A Szűz Máriát ábrázoló festmény a National Trust for Scotland elnevezésű örökségvédelmi szervezet birtokában lévő 18. századi főúri kastélyban, a Haddo House-ban található - írta a The Guardian című brit lap internetes oldala.
A ház egyik eldugott részébe kiakasztott képre a BBC hamarosan induló televíziós sorozatának házigazdája, Bendor Grosvenor történész figyelt fel, amikor ellátogatott az aberdeenshire-i birtokra, hogy szemügyre vegye a házban található alkotásokat.
A szakember szerint a fényviszonyok ugyan elrejtették a kép finomabb részleteit, de még így is rögtön arra gondolt, hogy eredeti Raffaello-alkotással van dolga. A festményt régi, besárgult fénymáz borította. Grosvenor azonban mindig fürkésző szemekkel és zseblámpával járja be az ilyen házakat, készen állva a ritkaságok felfedezésére.
A történész szerint az 1505 és 1510 közöttről származó festményt a 19. század elején vásárolták, abban a tudatban, hogy eredeti Raffaellóról van szó, és 1841 tájékán ki is állították a művet a londoni Brit Intézetben a reneszánsz művész több másik alkotásával együtt, amelyeket ma is eredetiként tartanak számon.
Egy 1899-es vizsgálat során azonban mindössze 20 fontot érő másolatnak nyilvánították a művet - ez ma nagyjából kétezer fontot (706 ezer forint) jelent -, és egy kevésbé ismert reneszánsz művésznek, Innocenzo Francucci da Imolának tulajdonították.
"Egyszerűen túl jó ahhoz, hogy Innocenzo alkotása legyen" - mondta Grosvenor, aki a felfedezést követően engedélyt kért a National Trusttól a festmény helyreállítására.
A rengeteg kosz- és mázréteg eltávolítása után egy "lélegzetelállító" minőségű, "lenyűgözően gyönyörű alkotás" tűnt elő. A további vizsgálatok olyan részleteket tártak fel, amelyek szintén azt bizonyítják, hogy nem másolatról van szó: a képen látható arc például nagyon hasonlít Raffaello többi Szűz Mária-ábrázolásához.
Grosvenor szerint a bizonyítékok mind azt sugallják, hogy valóban Raffaello festette a képet, ami azt jelenti, hogy ez lehet Skócia egyetlen köztulajdonban lévő Raffaello-műve, amelynek mai értéke nagyjából 20 millió fontra rúghat.
A festmény felfedezésének részletes történetét a BBC4 Britain's Lost Masterpieces (Nagy-Britannia elveszett mesterművei) című sorozatából ismerhetik meg az érdeklődők.
A nagyközönség a Haddo House ebédlőjében veheti szemügyre az alkotást, amely immár kiemelt helyet kapott az épületben.