Az amerikai hadseregnek nincsenek már olyan kis méretű, olcsó és egyszerűen használható drónjai, amelyekre továbbra is nagy szükség van például az orosz–ukrán háborúban is, és egyelőre nem látszik, hogyan oldják meg az utánpótlást – írja a Portfolio a The Economist cikke alapján.
A beszámoló szerint az ukrajnai frontokon bevetett FPV-drón alig 500 dollárba kerül, ehhez képest a legolcsóbb, hasonló funkciójú amerikai drónok értéke több tízezer dollár. A brit lap konkrét példát is megemlít:
a Rogue–1-es kis hatótávolságú drón 94 ezer dollárba (mintegy 37 millió forintba) kerül.
Hozzáteszik: az Egyesült Államok az oroszokkal és az ukránokkal ellentétben nem teheti meg, hogy több millió drónt vásároljon. Ukrajna ráadásul Kínából vesz pilóta nélküli repülőgépeket, ami az USA esetében teljesen kizárt.
Az amerikai haderő nagyobb felbontású kamerákat, célkövető rendszereket, éjjellátókat és hőkamerákat is igényelne a robotgépeire, a beszerzés azonban jelenleg nagyon nehézkes, illetve túlárazottak is ezek az eszközök. A The Economist értesülése szerint a Pentagon például darabjáért 48 dollárt fizetett, miközben a civilek már 9 dollárért meg tudják vásárolni. Az amerikaiak pedig minden katonai eszközből a legjobb minőségűt akarják beszerezni, ezért az értékesítők felfelé srófolják az árakat.
Erre reagálva a Pentagon 2023-ban elindította a Replicator-programot, melynek célja, hogy nagy mennyiségben szerezzenek be olcsó katonai drónokat,
és kialakítsák az ehhez szükséges vállalati, beszállítói infrastruktúrát. A projekt keretében le akarják cserélni a korábban rendkívül drágán megvett Switchblade drónokat.
A brit lap úgy értesült, hogy Oroszország 2024-ben 1,4 millió drónt gyártott, Kína pedig egymilliót vásárolt egyetlen beszállítótól.
Elon Musk egyébként azt nehezményezte korábban, hogy az USA túl drága vadászgépeket vásárol olcsó drónok helyett, és szerinte ha ezen nem változtat a Pentagon, le fog maradni Amerika a nagyhatalmak közötti drónversenyben.