eur:
411.68
usd:
395.29
bux:
79551.8
2024. november 24. vasárnap Emma
Az orosz hadsereg Futár nevű vezető nélküli, lánctalpas drónjai.
Nyitókép: Telegram

Félelmetes, lánctalpas drónokat vetettek be az oroszok az ukránok ellen – videó

A harci drónok újabb generációja jelent meg az orosz hadsereg Ukrajnába küldött egységeinek fegyverzetében.

A Futár névre keresztelt, vezető nélküli, lánctalpas járműre rengetegféle fegyvert lehet szerelni – közölte az Army Recognition legújabb cikkében. Különböző űrméretű géppuskákat és gránátvetőket, páncéltörő rakétákat és elektronikai zavaróberendezéseket is vihet a csatába a robot. De ha kell, akkor aknatelepítésre is felhasználható, ráadásul az ellenséges elhárító tűz sem zavarja, ugyanis komoly páncélzattal látták el. Ha pedig mégis kilőnék, akkor sincs nagy baj, hiszen a gépből lehet újat gyártani.

A most leszállított sorozat már a gyorsított ütemű haditermelés eredménye. Az orosz csapatoknál ugyanis nagy az igény a távirányítású robotok iránt, amelyeket eredményesen használnak Kelet-Ukrajnában, viszont gyorsan fogynak. A Futárt egy kis garázscég fejlesztette ki, de olyan jól sikerült, hogy a hadsereg azonnal nagyobb tételt rendelt belőle, és a robotok hamar a hadműveletek légfontosságú eszközeivé váltak.

A Futár automata gránátvetővel felszerelt példányai. Forrás: Telegram
A Futár automata gránátvetővel felszerelt példányai. Forrás: Telegram

Először az Avgyijivkáért vívott, elkeseredett harcokban vetették be a lánctalpas drónokat, hogy a rohamozó gyalogságnak adjanak tűztámogatást, hasonlóan a lóvészpáncélosokhoz vagy a tankokhoz. Védekezésnél pedig aknákat telepíttetnek velük az ellenséges csapatok útjába, ezzel lassítva, vagy megakasztva a támadást.

A Futár meglehetősen robusztus, kompakt kialakítású és viszonylag kis méretű harci eszköz. Méretei 1400x1200x580 mm, így ideális a változatos terepen végzett műveletekhez. Súlya megközelítőleg 250 kilogramm, és akár 35 km/óra sebesség elérésére is képes. A drón lánctalpait egy 6 kW-os villanymotor hajtja, ami kitűnő terepjáró képességet biztosít. Az akkumulátorok 12-72 órás üzemidőt tesznek lehetővé függően attól, hogy milyen faladatot kell ellátnia a gépnek. A kezelőjétől csak 3-10 kilométernyire távolodhat el, és az eddigi harci tapasztalatok szerint ennyi elég is a hatékony működéshez.

A tűzfegyverek és az aknák mellett a lánctalpas drónra felszerelhető egy 560 watt teljesítményű rádióelektronikai zavaróegység is. Ezzel meg lehet bénítani az ellenség rádióadásait, felderítő rendszereit vagy akár drónjainak vezérlését. Nyugati szakértők szerint a tűzerő, a mobilitás és az elektronikus hadviselés integrálása révén az orosz drón ideális eszköze a modern háborúknak.

Címlapról ajánljuk
Gyenesei Leila: új vezetéssel és más szemlélettel nagy lendületet kaphat az öttusa

Gyenesei Leila: új vezetéssel és más szemlélettel nagy lendületet kaphat az öttusa

Tizenkét év után lett újra magyar tagja a Nemzetközi Öttusa Szövetség elnökségének, miután Gyenesei Leilát beválasztották az irányító testületbe a tisztújító kongresszuson. A világbajnok öttusázó az InfoRádióban elmondta: a sportág népszerűbbé és jobban eladhatóbbá válhat azzal, hogy a lovaglás helyére bekerült az akadályverseny a számok közé.

Demkó Attila: az orosz–ukrán háború legvéresebb szakasza következik

A lehetséges tárgyalások előtt várható a háború legrosszabb szakasza – mondta az InfoRádióban a biztonságpolitikai szakértő, miután Ukrajna nyugati rakétákat lőtt ki Oroszországra, az pedig minden korábbinál keményebb válaszlépésekkel fenyegetőzik, sőt egyet már végre is hajtott Dnyipro városával szemben.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Nagy Márton
nemzetgazdasági miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×