A szeptemberi választások után először a hivatalban lévő kancellár, a néppárti Karl Nehammer, majd a választást fölényesen megnyerő Osztrák Szabadságpárt (FPÖ) elnöke, Herbert Kickl próbálkozott a kormányalakítással, de egyikük sem jutott eredményre. Most azonban úgy tűnik, hogy öt hónap után az Osztrák Néppárt (ÖVP) új elnökének, Christian Stockernek a vezetésével megalakulhat Ausztria új kormánya, amelyben a a szociáldemokraták (SPÖ) és a liberálisok (NEOS) kapnak még helyet.
A három párt felismerte, hogy az újabb kudarc az ország számára súlyos pénzügyi és egyben politikai válságot okozhat, elemzők szerint ez a magyarázza, hogy az ÖVP, az SPÖ és a NEOS közös kompromisszumokat keresve a koalíció megkötésében állapodott meg. Az ORF közszolgálati médium szerint ebből kiindulva egyeztek meg a költségvetési deficit az idei, valamint a jövő évre vonatkozó, csaknem 10 milliárd eurós csökkentéséről, továbbá a miniszteri tárcák elosztásáról
Ugyancsak az ORF értesült arról, hogy az SPÖ elnöksége már kedden jóváhagyta a megállapodást, és az előzetes forgatókönyv szerint a három párt vezetői szerdán, de legkésőbb csütörtökön a részleteket is a nyilvánosság elé tárják.
Az ÖVP elnöksége várhatóan pénteken szentesíti a koalíciós megállapodást, amelyet a NEOS tagsága vasárnap hagyhat jóvá. A három párti koalíció hivatalos eskütétele ennek nyomán hétfőre várható.
Ausztria új kancellárja a néppárti Christian Stocker lesz.
Mindezt aligha befolyásolja a Szabadságpárt elnökének rendkívüli kezdeményezése. Herbert Kickl ugyanis bejelentette, hogy szerdán a parlament alsóházában, a Nemzeti Tanácsban indítványozni fogja új választások kiírását. Az ORF szerint maga Kickl sem számol azzal, hogy kezdeményezése többségi támogatásra találna, ugyanakkor – mint fogalmazott – a kezdeményezés immár a parlament napirendjén szerepel, ami azt jelenti, hogy "bármikor aktiválható".
A politikus szerint a megalakulás előtt álló hárompárti koalíció nem számíthat arra, hogy az osztrák lakosság a kormányt legitimálná, mert szerinte demokratikus válság alakult ki Ausztriában, és a "politikai kommunikáció perverziójának" nevezte, hogy a leendő három kormánypárt azzal az érvvel nem hajlandó új választásokat kiírni, hogy azzal a demokráciát óvja meg. A leendő kancellárt pedig azzal vádolta meg, hogy Sebastian Kurz visszatérését készíti elő.
Ezenkívül pártja törvénytervezetben kívánja kezdeményezni a politikai iszlám betiltását, valamint szigorúbb szabályozást sürget a menekültek befogadását érintően.