eur:
411.31
usd:
392.58
bux:
79229.24
2024. november 21. csütörtök Olivér
Jens Stoltenberg NATO-főtitkár sajtóértekezletet tart a védelmi szövetség brüsszeli székházában 2022. október 11-én. A NATO védelmi miniszterei október 12-én kezdenek kétnapos tanácskozást Brüsszelben.
Nyitókép: MTI/EPA/Stephanie Lecocq

Jens Stoltenberg: Boszniában aggodalomra adnak okot a szeparatista törekvések

A NATO elkötelezettsége Bosznia-Hercegovina iránt szilárd, de a szövetséget aggodalommal tölti el "a folytatódó szeparatista politika és a megosztó retorika"- hangsúlyozta a főtitkár.

A Denis Beciroviccsal, a háromtagú boszniai államelnökség bosnyák tagjával folytatott tanácskozását követő sajtótájékoztatón a főtitkár kiemelte: az összes boszniai politikai vezetőnek együtt kell működnie az egység megőrzése és a nemzeti intézmények védelme érdekében, mert ez "kulcsfontosságú az ország békéje és biztonsága, valamint a Nyugat-Balkán stabilitása szempontjából".

Elmondta, hogy a szövetség határozottan támogatja Bosznia-Hercegovina szuverenitását és területi integritását, és méltatta az országot "az EU-tagság felé vezető úton tett közelmúltbeli előrelépéséért". Hozzátette: a NATO elkötelezettsége Bosznia-Hercegovina iránt szilárd, és a transzatlanti szervezet készen áll arra, hogy folytassa az országgal folytatott politikai párbeszédet, és megerősítse a gyakorlati együttműködést. Denis Becirovic nyilatkozatában azt hangsúlyozta, hogy

"a NATO kulcsfontosságú szerepet játszik a bosznia-hercegovinai béke és biztonság szavatolásában, és ezt a boszniai polgárok nagyra értékelik".

"A teljes jogú NATO-tagság Bosznia-Hercegovina egyik stratégiai külpolitikai célja"- szögezte le. Emlékeztetett, hogy immáron 20 éve a tagság felé vezető utat járják, és szerinte az ország minden hivatalos feltételnek eleget tett, hogy meghívást kapjon a szövetségtől a csatlakozásra.

A NATO-főtitkár szerint a csatlakozási folyamat lezárásához két feltételnek kell teljesülnie, köztük a szükséges reformok végrehajtásának. "Bosznia-Hercegovinának folytatnia kell reformtörekvéseit, fontos megérteni, hogy a kormányzati intézmények megerősítése, a fegyveres erők többnemzetiségű jellege a NATO-tagságtól függetlenül is jó dolgok, de segítenek a csatlakozás felé haladni is" - mondta. Stoltenberg szerint a második feltétel az, hogy

a NATO-tagságot a boszniai lakosságnak és a politikai hatóságoknak is akarniuk kell.

"Bár a csatlakozás nem holnap fog bekövetkezni, a tagság felé való elmozdulás érdekében tett erőfeszítések megerősítik Bosznia-Hercegovinát, stabilizálják az országot, és segítenek az európai uniós tagság elérésében is" - zárta nyilatkozatát a főtitkár.

Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Történelmi támadás történt Ukrajna ellen? Megszólalt Vlagyimir Putyin - Híreink az ukrajnai háborúról csütörtökön

Történelmi támadás történt Ukrajna ellen? Megszólalt Vlagyimir Putyin - Híreink az ukrajnai háborúról csütörtökön

A tegnapi nap folyamán brit Storm Shadow cirkálórakéták csapódtak be Kurszk megyében, a támadást az ukrán légierő indította, átlépve ezzel egy újabb orosz "vörös vonalat." A fejleményekre válaszul az orosz vezetés állítólag tűzkészenlétbe helyezte néhány RSz-26-os interkontinentális ballisztikus rakétaindítóját (ICBM), elvileg nukleáris robbanófej nélkül. A nap folyamán egy ICBM-nek vélt rakétát ki is lőttek az orosz erők Dnyipró városára. Vlagyimir Putyin később közölte: valójában nem ICBM-et, hanem egy közepes hatótávolságú ballisztikus rakétát lőttek ki Ukrajnára. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború fejleményeivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×