eur:
402.59
usd:
349.14
bux:
95317.22
2025. június 16. hétfő Jusztin
Nyitókép: Unsplash.com

Egy furcsa lemondás Londonban

Lemondott vasárnap a londoni miniszterelnöki hivatal kabinetfőnöke, akinek személye körül az elmúlt hetekben komoly belpolitikai vita bontakozott ki.

Sue Gray - aki eddigi kabinetfőnöki minőségében Sir Keir Starmer miniszterelnök Downing Street-i stábjának legmagasabb beosztású vezetője volt - a kormányfőnek írt lemondó nyilatkozatában úgy fogalmazott: a pozíciója körüli "intenzív kommentárözön" azzal a kockázattal járt, hogy elvonja a figyelmet a változásért folytatott létfontosságú kormányzati munkáról.

A 66 esztendős Sue Gray a munkáspárti kormány megalakulásának első napja, július 5. óta töltötte be a Downing Street kabinetfőnöki tisztségét.

A brit sajtóban már nem sokkal később megjelentek kiszivárogtatások és háttérnyilatkozatok arról, hogy Gray "rendkívüli befolyással" bír Starmer döntéseire még az egyes miniszterek kinevezésének ügyében is, és vaskézzel, a legapróbb részletekig ellenőrzi a kormányfői hivatal stábjának munkáját.

Az ügy akkor fajult belpolitikai botránnyá, amikor a múlt hónap közepén a BBC brit közszolgálati médiatársaságnak több Downing Street-i forrás is kiszivárogtatta, hogy Sue Gray évi 170 ezer font (82 millió forint) javadalmazáshoz kötötte a kabinetfőnöki tisztség elvállalását.

Ez különösen azért keltett komoly felzúdulást, mert az összeg 3 ezer fonttal magasabb Starmer éves kormányfői fizetésénél.

Az előző, konzervatív párti brit kormány idején Sue Gray volt annak a vizsgálóbizottságnak a vezetője, amely 2022 májusában közzétett jelentésében megállapította, hogy Boris Johnson miniszterelnöksége alatt több, ivászattal egybekötött partit tartottak a Downing Streeten a koronavírusjárvány terjedésének megfékezését célzó szigorú korlátozások megsértésével.

Az összejövetelekről szóló hírek súlyos belpolitikai botrányt szítottak, mivel az akkoriban érvényben volt, Johnson kormánya által elrendelt angliai járványellenes intézkedések értelmében kettőnél több, nem egy háztartásban élő ember a szabadban sem tartózkodhatott egymás társaságában, és a nem együtt élő családtagok, ismerősök otthonukban sem látogathatták egymást.

Johnson a botrány hatására 2022 nyarán lemondott a Konzervatív Párt vezetői posztjáról és a miniszterelnöki tisztségről, egy évvel később pedig alsóházi képviselői mandátumát is visszaadta.

Boris Johnson ugyancsak rendkívül befolyásos főtanácsadója, Dominic Cummings is belső hatalmi viszálykodások és kiszivárogtatások után távozott a Downing Streetről 2020 novemberében.

Címlapról ajánljuk
Kaiser Ferenc: Oroszország már spájzolja a legkorszerűbb fegyvereket, nem Ukrajnában veti be

Kaiser Ferenc: Oroszország már spájzolja a legkorszerűbb fegyvereket, nem Ukrajnában veti be

Mark Rutte NATO-főtitkár szerint Oroszország öt éven belül képessé válhat arra, hogy támadást indítson a NATO ellen, ezért a nyugati szövetség vezetői várhatóan a június végi, hágai csúcstalálkozójukon megállapodnak abban, hogy GDP-jük 5 százalékára emelik katonai kiadásaikat, hogy féken tarthassák ezt a fenyegetést. Az InfoRádióban Kaiser Ferenc biztonság- és védelempolitikai szakértő reagált a NATO terveire.

Orbán Viktor: Izrael, Irán és az újabb brüsszeli hülyeség

"A közel-keleti háború teljesen új helyzetet teremtett, Magyarország ezért hivatalosan kezdeményezi, hogy az új helyzetre tekintettel Brüsszel vegye le a napirendről az orosz energiahordozók végleges kivezetésére vonatkozó javaslatát, és haladéktalanul készítsen hatástanulmányt a közel-keleti háború következményeiről és a veszély elhárításának összeurópai módozatairól" - írta Orbán Viktor a Facebook-oldalán.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.06.16. hétfő, 18:00
Ugrósdy Márton
a Miniszterelnöki Kabinetiroda helyettes államtitkára
Magyar magánegészségügy: üzlet, de másképp

Magyar magánegészségügy: üzlet, de másképp

Az állami egészségügyből egyre jobban kiszoruló tömegek egyre inkább a magánegészségügyben találnak valós alternatívát. A privát szektor bővülése ugyanis 2024-ben sem állt meg, a legnagyobb intézmények árbevétele átlagosan 18%-kal növekedett tavaly - derül ki a Portfolio átfogó körképéből, melynek keretében a legnagyobb 30 magánegészségügyi szolgáltató tavalyi beszámolóját vizsgálta meg. A hálapénz magánosodása, vagy inkább "magánosítása" tehát aktívan zajlik Magyarországon, ez a kereslet pedig húzza magával a teljes szektort és a nagyívú fejlesztéseket. A nyereségesség tekintetében viszont teljesen szétszakadt a mezőny, de ezeket a szempontokat cikksorozatunk második részében elemezzük.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×