eur:
414.05
usd:
397.6
bux:
80042.64
2025. január 6. hétfő Boldizsár
Nyitókép: Pexels.com

Privatizációt tiltó rendelettel búcsúzkodik Joe Biden

Joe Biden elnöki rendeletben tiltotta meg pénteken, hogy japán tulajdonba kerüljön az amerikai acélipar meghatározó vállalata, a US Steel.

Az elnök a Fehér Ház által kiadott közleményében felelősségnek nevezte, hogy Amerika a hosszú távú jövőben is rendelkezzen erős, hazai tulajdonban álló és működtetésű acéliparral. Joe Biden nemzetbiztonsági érdekekkel indokolta döntését, és úgy fogalmazott, "az amerikai nemzetbiztonság védelméhez hozzátartozik annak biztosítása, hogy az amerikai vállalkozások központi szerepet játszanak azon szektorokban, amelyek létfontosságúak a nemzetbiztonságunk szempontjából".

A japán Nippon Steel acélipari vállalat decemberben jelentette, be, hogy összesen 14,9 milliárd dolláros (több mint 6008 milliárd forintos) üzlet keretében felvásárolja a gazdaságtörténeti jelentőségű US Steelt, amely nevének megtartását és pittsburghi székhelyének fenntartását ígérte.

Joe Biden azt követően hozta meg az elnöki rendeletet, hogy az adminisztrációjának tagjaiból és több szövetségi ügynökség képviselőjéből álló tanácsadó testület, az Egyesült Államokba irányuló külföldi beruházásokért felelős bizottság (Committee on Foreign Investment in the United States) Janet Yellen pénzügyminiszter irányítása alatt nem tudott megállapodásra jutni arról, hogy a japán beruházás hordoz-e magában nemzetbiztonsági kockázatokat az ország számára.

John Kirby, a Fehér Ház nemzetbiztonsági kommunikációs tanácsadója pénteken újságírók előtt úgy fogalmazott, hogy a csaknem 15 milliárdos üzlet megakadályozása nem Japán, az Egyesült Államok egyik legfontosabb szövetségese ellen irányuló lépés.

A Nippon Steel 2023-as adatok szerint a világ negyedik legnagyobb acélipari vállalata, míg az 1901-ben alapított US Steel a huszonnegyedik.

Címlapról ajánljuk

Kormányalakítással bízhatja meg az elnök a Szabadságpártot

Szombat este megszakadt a tárgyalás az osztrák kormánykoalíció két megmaradt pártja, az Osztrák Néppárt (ÖVP) és az Ausztria Szociáldemokrata Pártja (SPÖ) között, Karl Nehammer kancellár pedig bejelentette lemondását. A koalíciós tárgyalások október óta húzódnak. Arról, hogy miért nem sikerült tető alá hozni a megállapodást, miért szakadt meg a hétvégi tárgyalási forduló, Kiss J. László, a Budapesti Corvinus Egyetem tanára beszélt az InfoRádióban.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.01.06. hétfő, 18:00
Csaba László
közgazdász, egyetemi tanár
Új offenzívát indított Ukrajna Kurszknál, az oroszok bevették Kurahovét – Háborús híreink hétfőn

Új offenzívát indított Ukrajna Kurszknál, az oroszok bevették Kurahovét – Háborús híreink hétfőn

Új ukrán offenzíva indult Oroszország Kurszki területén, melynek egy részét az ukrán erők már augusztus eleje óta ellenőrzés alatt tartják. Az ukrán erők 5-8 kilométeres térségben törhették át az orosz védelmet, és behatolhattak Berdin falu területére is. Eközben Donyeck megyében tovább folytatódik az orosz előretörés: az orosz hadsereg elfoglalta Kurahovét, ezzel megszereztek egy fontos erődvárost, és kitolták az ukrán haderő hagyományos tüzérségi képességét Donyeck város térségéből.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×