Trieszt különböző részeit idén már ötször kellett fertőtleníteni a dengue-láz miatt - írja az Economx. Legutóbb június 9-ről 10-ére virradó éjszaka tájékoztatták a Vicolo Salvia és a Via Savi utcák lakosait, hogy otthonuk 200 méteres körzetében hajnali 4 és délelőtt 10 óra között fertőtlenítést végeznek.
Ezért erre az idősávra vonatkozóan kérték a lakosokat, hogy
- tartsák zárva az ajtókat, ablakokat;
- kapcsolják ki a légkondicionáló berendezéseiket;
- ne engedjék ki a szabadba háziállataikat.
A rendkívüli intézkedést az indokolta, hogy felütötte fejét a dengue-láz, melynek kórokozóját az Ázsiából származó tigrisszúnyog terjeszti.
Az influenzához hasonló, olykor súlyos következményekkel járó trópusi betegség tavaly országszerte 362 alkalommal fordult elő bizonyítottan, bár az esetek tényleges száma magasabb lehetett, mert a megbetegedések 85 százaléka tünetmentes - írják. Az idén még nagyobb hullám van kibontakozóban Olaszországban, június közepéig 259 esetet regisztráltak.
A ferőzés azért is lehet különösen veszélyes, mert az első nem jelenti a védettség kialakulását, és a második megbetegedés még súlyosabb lefolyású lehet.
Viszont a kórokozó nem terjed emberről emberre, ezért különösen fontos a tigrisszúnyogok irtása.
A német n-tv.de összefoglalója szerint három ok miatt emelkedik az esetek száma Olaszországban:
- a leggyakoribb a külföldön elkapott fertőzés, Argentínában és Brazíliában terjed főként a dengue-láz (a brazil hatóságok idén már 5 millió esetet jegyeztek fel);
- a második tényező, hogy a tigrisszúnyog olasz földön is megjelent, így a belföldi fertőzések száma is emelkedik;
- a harmadik faktor, hogy az ázsiai mellett egyiptomi tigrisszúnyog is létezik, ami sokkal hatékonyabb, ezért az olasz hatóságok nagy erőkkel igyekeznek megakadályozni az átterjedésüket Észak-Afrikából.
Azonban ez nem jelenti azt, hogy le kellene mondani az olaszországi nyaralásról. Enrico Pregilasco, a milánói egyetem virológus kutatója a német hírportálnak azt mondta: "A dengue-láz terjedését nem szabad alábecsülni, és szigorú ellenőrzésre van szükség, de Olaszországban üdülni ugyanolyan biztonságos, mint bárhol máshol."
A virológus arra is rámutatott, hogy a tigrisszúnyog, és vele együtt a betegség több európai országban is megjelent már, például Ausztriában, Franciaországban és Németországban is.