A potenciális többlethalálozás oka a tanulmány szerint az, hogy az elmúlt időszakban több ország, köztük az Egyesült Államok és Nagy-Britannia is radikálisan csökkenti a HIV-fertőzések visszaszorításáért küldött segélyeiket. A kutatók szerint a járvány újbóli fellángolása globális szinten végzetes következményekkel járhat - számolt be Portfolio a The Guardian cikke nyomán.
A Lancet HIV tudományos folyóiratban megjelent modellezés szerint a következő öt évben 4,4-10,8 millió új fertőzés várható a támogatások csökkentése miatt. Ez akár hatszorosára is növelheti az új fertőzések számát a veszélyeztetett csoportokban ahhoz a szcenárióhoz képest, amiben a jelenlegi segélyek változatlanok maradnak. Debra ten Brink, a melbourne-i Burnet Intézet kutatója és a tanulmány társszerzője szerint
évtizedes előrelépések kerülhetnek veszélybe a HIV kezelésében és megelőzésében.
A tanulmány az első olyan elemzés, amely az elmúlt időszakban bejelentett támogatáscsökkentések potenciális hatását vizsgálja. A tanulmány 2026-ra úgy kalkulál, hogy globálisan a HIV visszaszorítására költött segélyek összege 24 százalékkal csökkenhet.
Az Egyesült Államok, az Egyesült Királyság, Franciaország, Németország és Hollandia együttesen a nemzetközi HIV-segélyezés mintegy 90 százalékát biztosítja, de mindannyian bejelentették vagy már végre is hajtották a külföldi utalások csökkentését.
A frissen megjelent tanulmány keretében a kutatók 26 ország adatait felhasználó matematikai modellt alkalmaztak. A legrosszabb forgatókönyv szerint - amely azonnali támogatásleállítást és szélesebb körű segélycsökkentéseket feltételez - 2030-ig 770 000 és 2,9 millió közötti további HIV-vel kapcsolatos haláleset következhet be, ami a 2000-es évek elejének szintjére való visszatérést jelentené. A Szaharától délre fekvő afrikai régióban még súlyosabb lehet a helyzet, ahol először a betegség megelőzésére erőfeszítések kerülhetnek veszélybe.