eur:
410.96
usd:
392.3
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Justin Welby lemondott Canterbury érsek
Nyitókép: Wikipédia

Szörnyű zaklatási ügy miatt mondott le a Canterbury érsek

Justin Welby érsek megvált hivatalától, mert nem kellő eréllyel vizsgáltatott ki egy évtizedekkel ezelőtti zaklatás sorozatot.

Az érseket - aki világszerte 85 millió anglikán szellemi vezetője -, azt követően szólították fel lemondásra, hogy a múlt héten napvilágot látott egy jelentés. Eszerint a főpap nem hozott megfelelő intézkedéseket egy évtizedekkel ezelőtti, szexuális bűncselekmény sorozat kivizsgálására. Azt is szemére vetették, hogy erélytelensége miatt évekig garázdálkodhatott az egyház történetének legtöbb zaklatását elkövető önkéntes - írja a Reuters.

"Az elmúlt néhány nap felidézte benne azt a mélységes szégyent, amit az angol egyház történelmi jelentőségű kudarcai miatt érzek" - közölte a Canterbury érsek. Majd hozzá tette: "Bízom benne, hogy döntésem világossá teszi mennyire komolyan érezzük a szükségét egy biztonságosabb egyház megteremtésnek. Lemondásommal egyben kifejezem a visszaélések áldozati iránti együttérzésemet is."

Borzalmak a nyári fiútáborokban

A jelentések szerint egy John Smyth nevű ügyvéd, több évtizeden keresztül brutálisan bántalmazta és szexuálisan zaklatta azokat a fiúkat, akik a dorset-i keresztény nyári táborok lakói voltak. Többeket véresre vert és szexuálisan közeledett hozzájuk. A táborokat az az alapítvány szervezte, amelynél Justin Welby is dolgozott mielőtt pappá szentelték. John Smyth 1984-ben Afrikába költözött, de a kegyetlenkedéseit ott is folytatta, egészen 2018-ban bekövetkezett haláláig.

Az ügyet vizsgáló bizottság megállapította, hogy az anglikán egyház legfelsőbb vezetői már 2013-ban tudtak a táborokban történt szörnyűségekről. Welby - akit éppen akkoriban választottak érsekké - legalább ebben az időben tisztában lehetett a történtekkel, ha azokról nem volt már sokkal korábban is tudomása. Amennyiben az egyház azonnal a rendőrséghez fordult volna, úgy John Smyth-t még jóval a halála előtt felelősségre lehetett volna vonni. A most lemondott Canterbury érsek azzal védekezett: nemhogy tudomása, de még csak sejtelme sem volt a nyári táborokban elkövetett borzalmakról. Az ügy vizsgálói azonban erősen kétlik Justin Welby magyarázkodását.

Egyelőre ketten esélyesek arra, hogy elnyerjék a Canterbury érsek címet. Egyikük Graham Usher, Norwich-i püspök, aki a melegek jogainak elkötelezett szószólója. A másik Guli Francis-Dehqani, Chelmsford püspöke. Ő Iránban született és fivérét az iszlám forradalom idején megölték. Személyében ő lenne az anglikán egyház első női érseke.

Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×