eur:
411.19
usd:
392.62
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Russia Ukraine Conflict Concept - Russian and Ukrainian Flags overlaying close up of war Military damage, destroyed tank and aircraft scraps in a pile
Nyitókép: Craig Hastings/Getty Images

Szemléletes ábrán az orosz és ukrán erők előretörése

Oroszország az elmúlt egy év legnagyobb területszerzését érte el augusztus hónapban, a nyáron összesen több mint 600 négyzetkilométert foglaltak el Ukrajnán belül – derül ki a War Mapper friss elemzéséből. Ez még mindig kisebb, mint az a terület, amit az ukrán haderő egy hónap alatt megszállt Kurszk megyében.

A War Mapper a háború eleje óta készít térképeket harctéri fotók, videók alapján az orosz és ukrán területszerzésről. Minden hónapban kitesznek egy érdekes grafikont is, melyen az aktuális havi területszerzés „nettósítva” látható – írja a Portfolo. Vagyis, ha például Oroszország elfoglal 100 négyzetkilométert adott hónapban, Ukrajna pedig visszafoglal 50-et, akkor a nettó orosz területszerzés 50 négyzetkilométer lesz.

Minap megérkezett a legfrissebb ábra a nyári nettó területváltozásokról: újdonság, hogy a kurszki és az ukrajnai területi változásokat külön-külön tüntették fel. A War Mapper összesítéséből egyebek mellett kiderül, hogy

  • Oroszország augusztusban az elmúlt egy év legnagyobb területszerzését érte el: 350,66 négyzetkilométert foglaltak el Ukrajnában. A nyár folyamán ezzel közel 600 négyzetkilométer területet szereztek összesen. Az orosz haderő egyébként tavaly november óta folyamatosan nettó területszerző, vagyis többet foglalnak el Ukrajnából, mint amennyit az ukrán hadsereg vissza tud hódítani (az alábbi ábrán tévesen 2025 július szerepel 2024 augusztus helyett, ezt a szerző meg is jegyzi).
  • Ukrajna a kurszki offenzíva során 769 négyzetkilométer területet foglalt el, ami nagyobb, mint az orosz hadsereg teljes nyári területszerzése. Ez egyébként kicsit több mint fele annak a hivatalos számnak, amit Kijev legutóbb közölt: az elfoglalt terület Ukrajna hivatalos kommunikációja szerint 1200 négyzetkilométer.

Oroszország jelenleg Ukrajna 17,79 százalékát tartja megszállva.

A lap végül megjegyzi, hogy a háború kimenetelét nem a területszerzés dönti el; az összehasonlítás azért érdekes, mert látható, hogy igazak azok a hírek, amik szerint a kurszki offenzíva miatt Ukrajnának jelentős területeket kellett feladnia a Donbaszban.

Címlapról ajánljuk
Szakad a hó az országban, az elakadt kamionok már több utat blokkolnak

Szakad a hó az országban, az elakadt kamionok már több utat blokkolnak

Péntek hajnalban megérkezett a nagy havazás. Számos helyen akadtak el, csúsztak árokba járművek, kidőlt fák akadályozzák a közlekedést több úton.

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×