eur:
410.85
usd:
391.82
bux:
0
2024. november 22. péntek Cecília
Nyitókép: albertina.at

Gigantikus Monet-kiállítás a szomszédban

Január hatodikáig csodálhatják meg a bécsi Albertina Múzeumban a festészet rajongói Claude Monet csaknem száz alkotását.

A bécsi Albertina Múzeum kiállítása Monet festői stílusának alakulásán vezeti keresztül a látogatókat; a realizmustól az impresszionizmusig, majd a színek, fények vizsgálatán át az absztrakt expresszionizmus útját előkészítő munkáiig. Csaknem száz alkotást vonultat fel a tárlat.

"A kiállítás középpontjában az 1890-es években született ismert és sikeres munkái állnak,

s ezek visszatérő motívumai: a szalmabálák, a roueni katedrális, Crue látképe különböző napszakokban, más-más időjárási körülmények közt. Ez nyitott utat a 20. századi művészetének, amely harminc évvel később a giverny-i kései munkáihoz és a vízililiomokhoz vezetett" - mondta Klaus Albrecht Schröder, az Albertina igazgatója, aki az intézmény honlapjára készített videóban mesélt a válogatásról.

Az intézmény saját tulajdonában lévő három festmény mellé nemzetközi múzeumok és magángyűjtemények fontos műveit gyűjtötték össze a kiállításra.

Baán László az InfoRádió Aréna című műsorában arról beszélt, hogy

bizonyos értelemben a magyar gyűjtemények nem tudnak versenyezni a bécsi intézményekkel,

hiszen például a Kunsthistorisches Museum a császári gyűjtemény örököseként jóval gazdagabb anyaggal rendelkezik, mint az 1870-es években megvásárolt Esterházy-gyűjteményre alapozott - és számos adományból nagy gonddal bővített - Szépművészeti Múzeum.

A Magyar Nemzeti Galéria - Szépművészeti Múzeum főigazgatója hozzátette: míg a Távol-Keleten gyakori, hogy kiállításokat vásárolnak, Európában ez egyáltalán nem jellemző.

"Sokkal inkább számít a saját gyűjtemény súlya, hogy mit tudunk mi kölcsön adni, amiért majd egyszer mi is kölcsön tudunk kérni.

Nem vagyunk egy birodalmi gyűjtemény, ezért noha vannak jelentős műveink, átfogó gyűjteményeink nagyon sok, nagy mestertől, de főműhiányosak vagyunk. A világ ezer legfontosabb képe közé csak elvétve kerül be szépművészetis gyűjtemény, de a legnagyobb nevek azért itt vannak" - mondta Baán László.

A Monet-kiállítás január 6-ig látogatható az Albertina Múzeumban.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Orbán Viktor a 3 éves béremelkedési program filozófiai hátterével is előállt

Orbán Viktor a 3 éves béremelkedési program filozófiai hátterével is előállt

A miniszterelnök pénteki terjedelmes interjújában tett bejelentést a csütörtökön ismertté vált megállapodás hátteréről a munkaadók és a munkavállalók között. Arról is beszélt, hogy a háború két legveszélyesebb hónapja következik. Közölte, meg fogja hívni Magyarországra a Nemzetközi Büntetőbíróság által üldözött Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnököt.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Lecsapott az Oresnyik Ukrajnára, hatalmasat hibázhatott Washington - Háborús híreink pénteken

Lecsapott az Oresnyik Ukrajnára, hatalmasat hibázhatott Washington - Háborús híreink pénteken

Bár csütörtök reggel még arról szólak a jelentések, hogy Oroszország - a történelem során először - interkontinentális ballisztikus rakétával (ICBM) támadta meg Ukrajnát, mostanra az amerikai forgatókönyv vált valószínűbbé: Vlagyimir Putyin orosz elnök bejelentette, hogy egy Oresnyik közepes hatótávolságú ballisztikus rakétával támadták Ukrajnát. Az is kiderült, hogy a rakéta indítása előtt harminc perccel Moszkva értesítette Washingtont, bár erre a lépésre a nemzetközi egyezmények szerint (melyekből egyébként a Kreml kilépett) csak ICBM-ek esetén lett volna szükség. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború legfontosabb híreivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×