eur:
403.84
usd:
352.36
bux:
97474.13
2025. június 23. hétfő Zoltán
Robert Habeck német alkancellár, gazdasági és klímavédelmi miniszter (b) és Annalena Baerbock német külügyminiszter a német Zöld Párt 49. küldöttgyűlésén Karlsruhéban 2023. november 23-án.
Nyitókép: MTI/EPA/Ronald Wittek

Lapértesülés: két zöldpárti kormánytag blokkolta a német fegyverszállításokat Izraelnek

A német kormány március és augusztus között nem hagyott jóvá fegyverexportot Izrael javára, mert Annalena Baerbock külügyminiszter és Robert Habeck gazdaság miniszter feltételeket szabott a szállításhoz Izraelnek – állítja a Bild és a Frankfurter Allgemeine Zeitung.

Nagy vihart kavart a napokban a Bundestagban a konzervatív ellenzék vezetője és a német kancellár heves szópárbaja az izraeli fegyverszállítások állítólagos elmaradásáról. A CDU elnöke, Friedrich Merz azzal vádolta Olaf Scholzot, hogy kormánya nem hajlandó fegyvert szállítani Izraelnek. A kancellár felindultan a mikrofonhoz rohant, és mindent cáfolt.

Merz konkrét eseteket is említett, amelyek szerinte bizonyítják, hogy a szövetségi kormány megtagadja a különböző katonai felszerelések, illetve egyéb anyagok szállításához szükséges hozzájárulást, pedig szerinte olyan eszközökről, illetve felszerelésekről van szó amelyekre Izraelnek sürgősen szüksége van az önvédelem érdekében. Azzal vádolta a hárompárti koalíciós kormányt, hogy hónapok óta megtagadja az exportengedélyt lőszerekre és harci járművekhez szükséges alkatrészekre.

"Fegyvereket szállítottunk eddig is, és szállítunk a jövőben is" – hangzott a válasz, amihez Scholz még azt is hozzátette, hogy kormánya már döntött további fegyverszállításokról is.

Alig két nappal a Bundestagban történtek után a Bild című lap azzal az információval állt elő, hogy a német kormány március és augusztus között ténylegesen nem hagyott jóvá semmilyen fegyverexportot Izrael javára. Ennek hátterében pedig két igencsak befolyásos zöldpárti miniszter ellenkezése állt. Az információk szerint

Annalena Baerbock külügyminiszter és Robert Habeck gazdaság miniszter szállt szembe a tervezett engedélyezéssel.

A Bild azt állította, hogy a két miniszter az engedélyezéshez feltételt szabott: Izrael előbb írásban erősítse meg, hogy a nemzetközi jognak megfelelően használja a fegyvereket. Az újság szerint a német kormány megkapta a szükséges biztosítékot Izraeltől, ennek nyomán született meg a tervezett fegyverszállításokkal kapcsolatos döntés is.

Hasonló nyilatkozat volt a feltétele az ukrajnai fegyverszállításoknak is – állította a Frankfurter Allgemeine Zeitung.

Címlapról ajánljuk
Elemző: a Nyugat-Balkán eredményes migrációs politikája példa lehet más útvonalakon is

Elemző: a Nyugat-Balkán eredményes migrációs politikája példa lehet más útvonalakon is

Az Európai Unióval kötött státuszmegállapodás révén a Frontex közvetlen műveleteket végez­het Bosznia-Hercegovina területén. Gönczi Róbert, a Migrációkutató Intézet elemzője az InfoRádióban elmondta: az irreguláris határátlépések száma jelentősen lecsökkent a térségben, az alkalmazott eljárások pedig követendő példák lehetnek más migrációs útvonalakon.

Aszódi Attila: az amerikaiak is jól tudják, hogy működő iráni atomerőmű megtámadása katasztrófához vezetne

Hatvan százalékos urándúsítás semmiképpen nem indokolt egy polgári programban, atomerőműhöz nem szükséges ilyen magas dúsítás, így arra lehet következtetni, hogy a perzsa állam fegyver-előállítás céljából kezdeményezte az eljárást – mondta az InfoRádióban a Budapesti Műszaki Egyetem Természettudományi Karának dékánja. A nukleáris biztonsági szakértő hozzátette: most még nem lehet tudni, hogy az iráni urándúsító létesítményeken túl maguk a dúsított uránkészletek is sérülést szenvedtek-e az amerikai támadásokban.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.06.23. hétfő, 18:00
Resperger István
ezredes, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem Szent-István Biztonságkutató Központ igazgatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×