A viharkárokról szóló globális adatokat a Munich Re Group müncheni székhelyű német multinacionális biztosítótársaság, a világ legnagyobb viszontbiztosítója tette közzé. Számításai szerint a különböző természeti katasztrófák, köztük mindenekelőtt az árvizek és a hurrikánok 2024-ben 320 milliárd dolláros kárt okoztak. A társaság szerint egyre egyértelműbb a kapcsolat a klímaváltozással, mivel a meleg hőmérséklet jelentős mértékben segíti elő a viharok kialakulását.
"A világ forróbb, mint valaha" – fogalmazott Tobias Grimm vezető klimatológus. Ez pedig erősebb viharokat, illetve a viharok következtében árvizeket okoz. "Egyre világosabbá válik, hogy a klímaváltozás ebben fontos szerepet játszik" – tette hozzá.
A 320 milliárd dollár a teljes világgazdasági kár, amelyből 140 milliárd dollár volt biztosítva. A Munich Re számításai szerint az adatok jelentősen meghaladjuk az elmúlt évtizedek inflációival kiigazított átlagértéket. Harmincéves átlagban az éves összveszteség 181 milliárd dollár, tízéves átlagban pedig 236 milliárd dollár.
A csoport adatai szerint a biztosítói károk tekintetében
2024 a harmadik "legdrágább" év volt 1980 óta.
Az összesített károk tekintetében pedig az ötödik helyen áll.
Grimm szerint nem minden vihar tulajdonítható az éghajlatváltozásnak, de egyre világosabbá vélik, hogy a klímaváltozásnak ebben fontos szerepe van.
A portálok utalnak arra, hogy a Munich Re évtizedek óta dokumentálja a természeti katasztrófák okozta globális veszteségeket, mivel ez fontos tényező a biztosítása díjak kiszámításához. A világ legnagyobb viszontbiztosítójaként a Munich Re a "biztosítók biztosítójaként" működik.
A természeti katasztrófák által leginkább sújtott régió az elemzés szerint Észak-Amerika. A térség ebből a szempontból 2024-ben sem volt kivétel, mégpedig 190 milliárd dolláros gazdasági kárral. Tobias Grimm szerint ez különösen a rendkívüli károkat okozó heves hurrikánoknak "köszönhető". A múlt évben tomboló Helene és a Milton összesen 94 milliárd euró értékű vagyont pusztított el.
A jelenlegi kaliforniai erdőtüzek még nem jelennek meg a tavalyi veszteségstatisztikában, a Munich Re geotudósai ugyanakkor a sűrűn lakott amerikai államot kiemelten veszélyeztetett területnek tartják, ahol a klímaváltozás növeli a pusztító erdőtüzek kockázatát.
Ami Európát illeti, a biztosító 31 milliárd dollárra becsülte a természeti katasztrófák okozta összkárokat. Ebből 14 milliárd dollár volt biztosított. A spanyolországi Valenciában romboló árvizek több mint négymilliárd dollár biztosítási kárt okoztak.
A korábbiakhoz képes ugyanakkor a globális halálozási arány az elmúlt évben 11 ezerrel az átlag alatt volt. A tudós szerint ez részben a "véletlennek" volt köszönhető, mivel a múlt évben nem volt olyan pusztító földrengés, mint 2023-ban Törökországban és Szíriában, ugyanakkor jelzi azt is, hogy "a megelőzés is működött". Ezzel összefüggésben Grimm utalt arra, hogy például Kelet- és Délkelet-Ázsiában sok ország kibővítette a tájfunok és földrengések elleni védelmi intézkedéseket.