eur:
411.68
usd:
395.29
bux:
79551.8
2024. november 24. vasárnap Emma
Karl Nehammer, az előrehozott parlamenti választásokon győztes Osztrák Néppárt (ÖVP) főtitkára sajtóértekezletet tart Bécsben 2019. október 1-jén. A plakát feliratának jelentése: az új néppárt.
Nyitókép: MTI/AP/Ronald Zak

Karl Nehammer Ausztria történetének első hárompárti koalícióját alakítaná meg

Az osztrák államfő a választások utáni patthelyzetet feloldva a hivatalban lévő kancellárt, Karl Nehammert bízta meg kormányalakítással. Alexander Van der Bellen szakított azzal a hagyományos szokásjoggal, hogy az új kormány megalakításának joga a parlamenti választások győztes pártját illeti. Karl Nehammer elfogadta a megbízást, és utalt arra, hogy hárompárti kormányt kíván alakítani.

Több mint három hét telt el a szeptember 29-i ausztriai parlamenti választások óta. A győztes nagy fölénnyel a Szabadságpárt lett. Az FPÖ letaszította addigi első helyéről a kancellár vezette konzervatív Osztrák Néppártot (ÖVP), amely a választásokon jelentős veszteséget szenvedett. A harmadik helyen az Osztrák Szociáldemokrata Párt (SPÖ) végzett, míg két kisebb párt, az Új Ausztria és Baloldal Pártja (NEOS) és a Zöld Párt a parlament, azaz a Nemzeti Tanács tagja maradt.

Alexander Van der Bellennek ezt követően kellett döntenie, hogy kinek ad kormányalakítási megbízást, de a helyzetét nehezítette, hogy a győztes Szabadságpárttal, de különösen annak elnökével, a korábbi belügyminiszter Herbert Kickllel egyik párt sem kívánt koalíciót alakítani. Az államfő hiába próbálkozott azzal, hogy a három legerősebb parlamenti párt vezetője együtt keressen megoldást, az álláspontok azonban nem változtak. Herbert Kickl a választás győzteseként ragaszkodott a kormányalakításhoz, Karl Nehammer és az SPÖ-elnök Andreas Babler ugyanakkor ahhoz az álláspontjához, amely szerint a "szélsőjobboldallal" nem kívánnak koalícióra lépni. Karl Nehammer már a választások előtt is hangsúlyozta, hogy pártja a Kickl vezette FPÖ-vel nem hajlandó kormányzati szövetséget alkotni, Herbert Kickl ezzel szemben azt hangsúlyozta, hogy pártja számára koalíciós partnerként csakis a konzervatív Néppárt jöhetne szóba.

Ilyen előzmények után született meg Van der Bellen döntése a hivatalban lévő kancellár újbóli kormányalakítási megbízásáról. Az elnök ezt elsősorban a stabilitással, az 50 százalék feletti parlamenti többség szükségességével, valamint az idő rövidségével indokolta. Ezenkívül hangsúlyozta azt is, hogy a kormányzati elképzelések tartalma, valamint a szóba jöhető pártok kompromisszumkészsége, nem utolsó sorban pedig a "jövőorientáltság" is szerepet játszott döntésében.

"A nép mi vagyunk, senki sem lehet egyedül" – idézte az ORF az államfőt, akinek a rendkívüli nyilatkozata a Hofburgban hangzott el. Ausztriának "hatékony, stabil és egységes kormányra szüksége" – indokolt többek között az államfő, aki szerint Kickl tájékoztatta őt arról, hogy nem talált koalíciós partnerre: az ÖVP a pártelnökkel, a többi parlamenti párt pedig magával az FPÖ-vel zárt ki mindenfajta szövetséget emlékeztetett.

Az államfő ugyanakkor arra is utalt, hogy az ÖVP és az SPÖ koalíciójának csak egyfős mandátumtöbbsége lenne a Nemzeti Tanácsban, ezért a stabil többség egy harmadik párt bevonását kívánná meg. A két kisebb párt, a NEOS és a Zöld Párt korábban többször is jelezte, hogy vállalná a harmadik koalíciós partner szerepét.

Az ORF tudósítása szerint a hivatalban lévő kancellár elfogadta a kormányalakítási megbízást, és Alexander Van der Bellen felhívásának eleget téve, az 52 éves politikus utalt arra is, hogy a stabilitás jegyében hárompárti kormánykoalíciót kíván alakítani.

"Keményen fogok dolgozni egy stabil szövetségi kormány létrehozásán, amelyet a parlament széles többsége támogat" – fogalmazott. Nehammer utalt arra is, hogy az ÖVP fő koalíciós partnerének, az SPÖ-nek az elnöke, Andreas Babler nyitott volt a konstruktív megbeszélésekre, amelyek most megkezdődnek.

"A stabilitás, a megbízhatóság és az országunkért való felelősség szellemében fogok cselekedni " – hangsúlyozta Nehammer, aki 2021 decembere óta áll az Osztrák Néppárt, illetve az ÖVP-ből és a Zöld Pártból álló kormánykoalíció élén, amely a választások óta ügyvivőként maradt a helyén.

Címlapról ajánljuk
Gyenesei Leila: új vezetéssel és más szemlélettel nagy lendületet kaphat az öttusa

Gyenesei Leila: új vezetéssel és más szemlélettel nagy lendületet kaphat az öttusa

Tizenkét év után lett újra magyar tagja a Nemzetközi Öttusa Szövetség elnökségének, miután Gyenesei Leilát beválasztották az irányító testületbe a tisztújító kongresszuson. A világbajnok öttusázó az InfoRádióban elmondta: a sportág népszerűbbé és jobban eladhatóbbá válhat azzal, hogy a lovaglás helyére bekerült az akadályverseny a számok közé.

Demkó Attila: az orosz–ukrán háború legvéresebb szakasza következik

A lehetséges tárgyalások előtt várható a háború legrosszabb szakasza – mondta az InfoRádióban a biztonságpolitikai szakértő, miután Ukrajna nyugati rakétákat lőtt ki Oroszországra, az pedig minden korábbinál keményebb válaszlépésekkel fenyegetőzik, sőt egyet már végre is hajtott Dnyipro városával szemben.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Nagy Márton
nemzetgazdasági miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×