eur:
410.96
usd:
392.3
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Angela Merkel német kancellár (k, a pódiumon) beszédet mond a német parlament, a Bundestag üléstermében Berlinben 2021. június 24-én. Mögötte Wolfgang Schäuble (k), a német szövetségi parlament elnöke.
Nyitókép: MTI/EPA/Clemens Bilan

Jelentős megtakarítást hoz a Bundestag létszámának csökkentése

A választójogi törvény változása miatt 2025-ben csak 630 képviselő lesz a német parlament alsóházában, és máris azt számolják, ez mit hozhat a konyhára.

Meglehetős vihart kavart német politikai körökben az alkotmánybíróság hét eleji döntése a kormánykoalíciós pártok által még tavaly tavasszal elfogadott választójogi reform tervezetéről. A karlsruhei testület alkotmányellenesnek nyilvánította a reform egyes részeit. A koalíció pártjainak fő célja a különleges meglehetősen bonyolult mandátumrendszer következtében jelenleg 734 fős alsóház fix létszámra, 630 fősre csökkentése volt. A Bundestag jelenlegi létszámával a világ második legnagyobb törvényhozói testülete.

A karlsruhei határozat közel sem talált egyhangú fogadtatásra a parlamenti pártok részéről. Az alkotmánybíróság a reform alapcélkitűzése ellen nem emelt kifogást. Több területen ugyanakkor alkotmányellenesnek mondta ki a Bundestagba történő bejutás eddigi rendszerét, megszüntetve a jelenlegi mandátumszerzési rendszer egyes elemeit.

Miközben a kormánykoalíció három pártja, a szociáldemokrata SPD, a Zöldek Pártja és a szabad demokrata FDP nem emelt kifogást a határozat ellen, Friedrich Merz, a legerősebb ellenzéki párt, a konzervatív CDU elnöke jelezte, hogy hatalomra jutása esetén új reformot terjeszt elő.

A mandátumszerzés rendszerének alkotmánybírósági vétója ellen leginkább a kisebb pártok tiltakoztak, mindenekelőtt a kisebbik konzervatív párt, a CSU, valamint a Baloldal Pártja.

Mindettől függetlenül máris elemzések láttak napvilágot arról, hogy a létszámcsökkentés mekkora megtakarításokkal járna. A Német Gazdaságkutató Intézet (IW) számításai szerint a szövetségi költségvetés a Bundestag 630 képviselőre "zsugorítása" révén 125 millió eurós megtakarításhoz jutna.

A 125 milliós megtakarítás legnagyobb részét a személyi költségekkel kapcsolatos kiadások csökkentése jelentené, beleértve mind a képviselők, mind alkalmazottaik foglalkoztatásával járó kiadások csökkenését, de nem elhanyagolható tételnek számítanak a "járulékos költségek", többek között az utazásokkal, illetve az irodai felszerelésekkel kapcsolatos kiadások mérséklődése is.

A számításokkal kapcsolatban a Capital üzleti magazin a Bundestag illetékeseit is kérdezte. A válasz szerint egyelőre nem kívánnak ilyen számításokat végezni. Utaltak arra is, hogy a testület új költségvetésének nagyságát csak a 2025-ös parlamenti választások után határozzák meg.

Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×