eur:
411.43
usd:
392.63
bux:
0
2024. november 25. hétfő Katalin

Kenyai írót tart a legesélyesebbnek az irodalmi Nobel-díjra a legnagyobb brit fogadóiroda

Ngugi Wa Thiong'o kenyai írót tartja a legesélyesebbnek az irodalmi Nobel-díjra a legnagyobb brit fogadóiroda, a Ladbrokes. Az esélyesek toplistáján Murakami Haruki japán író a második, Adonis szíriai-líbiai költő a harmadik.

Az angol, szuahéli és kikuju nyelven alkotó 78 éves író, akinek eredeti neve James Ngugi, a kenyai kikuju törzs tagja, az első modern kikuju regény írója. Akkor házasodom, amikor akarok című színpadi művének politikai üzenete miatt az 1970-es években börtönbe zárták. Az 1980-as években megjelent egyik esszéjében felszólította az afrikai írókat arra, hogy anyanyelvükön alkossanak, szakítsanak a gyarmati múlttal, és teremtsék meg az autentikus afrikai irodalmat.

Murakami Haruki világszerte nagy népszerűségnek örvendő japán író. Könyvei, például a Norvég erdő, a Birkakergető nagy kaland, az 1Q84-trilógia vagy a Kafka a tengerparton bestsellerré váltak nemcsak hazájában, hanem az egész világon. Műveit több mint ötven nyelvre lefordították.

A Ladbrokes fogadóiroda toplistáján a harmadik helyen álló Adonis - valódi nevén Ali Ahmad Szaid Eszber - szíriai költőt a modern költészet egyik legdominánsabb alkotójaként tartják számon, több mint húsz kötetet írt.

A negyedik helyre Philip Roth amerikai regényírót sorolták annak ellenére, hogy az író már 2012-ben bejelentette visszavonulását. Az ötödik helyen Jon Fosse norvég író áll. Nádas Péter a 11., Krasznahorkai László a 14. helyen van.

Az irodalmi Nobel-díj nyertesét csütörtökön délután egy órakor jelentik be. A hagyományoknak megfelelően eredetileg október 6-ra volt várható az irodalmi kategória nyertesének kihirdetése, a díjat odaítélő Svéd Akadémia azonban egy héttel elhalasztotta a bejelentést.

2015-ben Szvetlana Alekszijevics fehérorosz ellenzéki író kapta az irodalmi Nobel-díjat. Az eddig kiosztott 112 irodalmi elismerésből Alekszijevics díjával együtt mindössze 14 került női íróhoz, az utóbbi 25 évben azonban jobb volt a tendencia, a díjak harmadát nők kapták.

Az akadémia 1901 óta minden évben a hagyományokat szigorúan követve választja ki az irodalmi Nobel-díjast. A testület összetételét és munkáját pedig még régebbi, az akadémia alapításáig visszanyúló rendelkezések szabályozzák.

A svéd királyi akadémiák sorába tartozó testület az előírások szerint 18 fős, mindenki életre szóló tagsággal bír. Jelenleg írókból, nyelvészekből, történészekből, irodalomtudósokból és egy jogászból áll a testület, amelynek titkára - és ezáltal az akadémia vezetője - 2015 júniusa óta Sara Danius.

Az irodalmi kitüntetettről szóló döntést az akadémián belüli öttagú bizottság készíti elő. E testület tagjait három évre választják. A Nobel-díjról folytatott tanácskozások anyaga és a jelöltek listája 50 évig titkos.

A jelölési folyamat első lépéseként a bizottság szeptemberben 600-700 szervezetet, illetve személyt kér fel levélben, hogy tegyen javaslatot a következő évi díjazottra. Ajánlást korábbi díjazottak, nyelv- és irodalomtudósok, tudományos intézmények, illetve írószövetségek is tehetnek, saját magát senki sem jelölheti. Az indítványoknak legkésőbb január 31-ig kell beérkezniük Stockholmba.

Ezt követően a Nobel-bizottság áprilisra 15-20 fős névsort állít össze az akadémiának, majd a lista májusban ötfősre szűkül. Ezt követően az akadémia tagjai a nyár folyamán tanulmányozzák a jelöltek munkásságát, a bizottság tagjai pedig beszámolókat készítenek. Az akadémia tagjai szeptemberben találkoznak, hogy megvitassák a listán szereplő írók érdemeit. A díjazottról október elején döntenek: az akadémiai tagok legalább felének szavazatát elnyerő jelölt kapja az irodalmi Nobel-díjat.

Eddig 108 alkalommal 112 díjazottnak adták át az elismerést: négy alkalommal kapta megosztva két alkotó. A kitüntetést mindössze két jutalmazott utasította vissza: 1958-ban Borisz Paszternák szovjet írónak a szovjet rezsim nyomására kellett lemondania Nobel-díjáról, 1964-ben pedig Jean-Paul Sartre francia filozófus, regény- és drámaíró tartotta pacifizmusával nem összeegyeztethetőnek a díj átvételét. A kitüntetést 1914-ben, 1918-ban, 1935-ben, valamint 1940 és 1943 között nem osztották ki. Eddig egyetlen magyar író részesült az elismerésben: Kertész Imre 2002-ben kapta meg az irodalmi Nobel-díjat.

Címlapról ajánljuk
Mráz Ágoston Sámuel a német-magyar kapcsolatokról: nem lélekemelő a helyzet, de megvan az újrakezdés esélye

Mráz Ágoston Sámuel a német-magyar kapcsolatokról: nem lélekemelő a helyzet, de megvan az újrakezdés esélye

Idén is elkészítették a Német-Magyar Barométer elnevezésű tanulmányt. A hazai felmérést végző Nézőpont Intézet igazgatója az InfoRádióban elmondta: az elmúlt években sokat romlottak a kétoldalú kapcsolatok, társadalmi szinten azonban megmaradt az egymás iránti tisztelet. Mráz Ágoston Sámuel szerint új helyzetet teremthet, ha a várakozások szerinti eredmény születik a februári előre hozott német választáson.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Nagy Márton
nemzetgazdasági miniszter
Menesztettek egy vezető orosz tábornokot, nagy kéréssel fordult Zelenszkij a Nyugathoz – Háborús híreink hétfőn

Menesztettek egy vezető orosz tábornokot, nagy kéréssel fordult Zelenszkij a Nyugathoz – Háborús híreink hétfőn

Az orosz hadsereg vezetésében jelentős változások történtek az ukrajnai fronton: a hírek szerint egy magas rangú tábornokot eltávolítottak pozíciójából, miután félrevezető jelentéseket adott a harcok alakulásáról. Az orosz média és háborús bloggerek beszámolói szerint Gennagyij Anascsin vezérezredest, a déli csoportosulás parancsnokát váltották le tisztségéből. Volodimir Zelenszkij ukrán elnök vasárnap esti videóüzenetében hatékonyabb légvédelmi rendszereket kért szövetségeseitől. Megjegyezte, már elemzik az Ukrajnára néhány napja kilőtt Oresnyik orosz rakétát. Cikkünk folyamatosan frissül az ukrajnai háború legújabb eseményeivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×