Digitalizáció és migráció Afrika szarván címmel tartott konferenciát a Migrációkutató Intézet. Ennek kapcsán Marsai Viktor, a a Migrációkutató Intézet igazgatója arról beszélt az InfoRádióban, hogy a digitalizáció elképesztő sebességgel zajlik Afrikában, ennek vannak pozitív és negatív hozadékai is.
"A digitális átállás olyan lehetőségeket biztosít az afrikai lakosság számára, amelyek nemhogy tíz, de még öt évvel ezelőtt is akár elképzelhetetlenek lettek volna, legyen szó az elektronikus oktatásról, a pénzügyi szektor bővüléséről, vagy arról, hogy az afrikai földművesek a várható időjárási mintázatokról a mobiltelefonokra kapják az információkat. Ezek munkahelyeket teremtenek, lehetőségeket teremtenek, erősítik a középosztályt, tehát nagyon sok pozitív hozadékuk van" – emelte ki a Nemzeti Közszolgálati Egyetem oktatója.
Marsai Viktor szerint ugyanakkor vannak negatív következményei is a digitalizációnak, ilyen például, hogy a közösségi média lett az embercsempészek fő toborzási területe az afrikai fiatalok körében. Mint fogalmazott, az afrikai fiatalokhoz az az információ jut el a szervezett bűnözői csoportoktól, hogy "Európában kolbászból van a kerítés", és aki idáig eljut, annak már semmi gondja nem lesz az életben.
"Ezek nagyon komoly kihívások, mert miközben egyik oldalról az emberek hozzáférnek az információkhoz, a másik oldalról nagyon könnyű a fake news és a propaganda terjesztése, vagy akár az etnikai ellentéteknek a szítása a közösségi médiában az interneten, és ezek ellen határozottan és minden erőt bedobva kell küzdeni" – magyarázta a migrációkutató.
Marsai Viktor szerint a globalizációhoz hasonlóan a digitalizáció kapcsán is volt egy pozitív várakozás, hogy ez majd megoldja Afrika minden problémáját, de önmagában ez szerinte biztosan nem történik meg. Ennek az az oka szerinte, hogy a digitális ugrás hihetetlen gyorsasággal történik Afrikában, amire a társadalom jelentős része sok helyen még nincs felkészülve. Példaként említette Etiópiát, ahol a vidéki lakosság közel fele még mindig írástudatlan, vagy küzd a szövegértéssel. A kutató úgy látja, ilyen körülmények között áterőltetni egy társadalmat egy digitális korszakba, az rendkívül kockázatos, mert a veszélyek között ott a kiberbűnözés, az adatlopás vagy a pénzügyi rendszerek meghekkelése.
"Az Európai Uniónak a digitális átállásban segítenie kell az afrikai országokat, amelyek ma még nagyon kiszolgáltatottak" – tette hozzá a Migrációkutató Intézet igazgatója.