eur:
410.96
usd:
392.3
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília

20 helyett 20 millió fontot érhet a másolatnak vélt festmény

Mégiscsak Raffaello Sanzio reneszánsz kori olasz festő (1483-1520) munkája lehet az a festmény, amelyet annak idején mindössze 20 fontot érő másolatnak tituláltak, ám, ha valóban eredeti, akkor 20 millió fontot (7,06 milliárd forint) is érhet.

A Szűz Máriát ábrázoló festmény a National Trust for Scotland elnevezésű örökségvédelmi szervezet birtokában lévő 18. századi főúri kastélyban, a Haddo House-ban található - írta a The Guardian című brit lap internetes oldala.

A ház egyik eldugott részébe kiakasztott képre a BBC hamarosan induló televíziós sorozatának házigazdája, Bendor Grosvenor történész figyelt fel, amikor ellátogatott az aberdeenshire-i birtokra, hogy szemügyre vegye a házban található alkotásokat.

A szakember szerint a fényviszonyok ugyan elrejtették a kép finomabb részleteit, de még így is rögtön arra gondolt, hogy eredeti Raffaello-alkotással van dolga. A festményt régi, besárgult fénymáz borította. Grosvenor azonban mindig fürkésző szemekkel és zseblámpával járja be az ilyen házakat, készen állva a ritkaságok felfedezésére.

A történész szerint az 1505 és 1510 közöttről származó festményt a 19. század elején vásárolták, abban a tudatban, hogy eredeti Raffaellóról van szó, és 1841 tájékán ki is állították a művet a londoni Brit Intézetben a reneszánsz művész több másik alkotásával együtt, amelyeket ma is eredetiként tartanak számon.

Egy 1899-es vizsgálat során azonban mindössze 20 fontot érő másolatnak nyilvánították a művet - ez ma nagyjából kétezer fontot (706 ezer forint) jelent -, és egy kevésbé ismert reneszánsz művésznek, Innocenzo Francucci da Imolának tulajdonították.

"Egyszerűen túl jó ahhoz, hogy Innocenzo alkotása legyen" - mondta Grosvenor, aki a felfedezést követően engedélyt kért a National Trusttól a festmény helyreállítására.

A rengeteg kosz- és mázréteg eltávolítása után egy "lélegzetelállító" minőségű, "lenyűgözően gyönyörű alkotás" tűnt elő. A további vizsgálatok olyan részleteket tártak fel, amelyek szintén azt bizonyítják, hogy nem másolatról van szó: a képen látható arc például nagyon hasonlít Raffaello többi Szűz Mária-ábrázolásához.

Grosvenor szerint a bizonyítékok mind azt sugallják, hogy valóban Raffaello festette a képet, ami azt jelenti, hogy ez lehet Skócia egyetlen köztulajdonban lévő Raffaello-műve, amelynek mai értéke nagyjából 20 millió fontra rúghat.

A festmény felfedezésének részletes történetét a BBC4 Britain's Lost Masterpieces (Nagy-Britannia elveszett mesterművei) című sorozatából ismerhetik meg az érdeklődők.

A nagyközönség a Haddo House ebédlőjében veheti szemügyre az alkotást, amely immár kiemelt helyet kapott az épületben.

Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×