Kína és India megállapodásra jutott a vitatott határuk menti járőrözésről, ami véget vethet az országok hadseregei közti összecsapásoknak, és megnyitná az utat a két atomhatalom szorosabb diplomáciai és gazdasági együttműködéséhez – írja a VG.
A két ország vitatott határán gyakoriak az – általában husángokkal és kövekkel vívott – összecsapások, 2020-ban 24 katona vesztette életét. Vikram Misri, India külügyminisztere a BRICS-országok vezetőinek az oroszországi Kazanyban kedden kezdődő csúcstalálkozója előtt jelentette be a megállapodást, amelyen az indiai és a kínai vezető – Narendra Modi miniszterelnök és Hszi Csin-ping elnök – is részt vesz. A kínai kormány még nem kommentálta az indiai nyilatkozatot.
A BRICS-országok, vagyis Brazília, Oroszország, Dél-Afrika, India, Kína, Egyiptom, Irán, Etiópia és az Egyesült Arab Emírségek vezetőinek csúcstalálkozójára António Guterres ENSZ-főtitkárt is várják.
Kína és India 1962-ben egy brutális háborút vívott egymással a területért, de a kínai győzelem ellenére a közel 3500 kilométer hosszú határvonal – amely a Himaláján halad keresztül – máig Ázsia egyik legfeszültebb harcszíntere, ahol gyakoriak a határőrök közti összecsapások.