Frank McCourt üzletember bejelentette, hogy konzorciumot hozna létre a TikTok eszközeinek amerikai felvásárlására – írja az Index a Bloomberg beszámolója alapján.
A Los Angeles Dodgers baseballcsapatának korábbi tulajdonosa és a McCourt Global befektetési cég vezérigazgatója még nem tett konkrét ajánlatot a kínai ByteDance Ltd. tulajdonában lévő platform megvásárlására, az első tapogatózó egyeztetések azonban már állítólag elkezdődtek a háttérben, de a kínaiak heves ellenállása miatt egyáltalán nem lesz könnyű dolga.
A TikTok amerikai értékét a Bloomberg Intelligence elemzői 35–40 milliárd dollárra becsülik.
Ahogy arról az Infostart is beszámolt, az amerikai képviselőház április végén megszavazta azt a törvényjavaslatot, melynek értelmében az Egyesült Államok betilthatja a TikTok használatát az országban, ha a kínai anyavállalat, a ByteDance egy éven belül nem adja el az alkalmazást. Washington attól tart, hogy a kínaiak a videomegosztón keresztül hozzáférhetnek a felhasználók adataihoz. Egyes kiberbiztonsági szakértők szerint ezeket kínai befolyásszerzésre, propaganda terjesztésére és a felhasználók utáni kémkedésre is használhatja Peking.
Az amerikai szenátus döntésének egyik következménye tehát Frank McCourt mostani tapogatózása. Nem ő az egyedüli érdeklődő, ugyanis nemrég
Steve Mnuchin volt amerikai pénzügyminiszter és Eric Schmidt, a Google korábbi vezetője is jelezte, hogy megvásárolná a platform tulajdonosi jogait.
A ByteDance közölte: bíróságon támadja meg az amerikai törvényt, és egyértelműsítette, hogy nem áll szándékában eladni az alkalmazást. A kínai cég csak idén hétmillió dollárt költött arra, hogy valahogy megakadályozza a TikTok betiltásával kapcsolatos intézkedéseket az Egyesült Államokban. Sajtóhírek szerint a TikTok tulajdonosa inkább leállítaná az alkalmazást, minthogy eladja, ha a vállalat minden jogi lehetőséget kimerített a platformot az amerikai alkalmazásboltokból kitiltó jogszabály ellen.
Frank McCourtnek mindenesetre grandiózus tervei vannak: 2021-ben elindította a Project Liberty elnevezésű projektjét, melynek célja, hogy méltó konkurenciája legyen a Meta Platforms Inc.-nek és más internetes óriásoknak. Az amerikai ingatlanmágnás idén 500 millió dollárt különített el a kezdeményezésre. „Hatalmas lehetőségnek tartjuk ezt a potenciális felvásárlást, hogy katalizálni tudjunk egy alternatívát a jelenlegi technológiai modellel szemben, amely gyarmatosította az internetet”
– fogalmazott Frank McCourt.
A célja az, hogy a TikTok nyílt forráskódú protokollra álljon át, és az amerikai felhasználók nagyobb kontrollt kapjanak az információik felett.