eur:
401.35
usd:
345.36
bux:
97958.26
2025. június 25. szerda Vilmos
Nyitókép: Unsplash

Egy évtizede tárgyal Szerbia az EU-s csatlakozásról, de még nem látni a folyamat végét

Déli szomszédunk esetében több olyan probléma is folyamatosan jelen van, ami hátráltatja az európai integrációt. Az Európai Uniónak viszont elsősorban geopolitikai érdeke lenne a nyugat-balkáni államok csatlakoztatása.

Bő egy hete fogadta el az Európai Bizottság a bővítési csomagot, amelyben megvizsgálta, hogy Szerbia milyen eredményeket ért el és hogyan is áll jelenleg az integrációs folyamatban. Az erről szóló elemzés szerzője, Zsivity Tímea, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Európa Stratégiai Kutatóintézetének kutatója az InfoRádióban elmondta, Szerbia 2014 óta folytat csatlakozási tárgyalásokat az EU-val, ám ennek még nem lehet látni a végét.

A legutóbbi csatlakozási fejezetet 2021-ben nyitották meg, de előrelépés nem történt, mivel Szerbia nem hajlandó teljes mértékben igazodni az Európai Unió kül- és biztonságpolitikájához. Ez abban nyilvánul meg, hogy

bár Belgrád elismerte Oroszország Ukrajna elleni agresszióját, de nem fogadta el a Moszkva elleni szankciók bevezetését.

A másik ok, amiért akadozik a csatlakozási folyamat, az Szerbia kapcsolata Koszovóval, amit még mindig nem sikerült rendezni - tette hozzá a kutató.

Mérsékelt haladást azonban lehet érzékelni - jegyezte meg Zsivity Tímea. Mint mondta, ezek a tárgyalási fejezetek magukban foglalják a szervezett bűnözés és a korrupció elleni harcot. Hozzátette, a nyugat-balkáni országokról összességében elmondható, hogy számukra súlyos problémát jelent ez a két tényező.

Szerbia kapcsán az EU a 2021-es állásfoglalásában is felhívta a figyelmet, hogy mekkora gondot jelent például a kábítószer-kereskedelem, a fegyverkereskedelem, az emberkereskedelem, a migráció, de még a kiberbűnözés is. Ezek is gátolják a csatlakozást, lassítják a tárgyalások menetét.

A Nemzeti Közszolgálati Egyetem Európa Stratégiai Kutatóintézetének kutatója azt is kiemelte, hogy a nyugat-balkáni országoknak, így Szerbiának is első körben gazdasági érdeke fűződik az Európai Unióhoz való csatlakozáshoz, ezzel szemben az EU-nak főleg geo- és biztonságpolitikai. Erre rámutatott az orosz-ukrán, illetve a közel-keleti háború, hiszen

az Európai Uniónak nem hiányzik, hogy egy újabb konfliktus, még egy gócpont kialakuljon.

Márpedig erre a Nyugat-Balkánon jó esély van, illetve annak, hogy Oroszország új geopolitikai frontokat nyisson, vagy régi, etnikai alapú feszültségeket újítson meg.

A szakértő szerint az EU gazdasági értelemben nincs rászorulva Szerbia csatlakozására, inkább geo- és biztonságpolitikai érdekei fűződnek hozzá, mert lényegében déli szomszédunk a nyugat-balkáni országok stabilitásáért felelős ország, mivel területileg, demográfiailag, gazdaságilag és haderejét tekintve is a legerősebb a térségben.

Zsivity Tímea leszögezte, nem szeretne tippelésekbe bocsátkozni, hogy mikor zárulhatnak le a szerb csatlakozási tárgyalások. Megjegyezte azonban, hogy jelenleg a nyugat-balkáni országok közül Montenegró az, amelyik a legjobban halad az európai integrációs úton, mivel jogállamisági kérdésekben már jobban teljesített, mint Szerbia.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Tóth Norbert napjaink háborúiról: a jelenlegi nemzetközi jogi keretrendszer leépülését látjuk

Tóth Norbert napjaink háborúiról: a jelenlegi nemzetközi jogi keretrendszer leépülését látjuk

Oroszország a saját ukrajnai agressziójának az igazolását láthatja abban, hogy Izrael megelőző csapást mért Iránra, amely háborúvá terebélyesedett, de az InfoRádiónak nyilatkozó nemzetközi jogász szerint a két konfliktus jogi megítélésében legalább annyi a különbség, mint a hasonlóság.

Szakértő: példa nélküli, nagyon furcsa szuperkoalíció alakult Romániában

Bizalmat szavazott a kétkamarás román parlament a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL), a Mentsétek Meg Romániát Szövetség (USR) és a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) részvételével megalakult, Ilie Bolojan (PNL) vezette koalíciós kormánynak. Az új román kormány terveiről Szakáli István Lorándot, az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány stratégiai igazgatóját kérdeztük.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.06.25. szerda, 18:00
Navracsics Tibor
közigazgatási és területfejlesztési miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×