggyel több mérkőzést játszik a másik kettőnél, miután bundavád miatt megsemmisítették az eredeti mérkőzés eredményét, akkor a dél-afrikaiak 2-1-re nyertek. A játékvezetőt örökre eltiltották. A E csoportban Egyiptom már továbbjutott, Uganda, Ghána és Kongó kiesett.
Kontinensek csatája
Két interkontinentális pótselejtezőt rendeznek még, az egyiken Honduras és Ausztrália, a másikon Peru és Új-Zéland játszik. Az első találkozókon a közép-amerikai és az óceániai csapat a pályaválasztó. A visszavágókat majd november 15-én rendezik, e két párharc győztesével lesz teljes a mezőny, amelynek már tagja Oroszország, Belgium, Németország, Anglia, Spanyolország, Lengyelország, Izland, Szerbia, Portugália, Franciaország, Brazília, Uruguay, Argentína, Kolumbia, Japán, Dél-Korea, Irán, Szaúd-Arábia, Mexikó, Costa Rica, Panama, Egyiptom és Nigéria.