eur:
413.98
usd:
396.51
bux:
78741.84
2024. december 23. hétfő Viktória
A fővárosi Hősök terén álló Szépművészeti Múzeum Román Csarnoka 2020. május 14-én. A Schickedanz Albert és Herzog Fülöp által tervezett épületet 1906. december 1-jén I. Ferenc József jelenlétében avatták fel. A múzeum az egyetemes és a magyar művészet emlékeit mutatja be az ókortól a 18. század végéig, nagyszabású időszaki kiállításai pedig százezreket csábítanak az intézmény falai közé.
Nyitókép: MTI/Cseke Csilla

A nagy bajt sikerült megelőzni a Szépművészetiben

A június 14-i nagy budapesti viharban beázott a Szépművészeti Múzeum Román Csarnoka, a víz egy műtárgyraktárat is érintett. Baán László, a Szépművészeti Múzeum főigazgatója az InfoRádiónak elmondta, hogy kivizsgálják az esetet és néhány hónap alatt garanciálisan javítják a kárt.

Baán László tájékoztatása szerint a Szépművészeti Múzeum beázásának okait a legjelentősebb építésügyi minőségellenőrzési intézmény, az ÉMI vizsgálja. Mint ismert, a vízbetörés elsősorban a Román Csarnok egy részét érintette, ahol a falfestések sérültek, azonban a kivitelező vállalta ezek garanciális kijavítását, így anyagi kár nem érte sem a múzeumot, sem a közt.

A főigazgató emlékeztetett,

az elmúlt 70 év során keletkezett, sokkal nagyobb pusztításokat is „gyönyörűen” helyre tudták állítani

a restauráló kollégák, és ez most is így lesz.

Az első vizsgálatok alapján a vízbetörés legfőbb oka, hogy a Szépművészeti Múzeumon nem található külső eresz, amely a tetőn felgyülemlő nagy mennyiségű csapadékot elvezesse, így miután a városi csatornák megteltek, hiszen a Dózsa Györgyi úton is hömpölygött a víz, megtörtént a baj – magyarázta az InfoRádiónak Baán László. Most az a kérdés, hogy a vízbetörés milyen pontokon történt. Hasonló esőzésekre számítva, várhatóan vízátvezetőkkel fogják orvosolni a helyzetet nagyon rövid időn belül.

A főigazgató arra is kitért, hogy a Román Csarnok falainak restaurálási munkálatai körülbelül egy-két hónapot fognak igénybe venni, így ezen időszak alatt a kiállítás nem látogatható, ellenben az állandó tárlatok összes többi része most is várja a látogatókat. Megjegyezte, ugyan az eltelt egy hét alkalmával is voltak szokványos, kisebb esőzések, azok már nem okoztak hasonló problémákat, mint a múlt hétvégi özönvízszerű időjárás.

A Román Csarnok alatt található szintre is átszivárgott a víz, ahol műkincseket őriznek,

erősítette meg Baán László, kiemelve: „végzetes” károk azonban nem keletkeztek, hiszen miután megtörtént a riasztás, a kollégák már azonnal bent volt az épületben. A szakember szerint különösebb probléma nélkül restaurálható lesz az a néhány érintett műtárgy, amely megsérült. Jelenleg ezek tüzetes átvizsgálása zajlik egy másik helyiségben, az érintett terülten pedig már nyoma sincs a víznek, és a páraszint is állandó. Vagyis a nagyobb problémákat, a nagy bajt sikerült megelőzni – tette hozzá.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Orbán Viktor: a háborút az Európai Unió elveszítette

Orbán Viktor: a háborút az Európai Unió elveszítette

Miután szombaton évzáró nemzetközi sajtótájékoztatót tartott a miniszterelnök, vasárnap este az M1-nek is interjút adott. Meglátása szerint Brüsszel nagy árat fog fizetni azért, hogy még mindig úgy gondolja, mindent az eddigiek szerint kell tovább csinálni. Ukrajnában és a világban is új realitás van, ehhez kell alkalmazkodni, Magyarország is ezt teszi a gazdasági semlegességgel és a jövő évi költségvetéssel is. "Jobban fogunk élni, de hogy szebben tudunk-e, ez a kérdés" - zárta az interjút.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.23. hétfő, 18:00
Gálik Zoltán
a Budapesti Corvinus Egyetem docense
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×