eur:
414.25
usd:
401.46
bux:
81066.68
2025. január 9. csütörtök Marcell
Petr Pavel cseh (j) és a hivatalos látogatáson Csehországban tartózkodó Frank-Walter Steinmeier német államfő a prágai várban tartott megbeszélései utáni sajtóértekezlet végén, 2024. április 29-én.
Nyitókép: MTI/EPA/Michal Turek

Német elnök: a 2004-es uniós bővítés "európai örömpillanat" volt

Az Európai Unió 2004-es bővítését méltatta Prágában Frank-Walter Steinmeier német elnök.

Steinmeier a cseh hivatalai partnere, Petr Pavel oldalán tartott sajtótájékoztatóján felidézte: akkor az EU 15-ről 25 tagállamra bővült, és ezzel további 75 millió állampolgárral gyarapodott.

"Úgy gondolom, hogy az Európai Unió akkori bővítése lenyűgöző példáját mutatja egy nagy jelentőségű és sikeres átalakulásnak Európában, amivel úrrá tudtak lenni a földrész hidegháború idejéből származó megosztottságán" - hangoztatta a német elnök. Az Európai Unió eddigi legnagyobb bővítési hullámának keretében

2004 május elsejével csatlakozott Észtország, Lettország, Litvánia, Szlovákia, Szlovénia, Csehország, Magyarország, Lengyelország, Málta és Ciprus.

Steinmeier mindemellett Németország és Csehország bilaterális kapcsolatait méltatta. "Kapcsolataink sosem voltak jobbak, mint jelenleg" - mondta.

Pavel stratégiai partnernek nevezte Németországot, hozzátéve, hogy "a kölcsönös összefonódás olyan mértékű, hogy máshogy nem is lehetne". A német elnök Csehország uniós csatlakozása 20. évfordulója alkalmából érkezett Prágába. "Biztos vagyok abban, hogy az uniós tagság megváltoztatta Csehországot, de Csehország is megváltoztatta az Európai Uniót" - jelentette ki Steinmeier.

Címképünkön Petr Pavel cseh elnök Prágában üdözli Frank-Walter Steinmeier német államfőt

Címlapról ajánljuk
Magyarics Tamás: készpénznek vehető a konzervatív fordulat Kanadában

Magyarics Tamás: készpénznek vehető a konzervatív fordulat Kanadában

A liberális Justin Trudeau lemondása után akár előre hozott választások is jöhetnek Kanadában, és a jelenlegi állás szerint még az idén biztosan a konzervatívok vehetik át a kormányzást – erről beszélt Magyarics Tamás az InfoRádióban. Az Eötvös Loránd Tudományegyetem emeritus professzora, külpolitikai szakértő szerint ugyanakkor az ország nem lesz az USA 51. tagállama.

Kezd meghajolni a brit kormány Elon Muskék haragja előtt

Pár héttel Donald Trump beiktatása – és saját kormányzati szerepének kezdete előtt – a milliárdos Elon Musk a brit belügyekkel van elfoglalva. Egy nemierőszak-ügy állítólagos eltussolása miatt börtönbe küldené az illetékes minisztert.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.01.09. csütörtök, 18:00
Hámori Máté
Liszt Ferenc-díjas karmester, a Danubia Zenekar művészeti vezetője
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×