A vakcinálás során egy már létező, 4CMenB néven ismert oltóanyagot használnak majd, amelyet korábban már az agyhártyagyulladást és a vérmérgezést okozó meningococcus-B baktérium ellen is alkalmaztak kisgyerekeknél 8 és 16 hetes, majd egyéves korban. A brit kormány mellett működő független oltásügyi és immunizációs vegyes bizottság (Joint Committee on Vaccination and Immunisation, JCVI) ugyanakkor aláhúzta, hogy a kutatások szerint a vakcinának csak 32,7-42 százalékos hatékonysági rátája van a gonorrhea ellen.
Amanda Doyle, az NHS egyik vezető munkatársa aláhúzta, hogy az oltás segítségével sikerülhet megelőzni a betegség terjedését, illetve felvehetik a harcot az antibiotikumrezisztens baktériumokkal is. Sema Mandal, a brit kormány egészségbiztonsági hivatalának (UK Health Security Agency, UKHSA) munkatársa szintén nagyon fontos lépésnek nevezte az oltási kampányt, rámutatva a gonorrheás megbetegedések emelkedő számára, beleértve az antibiotikumrezisztens változatot is.
Az oltásra jogosultak körét az elkövetkező hetekben mérik majd fel.
A JCVI adatai szerint a gonorrhea egyes csoportok, például a hátrányos helyzetű, a karibi származású, illetve a meleg és biszexuális közösségek tagjait aránytalanul magas számban sújtja. Az UKHSA adatai szerint Nagy-Britanniában 1918 óta 2023-ban regisztrálták a legtöbb megbetegedést, több mint 85 ezret.