eur:
412.96
usd:
394.45
bux:
79243.31
2024. december 18. szerda Auguszta
Nyitókép: Pixabay

Bendarzsevszkij Anton: 10-15 évig is eltarthat Ukrajna uniós csatlakozása

A csatlakozásra váró Ukrajna és Moldova is posztszovjet ország, alkotmányuk, jogi berendezkedésük átalakítása hosszú folyamat lesz.

Az Európai Unió hivatalosan is megkezdte a csatlakozási tárgyalásokat Ukrajnával – jelentette be az Európai Unió Tanácsának június 30-ig tartó, féléves elnökségét betöltő Belgium külügyekért és általános ügyekért felelős miniszere Luxembourgban. Ukrajna 2022 júniusában kapta meg a tagjelölti státuszt, az uniós tagországok tavaly decemberben döntöttek arról, hogy Ukrajna készen áll a tárgyalások megkezdésére.

"Ukrajnában és emellett Moldovában is az általános elvárás az, hogy 5-6 éven belül, 2030-ig váljanak az Európai Unió teljes körű tagjává. Ennek egészen kicsi a valószínűsége. A valóság inkább legalább 10-15 évet mutat" – mondta Bendarzsevszkij Anton az InfoRádióban.

Az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány igazgatója kiemelte, hogy Ukrajna és Moldova is posztszovjet ország, alkotmányuk, jogi berendezkedésük még a szovjet mintákat követi. Mindkét államnak át kell állnia az európai uniós jogszabályokra, szabványokra és normákra.

A szakértő hozzátette, hogy a csatlakozási folyamatban 35 különböző klaszterben kell a két országnak teljesíteni és megfelelni az EU-s szabályoknak is, és ez a 35 klaszter több ezer törvényt foglalhat magába a többi között az igazságüggyel, a médiaszabadsággal, a demokráciával, a vállalati működéssel kapcsolatban.

"Ráadásul ezeket a törvényeket nemcsak átültetni kell, hanem a gyakorlatban működni is. Az, hogy megszavaznak egy törvényt, önmagában nem garantálja, hogy a törvényt be is fogják tartani, és hogy az megfelelően fog működni.

Éppen ezért a jogi harmonizációnak az előkészítése, a véghezvitele, a törvényeknek az elfogadása, és utána a betartatási gyakorlatnak az ellenőrzése, igencsak hosszú folyamat lesz

– fejtette ki a posztszovjet térség szakértője.

Bendarzsevszkij Anton szerint Lengyelország számára Ukrajna elsősorban biztonsági kérdés. Oroszország határa nem érheti el Lengyelországot, ugyanakkor Ukrajna háború utáni újjáépítésében a legfőbb szövetségesek fognak szerepet játszani - tette hozzá az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány igazgatója.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk

Jogerősen elítélték Nicolas Sarkozy volt francia elnököt

Nicolas Sarkozy ellen több jogi eljárás is folyamatban van, de ez volt az első, amely bírósági szakaszba került, és az első alkalom az 1958 óta tartó V. köztársaság történetében, hogy korrupció miatt jogerősem elítéltek egy volt köztársasági elnököt.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.19. csütörtök, 18:00
Vecsei Miklós
felzárkóztatásért felelős miniszterelnöki biztos, a Magyar Máltai Szeretetszolgálat alelnöke
Nagy változás vár több százezer háztartási napelemesre! - Összeszedtük a lényeget az új jogszabályokról

Nagy változás vár több százezer háztartási napelemesre! - Összeszedtük a lényeget az új jogszabályokról

Jelentős változások elé néznek a napelem-tulajdonosok Magyarországon, mivel a kormány egy új adatszolgáltatási rendszert vezet be, amely közel 300 ezer HMKE tulajdonost érint. Az új rendszerben az inverterek részletes műszaki specifikációit, valamint a fogyasztás- és termelés adatait is le kell jelenteni egy központi adatközpontnak - derül ki a jogszabályokból. Bár a kormány az ellátásbiztonságot és a hálózati stabilitást említi célként, a rendszer komoly adatvédelmi és anyagi kérdéseket is felvet. De vajon mikor lép életbe az új szabályozás és mit jelent mindez a napelem tulajdonosoknak? Az alábbiakban ezeket is összeszedtük.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×