Utazás
Egyiptom továbbra is a 2-es biztonsági besorolásba tartozik, minden odautazótól azt kérik, ne mulassza el a konzuli regisztrációt.
Az utazóktól fokozott óvatosságot kérnek.
Jól kitalált, célzott támadások történtek vasárnap Egyiptomban - mondta Déri Balázs, az Eötvös Loránd Tudományegyetem (ELTE) Vallástudományi Központjának vezetője az M1 aktuális csatornán.
- Az első robbantás a Nílus deltájában fekvő Tanta városában történt, ahol öt nagy kopt templom van, ezek közül a legnagyobb, körülbelül kétezer férőhelyesben történt a merénylet. Ez egy olyan vidék, ahol nincs jelentős kopt többség, de már régóta élnek ott keresztények - jegyezte meg a szakértő.
- A másik helyszín az alexandriai Szent Márk-katedrális a kopt egyház legszentebb helye, a kopt pápa székhelye.
- Három hónapra szóló rendkívüli állapotot hirdetett ki vasárnap a merényletek miatt Abdel-Fattáh esz-Szíszi egyiptomi elnök.
Egyes becslések szerint Egyiptom lakosságának akár 20 százaléka is kopt keresztény lehet. Nem jelenthető ki azonban, hogy Egyiptom muszlim lakossága keresztényellenes lenne, a különböző vallásúak egymás mellett élnek, együtt dolgoznak - közölte a szakértő.
Nem vallásháború zajlik
Nincs vallásháború Egyiptomban, hanem egy ideológiai összecsapásról, várhatóan hosszú távon jelen maradó politikai élethelyzetről van szó - mondta Földi László titkosszolgálati szakértő a csatorna műsorában.
A rendkívüli állapot szerinte arra lesz elég, hogy a rendvédelmi szervek megpróbálják alaposabban összeszedni magukat és a megelőzésre koncentrálni.
Utalt arra is, hogy a kopt egyház vezetője nem véletlen figyelmeztette többször Európát, hogy az illegális muszlim tömegbevándorlást meg kell állítani, mert megfogalmazása szerint "úgy jártok, mint mi". Földi László szerint a jelenség történetisége, politikai következménye determinálható.
Utalva a multikulturális nemzetállamok világára, azt mondta: Európában óriási probléma az, hogy belső megosztottságban élünk.