eur:
411.36
usd:
395.92
bux:
79326.66
2024. december 30. hétfő Dávid
Friedrich Merz, az ellenzéki német Kereszténydemokrata Unió, a CDU elnöke és frakcióvezetője nyilatkozik a parlamenti csoport ülése előtt a berlini parlamentben 2024. november 12-én.
Nyitókép: MTI/EPA/Clemens Bilan

Európai összekötő csoportot hoznának létre Ukrajna ügyében

Az ukrán vezetők üdvözölték a német Kereszténydemokrata Unió (CDU) vezetőjének javaslatát egy Németországot, Franciaországot, Nagy-Britanniát és Lengyelországot magában foglaló, európai összekötő csoport létrehozására - ezt maga a javaslattevő, Friedrich Merz mondta el a ZDF német közszolgálati televíziónak hétfői kijevi látogatását követően nyilatkozva.

A kontaktcsoport az Ukrajnával kapcsolatos európai politikát koordinálná - fejtette ki Merz, aki hétfőn Kijevben Volodimir Zelenszkij ukrán elnökkel és Denisz Smihal kormányfővel is tárgyalt. Hozzátette: mindketten támogatták javaslatát.

"Ukrajnával együtt ez a négy ország minden lehetséges forgatókönyvre felkészülhetne, ami a következő években várható, miután megváltozik a washingtoni adminisztráció" - magyarázta a német konzervatívok vezetője a televízióban. Hozzátette: úgy véli, a megválasztott amerikai elnök, Donald Trump hajlik arra, hogy változtasson országának külpolitikáján, de mint mondta, a változás iránya egyelőre nem látható.

Merz arról is beszélt, hogy Ukrajna NATO-csatlakozásának folyamata visszafordíthatatlan, ugyanakkor rámutatott: egy olyan ország, amely háborúban áll, nem válhat a a szövetség tagjává. "Zelenszkij ezt tudja" - tette hozzá.

"Most mindent meg kell tennünk azért, hogy a háború véget érjen" - hangsúlyozta Merz, megjegyezve, hogy a Nyugatnak, Németországnak és minden európainak meg kell fontolnia, hogyan segíthetnének, hogy Ukrajna elérje ezt a célt.

Címlapról ajánljuk

Nemzetközi jogász: szándékosan van most csend Moszkvában az azeri géppel kapcsolatban

A Kazahsztánban lezuhant azerbajdzsáni repülőgépet egy orosz rakéta találhatta el. A katasztrófában harmincnyolcan haltak meg. Tóth Norbert nemzetközi jogász szerint most más lehet az orosz hozzáállás és így a vizsgálat is, mint például 1983-ban, amikor a Szovjetunió lelőtte a dél-koreai légitársaság egyik utasszállító gépét.
VIDEÓ
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×