eur:
402.37
usd:
371.5
bux:
91415.63
2025. március 29. szombat Auguszta
Orhan Pamuk: a török és a magyar emberek sokban hasonlítanak

Orhan Pamuk: "a török és a magyar emberek sokban hasonlítanak"

"A regényírás során igyekszem megérteni azokat az embereket, akik különböznek tőlem, ezzel közelebb juthatok hozzájuk, és másoknak is segíthetek ebben" - mondta Orhan Pamuk. A Nobel-díjas török író a Budapesti Nemzetközi Könyvfesztivál díszvendégeként beszélt írásról, Isztambulhoz fűződő viszonyáról, és a Nobel-díjat bejelentő telefonhívásról.

Orhan Pamuk regényeinek visszatérő témája, közege Isztambul, éppen ezért sokan isztambuli íróként emlegetik. Ő maga úgy véli: magától értetődően nőtt bele ebbe a közegbe, és ha annyit mond, szereti a várost, az nem tükrözi a kötődésének összetettségét.

Orhan Pamuk: a török és a magyar emberek sokban hasonlítanak

Budapesten így beszélt erről: "Egészen ötven éves koromig nem voltam tisztában azzal, hogy isztambuli író vagyok, egyszerűen arról írtam, amit ismerek: a családomról, barátaimról, az életemről – ezek mind Isztambulhoz kötnek. Ám amikor a könyveimet elkezdték más nyelveken kiadni, mindenki elkezdett isztambuli írónak nevezni."

Regényeinek visszatérő témája a hagyomány és a modernitás közt feszülő ellentét.

A Nobel-díjas szerző úgy vélte: az emberek a világon mindenütt szeretnének korszerűek lenni, ugyanakkor az identitásukat sem akarják feladni – ez az ellentmondás pedig remek kiindulópont lehet egy-egy regényhez. Megjegyezte: amikor a Furcsaságok a fejemben című kötetében egy bazári árus 40 évét követi végig, az lényegében az isztambuli történelem egy szelete. Orhan Pamuk hozzátette: tervez egy könyvet, amely a konyháján keresztül mutatja be az Oszmán Birodalmat.

Az alkotó úgy vélte: az írásnál elengedhetetlenül fontos az empátia.

Mint mondta: "A regényírás művészete azon az alapvető emberi erőn nyugszik, hogy mi képesek vagyunk megérteni másokat, akik másként gondolkoznak, nem olyanok, mint mi. Egy írónak izgalmas feladat ezt láttatnia."

Orhan Pamuk hozzátette: miként egy ember sem tisztán jó vagy rossz, úgy nemzetet vagy vallási közösséget sem lehet fekete-fehér alapon megítélni.

Ő éppen ezt az árnyaltságot igyekszik megmutatni a könyveiben.

A Nobel-díjról elmesélte: már évek óta foglalkozott azzal a török sajtó, hogy – bár esélyesnek tartották – újra és újra lemaradt az elismerésről. 2006-ban éppen New Yorkban tartózkodott, a Columbia Egyetemen tanított – és egyik reggel telefonon értesítették az elismerésről, amelyet barátja már előző esti vacsorájukon megelőlegezett neki.

Akkor úgy érzete: nincs oka aggódni a babona miatt, miszerint a Nobel-díj után az alkotók képtelenek írni, hiszen akkor már javában a Fehér hó utáni, Az ártatlanság múzeuma című kötetén dolgozott.

Orhan Pamuk a beszélgetés végén megjegyezte:

Törökország politikai berendezése olyan kemény, hogy semmilyen díj nem véd meg senkit.

Majd a beszélgetést vezető D. Tóth Kriszta riporternek hozzátette: Törökország és Magyarország most egyaránt populista-nacionalista korszakát éli, amely – mint fogalmazott – reméli, mihamarabb véget ér, és nem tesz majd kárt az emberekben.

Beszélt arról is, hogy "a török és a magyar emberek sokban hasonlítanak, és biztos vagyok benne, hogy megtaláljuk liberális értékeinket, megőrizzük különbözőségünket, egyéniségünket, biztos vagyok benne, hogy ez a populista-nacionalista korszak elmúlik, és a török és magyar kultúránk fennmarad. És örülök, hogy lehetőségem van elmondani, hogy nem vagyok pesszimista. A rossz idők elmúlnak, és Törökország és Magyarország élvezni fogja Európa teljes szabadságát.

Orhan Pamuk a pódiumbeszélgetés végén átvette a Budapest Nagydíjat. A Nobel-díjas szerző szombat délelőtt dedikál majd a könyvfesztiválon a Millenáris Parkban.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló hírekről, vagy elmondaná a véleményét, lájkolja az InfoRádió Facebook-oldalát!

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Jakabos Zsuzsanna: láttam, hogy mennek tönkre sokan abban, hogy mindenáron olimpiai bajnokok akarnak lenni

Jakabos Zsuzsanna: láttam, hogy mennek tönkre sokan abban, hogy mindenáron olimpiai bajnokok akarnak lenni

Nem hagyta abba az úszást, de már más dolgok után is érdeklődik az Európa-bajnok, aki sajnálja, hogy nem sikerült kijutnia a párizsi olimpiára, de egyben nagyon büszke magára, hogy komoly vívódások után megpróbálta. Jakabos Zsuzsanna arról is beszélt az InfoRádióban, hogy nem feltétlenül jó, ha egy gyerek azzal a céllal kezd el sportolni, hogy olimpiai bajnok akar lenni.

Száj- és körömfájásjárvány - Irgalmatlan szigor lép életbe az állatok terén

Például minden korlátozás alá eső terület esetében érvényes, hogy azokba fogékony állatokat tilos beszállítani, valamint az állatokat kivinni onnan.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.03.31. hétfő, 18:00
Demkó Attila
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézet programvezetője
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×