eur:
403.85
usd:
352.51
bux:
97467.01
2025. június 23. hétfő Zoltán
Az orosz hadsereg Futár nevű vezető nélküli, lánctalpas drónjai.
Nyitókép: Telegram

Félelmetes, lánctalpas drónokat vetettek be az oroszok az ukránok ellen – videó

A harci drónok újabb generációja jelent meg az orosz hadsereg Ukrajnába küldött egységeinek fegyverzetében.

A Futár névre keresztelt, vezető nélküli, lánctalpas járműre rengetegféle fegyvert lehet szerelni – közölte az Army Recognition legújabb cikkében. Különböző űrméretű géppuskákat és gránátvetőket, páncéltörő rakétákat és elektronikai zavaróberendezéseket is vihet a csatába a robot. De ha kell, akkor aknatelepítésre is felhasználható, ráadásul az ellenséges elhárító tűz sem zavarja, ugyanis komoly páncélzattal látták el. Ha pedig mégis kilőnék, akkor sincs nagy baj, hiszen a gépből lehet újat gyártani.

A most leszállított sorozat már a gyorsított ütemű haditermelés eredménye. Az orosz csapatoknál ugyanis nagy az igény a távirányítású robotok iránt, amelyeket eredményesen használnak Kelet-Ukrajnában, viszont gyorsan fogynak. A Futárt egy kis garázscég fejlesztette ki, de olyan jól sikerült, hogy a hadsereg azonnal nagyobb tételt rendelt belőle, és a robotok hamar a hadműveletek légfontosságú eszközeivé váltak.

A Futár automata gránátvetővel felszerelt példányai. Forrás: Telegram
A Futár automata gránátvetővel felszerelt példányai. Forrás: Telegram

Először az Avgyijivkáért vívott, elkeseredett harcokban vetették be a lánctalpas drónokat, hogy a rohamozó gyalogságnak adjanak tűztámogatást, hasonlóan a lóvészpáncélosokhoz vagy a tankokhoz. Védekezésnél pedig aknákat telepíttetnek velük az ellenséges csapatok útjába, ezzel lassítva, vagy megakasztva a támadást.

A Futár meglehetősen robusztus, kompakt kialakítású és viszonylag kis méretű harci eszköz. Méretei 1400x1200x580 mm, így ideális a változatos terepen végzett műveletekhez. Súlya megközelítőleg 250 kilogramm, és akár 35 km/óra sebesség elérésére is képes. A drón lánctalpait egy 6 kW-os villanymotor hajtja, ami kitűnő terepjáró képességet biztosít. Az akkumulátorok 12-72 órás üzemidőt tesznek lehetővé függően attól, hogy milyen faladatot kell ellátnia a gépnek. A kezelőjétől csak 3-10 kilométernyire távolodhat el, és az eddigi harci tapasztalatok szerint ennyi elég is a hatékony működéshez.

A tűzfegyverek és az aknák mellett a lánctalpas drónra felszerelhető egy 560 watt teljesítményű rádióelektronikai zavaróegység is. Ezzel meg lehet bénítani az ellenség rádióadásait, felderítő rendszereit vagy akár drónjainak vezérlését. Nyugati szakértők szerint a tűzerő, a mobilitás és az elektronikus hadviselés integrálása révén az orosz drón ideális eszköze a modern háborúknak.

Címlapról ajánljuk
Elemző: a Nyugat-Balkán eredményes migrációs politikája példa lehet más útvonalakon is

Elemző: a Nyugat-Balkán eredményes migrációs politikája példa lehet más útvonalakon is

Az Európai Unióval kötött státuszmegállapodás révén a Frontex közvetlen műveleteket végez­het Bosznia-Hercegovina területén. Gönczi Róbert, a Migrációkutató Intézet elemzője az InfoRádióban elmondta: az irreguláris határátlépések száma jelentősen lecsökkent a térségben, az alkalmazott eljárások pedig követendő példák lehetnek más migrációs útvonalakon.

Aszódi Attila: az amerikaiak is jól tudják, hogy működő iráni atomerőmű megtámadása katasztrófához vezetne

Hatvan százalékos urándúsítás semmiképpen nem indokolt egy polgári programban, atomerőműhöz nem szükséges ilyen magas dúsítás, így arra lehet következtetni, hogy a perzsa állam fegyver-előállítás céljából kezdeményezte az eljárást – mondta az InfoRádióban a Budapesti Műszaki Egyetem Természettudományi Karának dékánja. A nukleáris biztonsági szakértő hozzátette: most még nem lehet tudni, hogy az iráni urándúsító létesítményeken túl maguk a dúsított uránkészletek is sérülést szenvedtek-e az amerikai támadásokban.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.06.23. hétfő, 18:00
Resperger István
ezredes, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem Szent-István Biztonságkutató Központ igazgatója
Amerika megtámadta Iránt - Így reagál az olaj, a tőzsdék és a forint

Amerika megtámadta Iránt - Így reagál az olaj, a tőzsdék és a forint

Hétvégén az Egyesült Államok belépett az iráni-izraeli konfliktusba, Izrael oldalán. Válaszul az amerikai támadásra Irán már azt mérlegeli, hogy lezárja a világgazdaság szempontjából kulcsfontosságúnak számító Hormuzi-szorost. Az eseménysorozat kezdetben nagy hullámokat vetett a piacokon: vasárnap beszakadtak a kriptók, az előzetes piaci adatok pedig nagy emelkedést vetítettek előre az olaj piacán. A tőzsdéken 1-2 százalék körüli esésre volt kilátás, hétfő reggelre azonban sokat javult a hangulat, sőt, délelőtt már a korábbi esésből stagnálásig jöttek vissza az európai piacok. A befektetők úgy értékelik, hogy kontrollált marad a helyzet, ennek hatására pedig nincs ok a pánikra.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×