"Az Európai Bizottság (EB) kompromittálódott, megtámadva a jogállamisági jelentésében Lengyelországot!" - írta Kaminski, aki jelenleg a fő lengyel ellenzéki erő, a Jog és Igazságosság (PiS) európai parlamenti képviselője.
Felidézte: az EB a jelentésben a sajtószabadság és a médiapluralizmus hiánya miatt vádolta meg Lengyelországot, arra hivatkozva, hogy 2022-ben a kelet-lengyelországi Rzeszów városában letartóztatták Pablo González "független újságírót".
"Nemrégen, a hideg háború befejezése óta a legnagyobb fogolycsere után éppen őt várta Oroszországban és hősnek kiáltotta ki Putyin" - utalt Kaminski az augusztus 1-én Ankarában végrehajtott nyugati-orosz fogolycserére, amely keretében Lengyelország elengedte vizsgálati fogságából a korábban Pablo González néven szereplő Pavel Rubcovot, az orosz katonai hírszerzés (GRU) tisztjét.
Az EB a 2023 júliusában közzétett jogállamisági jelentése Lengyelországról szóló fejezetében elsősorban González esetével példázta azt a kifogást, hogy Lengyelországban az újságírók "továbbra is nehézségekbe ütköznek munkájuk végzése során".
Kaminski a bejegyzéséhez az EB-nek címzett levele másolatát is csatolta, amelyben leszögezi: a bizottság a PiS vezette előző kormányt "alaptalanul támadva, az EB-hez közelálló körök által sugallt valótlan információkra támaszkodott, ahelyett, hogy megbízzon a lengyel állam intézményeiben".
Az EP-képviselő három kérdésre kér választ az EB-től. Az kérdezi, a bizottság "milyen következtetéseket von le a kompromittálásából", továbbá az EB mikor kér az ügyben bocsánatot Lengyelországtól, visszavonva "hazug jelentését". A harmadik kérdésben Kaminski arról kér tájékoztatást, milyen szervezetek és személyek álltak "az EB jelentésében észlelhető orosz narratíva terjesztése mögött".
A Lengyelországról szóló 2023-as jogállamisági jelentésben az EB a média helyzete mellett a bíróságok kérdésköre miatt marasztalta el az előző varsói kormányt.