eur:
411.71
usd:
395.27
bux:
79551.8
2024. november 22. péntek Cecília

A fél világ az orosz vakcina miatt hümmög - a nap hírei

Egyeztetéseket kezd az új orosz koronavírus vakcina elismeréséről a WHO, Berlin kételyeit fejezte ki. Szeptember 1-jén hagyományos oktatási rendben indulhat az iskola - közölte a szaktárca. Megjelent a közbeszerzési kiírás a Lánchíd felújítására. Az InfoRádió legfontosabb keddi hírei.

Egyeztetéseket kezd az új orosz koronavírus vakcina elismeréséről az Egészségügyi Világszervezet az orosz hatóságokkal. Ennek feltétele, hogy a legszigorúbban megvizsgálják azokat az adatokat, amelyek bizonyítják a szer biztonságosságát és hatékonyságát. Az oltóanyag bejegyzését kedden jelentette be Vlagyimir Putyin orosz elnök. A vakcinát fejlesztő orosz intézet eddig nem tett közzé részletes tudományos eredményt egyetlen klinikai vizsgálatról sem. A német egészségügyi minisztérium kételyeit fejezte ki az új orosz védőoltás minősége, hatékonysága és biztonságossága iránt.

A következő hónapokban az Európai Unió és az Egyesült Királyság betegei számára hozzáférhetővé válik a remdesivir hatóanyagú koronavírus elleni készítmény. Jakab Ferenc virológus, a Koronavírus-kutatási Akciócsoport vezetője az InfoRádiónak elmondta: az eredetileg az ebola ellen létrehozott szer a koronavírus ellen is hatásosnak tűnik, azonban ez nem megelőzésre használható anyag, akkor kell alkalmazni, amikor már fertőzött valaki. Jakab Ferenc kiemelte, hogy a Pécsi Tudományegyetemen is tesztelnek hatóanyagokat, amelyek közül vannak ígéretesek is.

Az Európai Unió szerint nem voltak sem szabadok, sem tisztességesek a vasárnapi fehéroroszországi választások. Josep Borrell, az Európai Unió kül- és biztonságpolitikai főképviselője kiemelte: a választási megfigyelők jelentései azt mutatják, hogy a választási folyamat nem felelt meg az elvárt nemzetközi normáknak. Emellett azt is közölte: a hatóságok aránytalan és elfogadhatatlan módon alkalmaztak erőszakot a választások estéjén felvonuló tömeg ellen. A vasárnapi elnökválasztáson a hivatalban lévő Aljakszandr Lukasenka győzött a szavazatok mintegy 80 százalékával, a fő ellenzéki jelölt csak mintegy 10 százalékot szerzett. Az ellenzék kétségbe vonja a választás tisztaságát.

Normál menetrend szerint tervezi a kormány a tanévet - erősítette meg az Emberi Erőforrások Minisztériuma. A tárca közölte: hamarosan megjelenik a rendelet arról, hogy szeptember 1-jén hagyományosan indulhat az iskola. A tárca szerint a koronavírus-járvány hazai alakulása eddig kedvező, jelenleg nem indokolt a digitális oktatással helyettesíteni a hagyományos oktatást. Ugyanakkor az iskolák protokollt fognak kapni a járvány elleni védekezést segítő teendőkről. A szeptemberben induló tanév utolsó tanítási napja 2021. június 15. Az első félév 2021. január 22-ig tart.

A nagy létszámú előadásokat távolléti oktatásban szervezi meg ősszel a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem - mondta az InfoRádiónak az egyetem oktatási igazgatója. Bihari Péter közölte, hogy férőhely csökkentés nem lesz az intézmény kollégiumaiban, de a közösségi helyiségekben mindenki számára kötelező lesz a maszk viselése. Hozzátette: a diákoknak beköltözéskor egy kérdőívet kell kitölteniük, amelynek eredménye alapján az intézmény kötelezheti őket PCR-teszt elvégzésére. Az ELTE kollégiumai is több változással készülnek, a szobákban elszállásolható diákok számát két főre csökkentették, és a takarítás is gyakoribb lesz az épületekben.

