eur:
402.79
usd:
349.67
bux:
98560.68
2025. június 20. péntek Rafael
Törökországból hazatérő szíriai emberek a dél-törökországi Lilis közelében lévő Öncüpinar határállomásra érkeznek 2024. december 9-én, miután az előző nap a felkelők megdöntötték Bassár el-Aszad szíriai elnök uralmát.
Nyitókép: MTI/AP/Halil Hamra

Németország újabb szíriai menekültáradattól tart, leállt a menedékkérelmek elbírálása

Olaf Scholz kancellárral az élen sorra üdvözölték a német vezetők az Aszad-rezsim bukását. A Németországban élő szíriai menekültek ezrei Berlinben és több más városban a hét végén önfeledten ünnepelték a hírhedt diktátor elűzését a hatalomból.

Bassár el-Aszad a legbrutálisabb módon nyomta el saját népét – hangsúlyozta az X platformon közzétett üzenetében a kancellár, utalva arra is, hogy sokak menekülésre kényszerültek, többek között Németországba is. A szíriai nép rendkívüli szenvedésen ment keresztül, az elmúlt évtizedek után most a legszükségesebbnek a jogrendszer helyreállítása – emlékeztetett Olaf Scholz. A német kormányfő úgy vélekedett, hogy az ENSZ Biztonsági Tanácsának 2015-ben elfogadott határozata, amely mindenekelőtt az alkotmány kidolgozásának szükségességét, valamint ENSZ-felügyelet alatt választások megtartását irányozza elő, továbbra is alkalmas lehet a rezsim bukása utáni helyzet stabilizálására.

Hasonlóan foglalt állást Annalena Baerbock külügyminiszter is. A politikus mindenekelőtt azt emelte ki, hogy szíriaiak milliói fellélegezhetnek. Ugyanakkor arra is figyelmeztetett hogy az Aszad-rezsimtől megszabadult ország nem kerülhet radikális erők, illetve csoportok kezébe, ezért a különböző etnikai és vallási kisebbségek védelmére szólított fel. A miniszter – Scholz kancellárhoz csatlakozva – a rend helyreállítása érdekében együttműködést ajánlott az ENSZ-szel, az európai uniós partnerekkel, valamint Szíria szomszédaival, kiemelve Törökországot és Jordániát.

A német állásfoglalásokból kitűnt az is, hogy a rezsim bukása után Berlin tart az esetleges újabb menekülthullámtól is. A belügyminisztérium ezzel kapcsolatban úgy foglalt állást, hogy "szoros figyelemmel kísérik a fejleményeket".

A német média szerint elsősorban a konzervatív CDU egyes politikusai sürgették, hogy

tiltsák meg Szíriából érkező újabb menekültek befogadását.

Noha több németországi városban a beszámolók szerint a szíriai menekültek többsége az utcákon önfeledten ünnepelte az Aszad-rezsim bukását, voltak akik aggodalmuknak adtak hangot az ország jövője miatt. Az országban tartózkodó szíriai menekültek legnagyobb része a véres polgárháború kezdete, 2011 után a rezsimtől tartva érkezett az országba. Kisebb számban voltak közöttük olyanok is, akik az iszlamista lázadóktól és terroristáktól való félelem miatt, valamint a évek óta tartó polgárháború okozta megélhetési nehézségek okán hagyták el az országot. Ezzel kapcsolatban fogalmazott úgy egy szíriai menekült a német hírügynökségnek, hogy a rezsim bukásának napja a remény napja, remény a demokráciában. Ugyanakkor nem csekély az aggodalom amiatt is, hogy a különböző fegyveres csoportok betartják-e ígéreteiket az erőszaktól mentes békés átmenet garantálására – tette hozzá.

Óvott az eufóriától a szociáldemokrata SPD külpolitikai szakértője, Michael Roth is. A ZDF közszolgálati médiumnak nyilatkozva arra hívta fel a figyelmet, hogy a felkelők élén olyan iszlamista csoportok állnak, amelyek jelenleg ugyan mérsékeltnek tűnnek, de "nem biztos, hogy így marad".

"A diktátorokat néha diktátorok váltják fel" – emlékeztetett a szociáldemokrata politikus, és populistának nevezte azt a konzervatív követelést, hogy tiltsák meg szíriai menekültek további befogadását. Óvott azoktól a túlzott várakozásoktól is, hogy a Németországban tartózkodó szíriai menekültek hamarosan visszaérhetnek majd hazájukba.

A legfrissebb értesülések szerint

a szövetségi migrációs és menekültügyi hivatal (BAMF) azonnali hatállyal leállította az idén beérkezett szíriai menedékkérelmekkel kapcsolatos, függőben lévő eljárásokat.

A ZDF szerint egyelőre nem dolgozzák fel a kérelmeket, a hatóság szóvivője arra hivatkozott, hogy a szíriai helyzet "zavaros", és nehéz megjósolni, hogy miként alakul, ezért jelenleg nem lehet megbízható értékeléseket hozni. Az Aszad-rezsim megdöntése utáni szíriai helyzet ugyanakkor a korábbi döntésekre nincs hatással – tette hozzá.

A ZDF emlékeztetett arra, hogy csaknem egymillió szíriai tartózkodik Németországban, ami azt jelenti, hogy a menekültek, illetve menedékkérők legnagyobb csoportjáról van szó. A szövetségi statisztikai hivatal szerint az elmúlt év végén 972 460 szíriai állampolgár tartózkodott Németországban, közülük 711 650 menekült nyújtott be korábban be hivatalos kérelmet. A hivatal szerint idén január és november között 74 971 ezer szíriai kért menedékjogot. A Der Spiegel értesülése szerint csaknem 50 ezer kérelemmel kapcsolatban még nem született döntés.

Címlapról ajánljuk

Magyarics Tamás: nehéz helyzetben Donald Trump, fontos döntést kell meghoznia

Donald Trump két héten belül dönt arról, hogy megtámadja-e Iránt, vagy sem – közölte a Fehér Ház szóvivője. Magyarics Tamás külpolitikai szakértő, az Eötvös Loránd Tudományegyetem emeritus professzora szerint az amerikai elnöknek bel- és geolpolitikai, valamint energiaellátási szempontokat is mérlegelnie kell a beavatkozás kapcsán.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.06.23. hétfő, 18:00
Karácsony Gergely
Budapest főpolgármestere
Trump végső határidőt adott Iránnak, nukleáris katasztrófa fenyeget – Pénteki percről percre híreink az Irán-Izrael háborúról

Trump végső határidőt adott Iránnak, nukleáris katasztrófa fenyeget – Pénteki percről percre híreink az Irán-Izrael háborúról

A Fehér Ház június 19-én jelentette be, hogy Donald Trump hamarosan döntést hoz arról, hogy az Egyesült Államok mit lép Iránnal kapcsolatban. Karline Leavitt szóvivő annyit konkretizált, hogy legkésőbb két hét múlva minden kiderül, eddig dönt az amerikai elnök a beavatkozásról. Dmitrij Medvegyev 2008 és 2012 között volt Oroszország első embere, és máig befolyásos szerepelőként jelenik meg a médiában. Ezúttal a Jeruzsálem és Teherán között zajló háborút értékelte, elsősorban abból a szempontból, hogy milyen következményekkel járhat az izraeli légierő bombázása.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×