eur:
408.13
usd:
387.35
bux:
77771.12
2024. november 18. hétfő Jenő
Izrael légicsapást mér a Gázai övezet déli részén fekvő Hán-Júnisz menekülttáborra 2024. augusztus 13-án. A Hamász palesztin iszlamista szervezet fegyveresei 2023. október 7-én támadást indítottak Izrael ellen, az izraeli haderő pedig válaszul légi és szárazföldi hadműveleteket hajt végre a Gázai övezetben.
Nyitókép: MTI/EPA/Haiszam Imad

Gázai övezet - két tengely ellenőrzésének kérdésében nem tudnak megegyezni

A Gázai övezeti tűzszünetről és túszalkuról folytatott legutóbbi katari tárgyalási forduló eredményeit vitatta meg kedden Antony Blinken amerikai külügyminiszter Abdel Fattáh esz-Szíszi egyiptomi elnökkel Kairóban - közölte az egyiptomi Állami Tájékoztatási Szolgálat (SIS).

Szíszi a megbeszélésen hangsúlyozta: egy gázai tűzszünet kell, hogy kiindulópontja legyen a palesztin állam szélesebb körű elismerésének, hogy szavatolni lehessen a stabilitást a régióban.

Blinken tel-avivi és kairói látogatását követően Dohába készül továbbutazni, tekintettel arra, hogy Katar az Egyesült Államokhoz és Egyiptomhoz hasonlóan közvetítőként lép fel a konfliktus szereplői között.

A múlt hét végi katari megbeszéléseken a közvetítők beszámolói szerint előrelépést értek el a rafahi átkelő működtetése, az izraeli börtönökben lévő palesztin foglyok, valamint a tervezett tűzszünetek szakaszai ügyében.

Továbbra is vitatott az egyiptomi határ mentén húzódó Philadelphia-tengely és a Gázai övezet közepén keresztbe húzódó Necer vagy Necarim-tengely ellenőrzésének kérdése és az első szakaszban hazakerülő túszok száma.

A palesztin szélsőséges Hamász hétfőn közölte, hogy

elutasítja a "dohai tárgyalások után megszületett, áthidalónak szánt amerikai javaslatot, mert az új feltételekkel egészíti ki a fogolycserét, és visszavon korábbi engedményeket az izraeli álláspontból, ezért elfogadhatatlan".

Kedden a Hamász bírálta és félrevezetőnek nevezte Joe Biden amerikai elnök azon kijelentését, miszerint a radikális iszlamista szervezet megpróbál kihátrálni egy lehetséges tűzszüneti megállapodásból. "A jelenleg elénk tárt javaslat szembemegy azzal, amelyben a felek július 2-án megegyeztek" - emelte ki a Hamász keddi állásfoglalásában.

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.18. hétfő, 18:00
Schmidt Mária
Széchenyi-díjas történész, a Terror Háza Múzeum főigazgatója
Rengeteg kínai tőke áramlik Magyarországra, és éppen ez lehet az egyik fő kihívás Trump elnöksége idején

Rengeteg kínai tőke áramlik Magyarországra, és éppen ez lehet az egyik fő kihívás Trump elnöksége idején

2022-től 2024. szeptemberéig Magyarországra áramlott az összes kínai külföldi működőtőke több mint negyede, ami az európai kontinenst vette célba, és ezzel igyekszik a magyar kormány megtámogatni a recesszió-sújtotta gazdaságot – mutat rá vasárnapi körképében a Financial Times. A cikk egyik fő üzenete az, hogy a sok kínai tőkéből adódhat a nagy politikai mutatvány, hogy hogyan egyensúlyozzon az Orbán-kormány a kínai és az amerikai érdekek mentén, és közben a már bejelentett nagy autóipari beruházások lendületet is adjanak az EU-pénzek korlátozottsága miatt is szenvedő magyar gazdaságnak.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×