Georgescu függetlenként indul, de a jelötségét támogató 324 ezer aláírás összegyűjtésében a kormánypártok által szélsőségesnek tartott Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) és egy volt AUR-képviselő által alapított Fiatal Emberek Pártja (POT) is szerepet vállalt.
Georgescu valamennyi közvélemény-kutatás szerint a májusi megismételt elnökválasztás legfőbb esélyesének számít, az első fordulóban a voksok mintegy 38-42 százalékát szerezheti meg, csaknem kétszer annyit, mint bármelyik másik jelölt.
Bár Georgescu számos hazai és külföldi bíróságon támadta meg a tavalyi elnökválasztás félbeszakítását elrendelő alkotmánybírósági határozat jogszerűségét, és a tavalyi elnökválasztás második fordulójának megrendezését sürgeti, elmondása szerint "a népakarat iránti tiszteletből" jelentkezett be a megismételt elnökválasztásra. A magántestőrsége által körülvett jelöltet és feleségét pénteken is hangosan éljenző tömeg, valamint egymást taposó fotósok és operatőrök, újságírók hada várta a választási bizottság előtt.
"A demokráciát tavaly december 6-án megölték, ma a román nép feltámasztotta" - hangoztatta Georgescu, és harcra bíztatta követőit a béke, demokrácia, és szabadság visszaszerzése, megvédése érdekében.
Georgescu azt mondta: biztos benne, hogy a román nép kivívja szabadságát, és megvédi demokráciáját a korrupt, elnyomó hatalommal szemben. Hozzátette: ugyanazokat az értékeket képviseli, mint az új washingtoni adminisztráció, és mindenben támogatja Donald Trump amerikai elnök politikáját.
Újságírói kérdésre válaszolva kizárta annak lehetőségét, hogy olyan körülmények között, amikor "az egész világ Romániára figyel", a román hatóságok megakadályoznák részvételét a választásokon. Hasonló álláspontra helyezkedett George Simion AUR-elnök is, aki elkísérte Georgescut a választási bizottsághoz. Leszögezte: akit nem tiltottak el jogerős bírói ítélettel a közügyektől, annak joga van indulni a választásokon.
A román közéletben tavaly novemberig szinte ismeretlennek számító, 62 éves Călin Georgescu fenntartható fejlődési szakember, egyetemi tanár, az ENSZ Emberi Jogi Tanácsának egykori különmegbízottja, aki korábban az egykori román fasiszta szervezet vezetőit "hősöknek" nevező nyilatkozataival keltett megbotránkozást, függetlenként indult a tavalyi elnökválasztáson és a választások előtti hetekben felfuttatott internetes kampány révén robbant be a politikába.
A Románia európai uniós és NATO-tagságát megkérdőjelező, a politikai pártok eltűnését kilátásba helyező, a román nép nevében beszélő, magát már megválasztott elnöknek tartó, gyakran templomi környezetben mutatkozó, misztikus kinyilatkoztatásokkal kampányoló Georgescut hívei vallásos rajongással veszik körül, a tömegrendezvényeken pedig fenyegető magatartást tanúsítanak a kormánypártinak vélt média képviselőivel szemben, az "ellenséges" újságírókat, alkotmánybírókat és politikusokat börtönnel fenyegetik.
A román médiában megszólaltatott elemzők egy része arra számít, hogy a BEC vagy az alkotmánybíróság meg fogja akadályozni Georgescu indulását, aki ellen múlt héten fasiszta szervezetek népszerűsítése, az alkotmányos rend elleni uszítás és illegális kampányfinanszírozás gyanújával indult bűnvádi eljárás, amely miatt két hónapra hatósági felügyelet alá került, több támogatóját pedig diverziókeltési kísérlet, illetve hazaárulás gyanújával előzetes letartóztatásba helyezték.
A román alkotmánybíróság azt követően érvénytelenítette az elnökválasztás 2024. november 24-én lebonyolított első fordulóját, hogy a Legfelsőbb Védelmi Tanács titkosszolgálati jelentésre alapozva megállapította: Georgescu kizárólag közösségi platformokon folytatott, törvénytelenül finanszírozott kampányát nemzetbiztonsági kockázatot jelentő külföldi beavatkozás segítette.
A bukaresti kormány május 4-re és 18-ra írta ki a megismételt elnökválasztás két fordulóját.