Augusztus végéig még igényelhető a munkahelyvédelmi és kutatás-fejlesztési bértámogatás. Az Innovációs és Technológiai Minisztérium tájékoztatása szerint mostanáig 225 ezer munkavállaló után több mint 50 milliárd forint értékben igényelték a támogatásokat a cégek. Mindkét finanszírozási forma esetében még három hétig lehet benyújtani az igényeket. Bodó Sándor, foglalkoztatáspolitikáért felelős államtitkár kiemelte, a támogatási lehetőség a feldolgozóiparban, kereskedelemben, gépjárműjavításban, illetve a szálláshely-szolgáltatásban és vendéglátásban tevékenykedő cégek körében a legnépszerűbb.

Megjelent a Lánchíd felújításának kivitelezési munkáiról szóló közbeszerzési részvételi felhívás az Európai Unió Hivatalos Lapjában. A kivitelezésre pályázó cégek szeptember 7-ig jelentkezhetnek a tárgyalásos közbeszerzési eljáráson. A BKK közölte: ha kedvező ajánlatok érkeznek és a kormány biztosítja az ígért támogatást, akkor jövő februárban köthetnek szerződést és márciusban kezdődhet a kivitelezés. A híd felújítása 2023-ra fejeződhet be. Karácsony Gergely főpolgármester közösségi oldalán úgy reagált: továbbra is várja a szükséges kormánydöntést a korábban ígért 6 milliárd felhasználásához.

Országszerte főként kidőlt fák, leszakadt faágak okoztak gondot a zivataros időjárás miatt. A Tolna megyei Dombóváron több lakóház pincéjét, garázsát öntötte el a víz. A Veszprém megyei Zircen egy közintézményben okozott kárt a nagy mennyiségű esővíz. Szerdán napközben a Dunántúl délnyugati felén még várhatók zivatarok.

Augusztus 23-án éjfélig várják a szavazatokat a Kaszás Attila-díj jelöltjeire. A színházkedvelők Csankó Zoltánra, a Győri Nemzeti Színház, Földes Tamásra, a Budapesti Operettszínház és Vlahovics Editre a szombathelyi Weöres Sándor Színház színművészére adhatják le voksaikat. Kaszás Attila-díjat az idén is az országos színházi évadnyitón adják át.

Címlapról ajánljuk
Demkó Attila: az orosz–ukrán háború legvéresebb szakasza következik

Demkó Attila: az orosz–ukrán háború legvéresebb szakasza következik

A lehetséges tárgyalások előtt várható a háború legrosszabb szakasza – mondta az InfoRádióban a biztonságpolitikai szakértő, miután Ukrajna nyugati rakétákat lőtt ki Oroszországra, az pedig minden korábbinál keményebb válaszlépésekkel fenyegetőzik, sőt egyet már végre is hajtott Dnyipro városával szemben.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Csizmazia Gábor
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézetének tudományos munkatársa
Lecsapott az Oresnyik Ukrajnára, hatalmasat hibázhatott Washington - Háborús híreink pénteken

Lecsapott az Oresnyik Ukrajnára, hatalmasat hibázhatott Washington - Háborús híreink pénteken

Bár csütörtök reggel még arról szólak a jelentések, hogy Oroszország - a történelem során először - interkontinentális ballisztikus rakétával (ICBM) támadta meg Ukrajnát, mostanra az amerikai forgatókönyv vált valószínűbbé: Vlagyimir Putyin orosz elnök bejelentette, hogy egy Oresnyik közepes hatótávolságú ballisztikus rakétával támadták Ukrajnát. Az is kiderült, hogy a rakéta indítása előtt harminc perccel Moszkva értesítette Washingtont, bár erre a lépésre a nemzetközi egyezmények szerint (melyekből egyébként a Kreml kilépett) csak ICBM-ek esetén lett volna szükség. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború legfontosabb híreivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×