eur:
412.29
usd:
392.83
bux:
79351.07
2024. december 18. szerda Auguszta
2024. október 1-jén, az jelölti jegyzékbe vételekor Bukarestben készített kép Calin Georgescu független jelöltről, a többi román párt által szélsőségesnek nevezett Románok Egyesüléséért Szövetséghez (AUR) közel álló egyetemi oktatóról, aki a legtöbb szavazatot kapta a romániai elnökválasztás első fordulójában, 2024. november 24-én.
Nyitókép: MTI/AP/Alexandru Dobre

Románia népe kezd megbarátkozni a gondolattal, hogy a "tiktokos" jelölt lesz az államfő

Egy felmérés szerint Calin Georgescu lehet Románia következő elnöke. Pedig a szuverenista érzületű választók kisebbségben vannak. Számok.

A többi párt által szélsőjobboldalinak tartott, az egykori antiszemita, magyarellenes Vasgárdával nyíltan szimpatizáló Calin Georgescu független jelölt nyerheti meg négy százalékpont előnnyel Romániában az elnökválasztást Elena Lasconival, a magát jobbközép pártként meghatározó, korábban liberális nézeteket hangoztató Mentsétek Meg Romániát Szövetség (USR) elnökével szemben egy friss felmérés szerint, amelynek eredményét csütörtökön ismertette a Hotnews.ro hírportál.

Az AtlasIntel közvélemény-kutató december 2-4. között végzett, 3100 megkérdezett válaszain alapuló adatsora szerint a válaszadók 47 százaléka Georgescura szavazna, míg Lasconi 43 százalékuk támogatását élvezi, 6,5 százalékuk pedig érvénytelen szavazatot adott le. A bizonytalanok aránya 2,7 százalék.

Arra a kérdésre, hogy melyik versenyben maradt államfőjelöltről feltételezik inkább, hogy Romániát az Európai Unióban tartja, a válaszadók 57 százaléka Lasconit, 40 százalékuk Georgescut jelölte meg. Hasonló arányban (57-41) többen feltételezik Lasconiról, hogy ragaszkodik Románia NATO-tagságához.

Lasconiban a "Moldovai Köztársaságot érő orosz befolyás visszaszorítása", "Románia korszerűsítése és digitalizálása", "a korrupció elleni küzdelem és törvények betartatása", "hagyományos értékek védelme", "a titkosszolgálatok befolyásának visszaszorítása" tekintetében is többen bíznak, mint Georgescuban, a két jelölt egyedül "Románia nemzetközi tekintélyének növelése" terén ért el azonos (43 százalékos) indexet.

A közvélemény-kutatás résztvevőinek 62 százaléka "Európa-párti, Nyugat-barát" politika hívének mondta magát, míg 31,1 százalékuk "szuverenista" politikát szorgalmaz a román vezetés részéről.

Az AtlasIntel szerint a közvélemény-kutatás hibahatára 2 százalékos, a válaszokat pedig azelőtt gyűjtötték be, hogy Klaus Iohannis távozó elnök szerdán jóváhagyta azon titkosszolgálati és belügyminisztériumi jelentések titkosításának feloldását, amelyek szerint a múlt héten a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) megállapította: Románia "állami és nem állami szereplők, kiváltképpen Oroszország ellenséges kibertevékenységének célpontjává vált", és a kampányát kizárólag közösségi médiában folytató, a közéletben korábban ismeretlen Calin Georgescu "bejelentetlen külföldi forrásokból finanszírozta elnökválasztási kampányát".

Címlapról ajánljuk

Ausztria nem kap új kormányt a karácsonyfa alá

A szeptemberi választás óta nem tudta felállítani új kormányát Karl Nehammer. A hárompárti tárgyalásokon elsősorban a költségvetés helyretételének a módjában van jelentős ellentmondás a felek között, emiatt csak a 2025-ben lehet Ausztriának új kormánya.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.18. szerda, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×