eur:
412.71
usd:
394.19
bux:
79243.31
2024. december 18. szerda Auguszta
Az újraválasztásáért induló Vlagyimir Putyin orosz elnök moszkvai kampányközpontjában az elnökválasztás utolsó napjának éjszakáján, 2024. március 18-án. A választóhelyiségekből kilépők megkérdezésén alapuló közvélemény-kutatások eredményei, illetve szavazatszámlálás első eredményei szerint Putyin fölényesen vezet.
Nyitókép: MTI/AP/Alekszandr Zemljanyicsenko

Seremet Sándor: Vlagyimir Putyin a jobb élet ígéretével próbálta meggyőzni az oroszokat

Az előzetes eredmények szerint 87-88 százalékos eredménnyel nyerhette meg Vlagyimir Putyin az orosz elnökválasztást. Az eseményekről Seremet Sándor, a Magyar Külügyi Intézet vezető kutatója, az Eurázsia Központ szakértője beszélt az InfoRádióban.

Vlagyimir Putyin győzelme azt is jelenti, hogy megelőzve Sztálint, 200 éve ő lesz a leghosszabb ideig hivatalban lévő orosz vezető.

Az eddigi eredményekben talán csak annyi meglepetés van, hogy a legmagasabb részvételi arány született, több mint 74 százalékos, a múlt héten becsült 64-65 százalékkal szemben. Emellett rendkívül magas eredménnyel nyert Putyin, az eddigi általa megnyert öt választás közül ez a legmagasabb, a korábbihoz képest több mint 10 százalékkal több szavazatot tudhat magáénak – mondta az InfoRádióban Seremet Sándor, a Magyar Külügyi Intézet vezető kutatója, az Eurázsia Központ szakértője.

Putyin kihívóival kapcsolatban kifejtette: sok kritika érte a kiválasztott versenytársakat, egyes orosz médiumokban még „sparing” partnereknek, vagyis gyakorló ellenfeleknek is nevezték őket. Ezek a képviselők inkább a pártjaik legitimitását voltak hivatottak alátámasztani – mutatott rá, megjegyezve: meglepő lett volna, hogyha például Nyikolaj Haritonov, a Kommunista Párt jelöltje reális veszélyt tudott volna jelenteni Putyin szereplésére.

A Nyugat, illetve Európa részéről több kritika érte a választásokat, elsősorban azért, mert a jelenleg megszállás alatt tartott területeken is kiírták és megtartották a választásokat.

„Sok olyan hír érkezett, amelyek szerint nem mindenütt volt titkos a szavazás. Például volt, hogy benéztek a függöny mögé, ellenőrizve hogy ki hova teszi azt a bizonyos X-et. Vagy az úgynevezett büdzsetnyikokat – azokat, akik az állami költségvetésből kapják a fizetésüket, gondolok itt az állami hivatal dolgozóira, iskolai dolgozókra, satöbbi –, erőteljesen motiválták afelé, hogy a regnáló elnökre tegyék a voksukat. De emellett a választások szükséges attribútumai formálisan mindenütt megvoltak” – elemzett Seremet Sándor, hozzátéve, hogy az ilyen események nem új keletűek Oroszországban vagy a posztszovjet térség több országában.

Vlagyimir Putyin a választás utáni sajtótájékoztatóján hangsúlyosan beszélt a különleges hadműveletről, amelyet bő két év után sem nevez háborúnak Ukrajna ellen. Mint a vezető kutató elmondta, az elnök a korábbi beszédeiben, amelyeket már a választási kampányába lehet sorolni, nagyon sok szociális kérdést vetett fel. Szólt a gazdaságról és arról, hogy milyen fejlesztéseket fognak eszközölni Oroszországban az infrastruktúra, illetve a családtámogatás terén.

„Nyilván ezek voltak azok a fő kérdések, amelyekkel az oroszokat próbálta megnyerni. Mindenki abban érdekelt Oroszországban, hogy éljen jobban, és Putyin olyan ígéreteket tett, amelyek ezt a célt el tudnák érni: azt, hogy gazdasági stabilitás legyen, javuljanak a körülmények, legyenek jobb lehetőségek az új családok számára, javuljanak azok az infrastrukturális problémák, amelyekből Oroszországban azért van bőven. Megemlítette természetesen az ellenzéki szavazatokat is, és kiemelte a Julija Navalnaja által is támogatott Délben Putyin ellen című akciót, amivel kapcsolatban kicsit cinikusan, de megköszönte az ellenzéki szavazóknak, hogy részt vettek benne, hiszen ezzel is növelték a részvételi arányt a választásokon” – idézte fel a Magyar Külügyi Intézet vezető kutatója, az Eurázsia Központ szakértője.

Seremet Sándor lesz ma este 6 óra után az InfoRádió Aréna című műsorának vendége, az adásban részletesebben is beszél a hétvégi oroszországi elnökválasztásról és a következményekről. Tartsanak velünk!

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk

Jogerősen elítélték Nicolas Sarkozy volt francia elnököt

Nicolas Sarkozy ellen több jogi eljárás is folyamatban van, de ez volt az első, amely bírósági szakaszba került, és az első alkalom az 1958 óta tartó V. köztársaság történetében, hogy korrupció miatt jogerősem elítéltek egy volt köztársasági elnököt.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.18. szerda, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. december 18. 17:16
×
×
×
×