eur:
412.23
usd:
402.01
bux:
83083.45
2025. január 14. kedd Bódog
Európai Unió,
Nyitókép: Sergio Mendoza Hochmann / Getty Images

Litvánia és Svédország "arrébb lép" a magyar EU-elnökségtől

Az ok Magyarország "Oroszországgal kapcsolatos álláspontja".

Litvánia kormányzata úgy döntött, hogy Magyarország Oroszországgal kapcsolatos álláspontja miatt csökkenti politikai részvételi szintjét az Európai Unió Tanácsának a magyar soros elnökség által szervezett informális rendezvényein - jelentette be Zygimantas Pavilionis, a litván parlament külpolitikai bizottságának elnöke újságíróknak nyilatkozva pénteken.

Hozzátette, hogy a döntéssel Litvániában "a parlament és a kormány is egyetért".

Jessika Roswall, Svédország EU-ügyekért felelős minisztere hasonlóképpen nyilatkozott a Reuters hírügynökségnek. Úgy fogalmazott: az uniós "elnökség alatti magyar lépések károsak, és következményeket kell vonniuk maguk után. Svédország ezért politikai szinten nem vesz részt a júliusi informális miniszteri üléseken."

Roswall azt is elmondta, hogy tudomása szerint Svédország és Litvánia mellett Finnországot, Észtországot, Lettországot és Lengyelországot is miniszteri helyett alacsonyabb szinten fogják képviselni az informális rendezvényeken, és további uniós tagállamok is hasonló lépéseket fontolgatnak.

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.01.14. kedd, 18:00
Bóka János
európai uniós ügyekért felelős miniszter
Radikális fordulat várható az EU-forrásoknál, vérre menő vita indult

Radikális fordulat várható az EU-forrásoknál, vérre menő vita indult

Brüsszelben egy monumentális pénzügyi tárgyalás van kibontakozóban. Az Európai Unió arra készül, hogy megvitassa a 2027 utáni többéves pénzügyi keret, a hétéves közös költségvetés reformját, amely több mint 1200 milliárd eurót oszt szét a különböző szakpolitikai területeken. Ez a hosszadalmas szakpolitikai és technikai jellegű folyamat a példátlan geopolitikai instabilitás, a gazdasági versenyképesség és a stratégiai autonómia erősítésének toxikus elegyében zajlik. Az Ukrajnában és a Közel-Keleten zajló háborúk, valamint a belső politikai instabilitás átformálják az EU prioritásait, és kihívást jelentenek a költségvetés-tervezés hagyományos megközelítései számára.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×