eur:
408.18
usd:
387.72
bux:
77771.12
2024. november 16. szombat Ödön
Nyitókép: Pixabay

Bendarzsevszkij Anton: 10-15 évig is eltarthat Ukrajna uniós csatlakozása

A csatlakozásra váró Ukrajna és Moldova is posztszovjet ország, alkotmányuk, jogi berendezkedésük átalakítása hosszú folyamat lesz.

Az Európai Unió hivatalosan is megkezdte a csatlakozási tárgyalásokat Ukrajnával – jelentette be az Európai Unió Tanácsának június 30-ig tartó, féléves elnökségét betöltő Belgium külügyekért és általános ügyekért felelős miniszere Luxembourgban. Ukrajna 2022 júniusában kapta meg a tagjelölti státuszt, az uniós tagországok tavaly decemberben döntöttek arról, hogy Ukrajna készen áll a tárgyalások megkezdésére.

"Ukrajnában és emellett Moldovában is az általános elvárás az, hogy 5-6 éven belül, 2030-ig váljanak az Európai Unió teljes körű tagjává. Ennek egészen kicsi a valószínűsége. A valóság inkább legalább 10-15 évet mutat" – mondta Bendarzsevszkij Anton az InfoRádióban.

Az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány igazgatója kiemelte, hogy Ukrajna és Moldova is posztszovjet ország, alkotmányuk, jogi berendezkedésük még a szovjet mintákat követi. Mindkét államnak át kell állnia az európai uniós jogszabályokra, szabványokra és normákra.

A szakértő hozzátette, hogy a csatlakozási folyamatban 35 különböző klaszterben kell a két országnak teljesíteni és megfelelni az EU-s szabályoknak is, és ez a 35 klaszter több ezer törvényt foglalhat magába a többi között az igazságüggyel, a médiaszabadsággal, a demokráciával, a vállalati működéssel kapcsolatban.

"Ráadásul ezeket a törvényeket nemcsak átültetni kell, hanem a gyakorlatban működni is. Az, hogy megszavaznak egy törvényt, önmagában nem garantálja, hogy a törvényt be is fogják tartani, és hogy az megfelelően fog működni.

Éppen ezért a jogi harmonizációnak az előkészítése, a véghezvitele, a törvényeknek az elfogadása, és utána a betartatási gyakorlatnak az ellenőrzése, igencsak hosszú folyamat lesz

– fejtette ki a posztszovjet térség szakértője.

Bendarzsevszkij Anton szerint Lengyelország számára Ukrajna elsősorban biztonsági kérdés. Oroszország határa nem érheti el Lengyelországot, ugyanakkor Ukrajna háború utáni újjáépítésében a legfőbb szövetségesek fognak szerepet játszani - tette hozzá az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány igazgatója.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.18. hétfő, 18:00
Schmidt Mária
Széchenyi-díjas történész, a Terror Háza Múzeum főigazgatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×