eur:
414.76
usd:
398.98
bux:
79466.61
2024. december 23. hétfő Viktória
Justin Welby lemondott Canterbury érsek
Nyitókép: Wikipédia

Szörnyű zaklatási ügy miatt mondott le a Canterbury érsek

Justin Welby érsek megvált hivatalától, mert nem kellő eréllyel vizsgáltatott ki egy évtizedekkel ezelőtti zaklatás sorozatot.

Az érseket - aki világszerte 85 millió anglikán szellemi vezetője -, azt követően szólították fel lemondásra, hogy a múlt héten napvilágot látott egy jelentés. Eszerint a főpap nem hozott megfelelő intézkedéseket egy évtizedekkel ezelőtti, szexuális bűncselekmény sorozat kivizsgálására. Azt is szemére vetették, hogy erélytelensége miatt évekig garázdálkodhatott az egyház történetének legtöbb zaklatását elkövető önkéntes - írja a Reuters.

"Az elmúlt néhány nap felidézte benne azt a mélységes szégyent, amit az angol egyház történelmi jelentőségű kudarcai miatt érzek" - közölte a Canterbury érsek. Majd hozzá tette: "Bízom benne, hogy döntésem világossá teszi mennyire komolyan érezzük a szükségét egy biztonságosabb egyház megteremtésnek. Lemondásommal egyben kifejezem a visszaélések áldozati iránti együttérzésemet is."

Borzalmak a nyári fiútáborokban

A jelentések szerint egy John Smyth nevű ügyvéd, több évtizeden keresztül brutálisan bántalmazta és szexuálisan zaklatta azokat a fiúkat, akik a dorset-i keresztény nyári táborok lakói voltak. Többeket véresre vert és szexuálisan közeledett hozzájuk. A táborokat az az alapítvány szervezte, amelynél Justin Welby is dolgozott mielőtt pappá szentelték. John Smyth 1984-ben Afrikába költözött, de a kegyetlenkedéseit ott is folytatta, egészen 2018-ban bekövetkezett haláláig.

Az ügyet vizsgáló bizottság megállapította, hogy az anglikán egyház legfelsőbb vezetői már 2013-ban tudtak a táborokban történt szörnyűségekről. Welby - akit éppen akkoriban választottak érsekké - legalább ebben az időben tisztában lehetett a történtekkel, ha azokról nem volt már sokkal korábban is tudomása. Amennyiben az egyház azonnal a rendőrséghez fordult volna, úgy John Smyth-t még jóval a halála előtt felelősségre lehetett volna vonni. A most lemondott Canterbury érsek azzal védekezett: nemhogy tudomása, de még csak sejtelme sem volt a nyári táborokban elkövetett borzalmakról. Az ügy vizsgálói azonban erősen kétlik Justin Welby magyarázkodását.

Egyelőre ketten esélyesek arra, hogy elnyerjék a Canterbury érsek címet. Egyikük Graham Usher, Norwich-i püspök, aki a melegek jogainak elkötelezett szószólója. A másik Guli Francis-Dehqani, Chelmsford püspöke. Ő Iránban született és fivérét az iszlám forradalom idején megölték. Személyében ő lenne az anglikán egyház első női érseke.

Címlapról ajánljuk
Prőhle Gergely: a német hatóságoknak ideológiailag besorolhatatlan, így kezelhetetlen volt a magdeburgi merénylő

Prőhle Gergely: a német hatóságoknak ideológiailag besorolhatatlan, így kezelhetetlen volt a magdeburgi merénylő

A magdeburgi tragédiáról, annak társadalmi hatásáról, egy AfD-szimpatizáns szaúdi orvos megítéléséről, valamint a német belpolitikai helyzetről is beszélt Prőhle Gergely volt berlini nagykövet, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukács Intézet programigazgatója az InfoRádió Aréna című műsorában. Bemutatott egy olyan megközelítést, ami megelőzhetővé tenné az ilyen tragédiákat, és valamiféle társadalmi békesség felé is elvezethetne.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.23. hétfő, 18:00
Gálik Zoltán
a Budapesti Corvinus Egyetem docense
A zöld ipar kérdése még fontosabbá vált

A zöld ipar kérdése még fontosabbá vált

Az Európai Unió öt évvel ezelőtt, amikor elindította az Európai Zöld Megállapodást (European Green Deal), a klímaváltozás elleni küzdelem globális élharcosaként pozícionálta magát. A fenntartható gazdaság kiépítése azonban mostanra még fontosabbá vált, mivel a globális felmelegedés következményei és költségei egyre súlyosabbak. Ráadásul az Ukrajna elleni orosz inváziót követő földgázválság is rámutatott arra, hogy fel kell gyorsítani a dekarbonizációt az EU energiaellátásának biztosítása, az energiaköltségek csökkentése és a társadalmi kohézió előmozdítása érdekében. Az egykor klímavédelmi programként indult politika ma már az EU egzisztenciális kihívásainak kezelésében segíthet.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×