eur:
411.19
usd:
392.91
bux:
0
2024. november 25. hétfő Katalin
Kelemen Hunor, Románia miniszterelnök-helyettese, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) elnöke beszédet mond Kölcsey Ferenc szobrának átadásán a partiumi Nagykárolyban 2023. április 12-én. A szobor Győrfi Lajos szobrászművész alkotása.
Nyitókép: MTI/Czeglédi Zsolt

Ez vár a magyar szereplőkre a romániai elnökválasztás első fordulója után

Az RMDSZ számára a második forduló december elsején van és a harmadik forduló van december 8-án - utalt Kelemen Hunor a december elsején esedékes parlamenti választásokra.

Nekünk most december elsejére kell koncentrálnunk, folytatjuk a munkát, a legfontosabb, hogy egy erős parlamenti képviseletünk legyen – mondta Kelemen Hunor, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) államfőjelöltje vasárnap este a szövetség eredményváró rendezvényén Kolozsváron.

A romániai államfőválasztás első fordulóját követő urnazárás után a szövetségi elnök rövid sajtónyilatkozatában elmondta: "a ma este csak a máról szólt". Az RMDSZ számára a második forduló december elsején van és a harmadik forduló van december 8-án - utalt Kelemen Hunor a december elsején esedékes parlamenti választásokra.

Aláhúzta: meg kell várni a szavazatok megszámlálását, mert meg van győződve, hogy az exit poll eredményekhez képest jobb eredményt ért el.

Emlékeztetett, hogy a június 9-i helyhatósági és európai parlamenti választásokon is először 5 százalék körül "mérték" az RMDSZ-t, és végül a szavazatok 6,5 százalékát szerezte meg.

Újságírói kérdésre közölte: a szövetség előrejelzései szerint

450 ezer voksra vagy annál is többre számít, ami 100 ezer szavazattal lenne több, mint az RMDSZ jelöltjére a legutóbbi romániai államfőválasztáson, 2019-ben leadott voksok száma.

"A józan ész programját képviseljük, és az a jó hírem, hogy ezt sokan meghallották, a magyarokon kívül sok román szavazatot is kaptunk" – fogalmazott Kelemen Hunor.

Aláhúzta: az RMDSZ holnaptól folytatja a kampányt, a szövetség számára ugyanis az erős parlamenti képviselet biztosítása a legfontosabb a jövő vasárnap tartandó parlamenti választásokon. Mint kifejtette, a szövetség bukaresti jelenléte fontos ahhoz, hogy meg tudja akadályozni "a rossz döntéseket", azt, hogy egy rossz közigazgatási átszervezés történjen, és a magyar közösség a politikai kiszolgáltatottság állapotába kerüljön.

Elmondta: bizakodó, hogy azokra a kérdésekre, melyeket az RMDSZ a kampány során felvetett, a következő parlament, a következő kormány és a következő államelnök "jó válaszokat" fog tudni adni.

Kelemen Hunor megköszönte a rá leadott szavazatokat, és gratulált a második fordulóba bejutott államfőjelölteknek.

"Várjuk meg, hogy kik lesznek azok" – fogalmazott, rámutatva, hogy az exit poll eredmények nem teljesek, a közvélemény-kutatások a diaszpórára nem terjednek ki.

Újságírói kérdésre elmondta: a szövetség december elseje előtt nem tárgyal arról, hogy esetleg melyik államfőjelöltet támogatja az államfőválasztás december 8-i, második fordulójában. Hozzátette: aki megkeresi a szövetséget, annak meghallgatják "a szándékait", ahogy a szövetség is közli a sajátjait.

Kelemen Hunor a CURS által végzett exit poll eredményei szerint a szavazatok 4,6, míg az Avantgarde-CIRA közvélemény-kutatása szerint a voksok 4 százalékát szerezte meg vasárnap. A legutóbbi, 2019-ben rendezett romániai államfőválasztáson is a szövetségi elnök volt az RMDSZ államfőjelöltje, akkor 357 014 választópolgár adta rá a voksát.

Címlapról ajánljuk
Orbán Viktor a bérmegállapodásról: ez egy történelmi léptékű megállapodás

Orbán Viktor a bérmegállapodásról: "ez egy történelmi léptékű megállapodás"

Történelmi léptékű megállapodásnak nevezte a múlt héten köttetett minimálbér-emelési egyezséget, mivel soha nem történt még ekkora emelés, 2027-re 40 százalékos lesz a növekmény a mostani szinthez képest. Azt is jelezte, a minimálbér reálértéke 29 százalékkal fog nőni 2027-ig, és az el fogja érni az átlagbér felét.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Nagy Márton
nemzetgazdasági miniszter
Nagy lehetőségek előtt állnak a magyar startupok

Nagy lehetőségek előtt állnak a magyar startupok

A magyar startupok sikerét és az innovatív ötletek kibontakozását számos tényező akadályozhatja Magyarországon. Ide tartozik a szabályozási környezet, a befektetők alacsony kockázatvállalási hajlandósága, vagy a pénzügyi eszközök szűkössége. A Nemzeti Innovációs Ügynökség ezeknek a gátaknak a lebontásán dolgozik, aminek az eredménye nem csak egy kiterjedtebb magyar startup ökoszisztéma lehet, de az is hogy a magyar ötletek „láthatóvá válnak” a nemzetközi porondon. Erről kérdeztük Bódis László, innovációért felelős helyettes államtitkárt, a Nemzeti Innovációs Ügynökség vezérigazgatóját.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×