eur:
393.98
usd:
363.65
bux:
71338.19
2024. július 8. hétfő Ellák
Alexandra-ügy: így avatkozna be a kormány

Alexandra-ügy: így avatkozna be a kormány

A kormány még keresi a segítség módját, és elképzelhető, hogy az Alexandra könyváruházlánc felszámolását az állam veszi át - mondta Hoppál Péter kultúráért felelős államtitkár az Arénában.

"A könyviparban a három nagy szereplő egyikének agóniája zajlik a szemünk előtt. Egyszer már tőkeinjekcióval sikerült talpra állítani a céget. Az állam viszont nem segítheti meg a megroppant piacot, nem pengethet ki több milliárd forintot piaci szereplőknek, hogy azok talpra álljanak és stabilizálják magukat. Ezt az uniós jogharmonizációban protekcionizmusnak hívják és elítélik, illetve tiltják."

Ezzel együtt viszont Hoppál Péter szerint felelősséggel kell kezelni a helyzetet. A kiadók önhibájukból vagy önhibájukon kívül hatalmas adósságot realizáltak az Alexandra-csoport felé, mert nem fizették ki őket. "Kérdés, hogy itt lesz-e valamiféle állami beavatkozás, például az elég valószínű felszámolási folyamatban vindikál-e magának szerepet például úgy, hogy állami felszámolóval próbálja elérni lehetőség szerint elsősorban a kiadók kártalanítását."

Ez napirenden volt a kormány előtt, egy olvasatban már tárgyaltak erről. A kormányinfón akkor Lázár János elmondta, hogy a kormány és főleg a nemzetgazdasági tárca nem akar beavatkozni, és a piac ügyének ítéli a könyvpiac mostani megbillenését.

Kormánydöntés még nincs, de azt gondolják, hogy a legfontosabb lépés az lehet, ha

stratégiailag kiemeltté nyilvánítják a felszámolásban érintett szervezeteket,

mert akkor állami kézbe kerülhet a felszámolás, és az állam minden bizonnyal jobban odafigyel a kártalanítandó szereplőkre.

Az esetleges állami forrásokkal kapcsolatban Hoppál Péter elmondta: amint a szakértők egyértelmű iránymutatást adnak a kormány számára, hogy a beavatkozás nem jelent protekcionizmust és az unió jogszabályainak megsértését, akkor még akár ez is előfordulhat.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Megvannak az új Patrióták Európáért-frakció céljai a következő öt évre

Alapító bejelentések
Megvannak az új Patrióták Európáért-frakció céljai a következő öt évre

Megalakult a Patrióták Európáért európai parlamenti frakciója, mely 12 európai tagállam 84 képviselőjét foglalja magába; célja, hogy változást hozzon az uniós politikában - mondta Gál Kinga, a Fidesz európai parlamenti (EP-) képviselőcsoportjának elnöke Brüsszelben, a pártcsoport EP-frakciójának alakuló ülését követően.

Jön a háborúellenes akcióterv, változik a Babaváró támogatás

A múlt heti két kormányülés döntéseiről tájékoztatott hétfőn Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter és Vitályos Eszter kormányszóvivő. Szó volt a miniszterelnök váratlan külföldi látogatásairól, a bejelentett védelmi akciótervről és a különadókról, de a benzinárról is.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.07.08. hétfő, 18:00
Lakatos Júlia
a Méltányosság Politikaelemző Központ stratégiai igazgatója
Ezért kellett lépnie sürgősen az Orbán-kormánynak

Ezért kellett lépnie sürgősen az Orbán-kormánynak

Ahogyan az a levegőben lógott a költségvetés komoly elcsúszása miatt, a kormány ismét adóemeléssel foltozza be a büdzsét és ezzel közvetve elismerte, hogy az idei megemelt hiánycélt sem tudná tartani. A bejelentés pozitív olvasata, hogy a kormány felismerte a költségvetés felborulásából fakadó kockázatokat és kezeli azokat. Az érem másik oldala, hogy ezúttal sem piackonform lépésekről döntött, ezúttal sem tartós, kiadásoldali intézkedésekről van szó, ami miatt minden ilyen csomag tűzoltásjelleget ölt. Az elszálló költségvetési hiányt toldozgatással és ideiglenesnek ígért adókkal igyekszik menteni a kormány, az ördögi körnek nevezhető kiigazítási spirálból úgy tűnik, nincs kiút, mivel strukturális intézkedéseket nem találunk az akciótervben. Ennek pedig megfizetjük az árát, az ország befektetői megítélésében, a forint árfolyamának változékonyságában, valamint az esetleges későbbi hitelminősítői lépésekben.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×