eur:
410.95
usd:
394.4
bux:
0
2024. december 26. csütörtök István
Biztonsági őr vezeti el az Utolsó Nemzedék nevű környezetvédelmi csoport egyik aktivistáját (b), miután társával olajjal öntötték le Gustav Klimtnek a bécsi Leopold Múzeumban őrzött Élet és halál című festményét 2022. november 15-én. A másik aktivista a képet védő üvegtáblához ragasztotta magát. A kép a védőüveg miatt sértetlen maradt. Az aktivisták akciója miatt a múzeum több termét le kellett zárni a látogatók előtt, a rendőrök a helyszínre érve felvették az elkövetők adatait.
Nyitókép: MTI/AP/Letzte Generation Österreich

Új akció készül: az Európai Parlamentet is megcélozták a német klímaaktivisták

Az Utolsó Generáció (Letzte Generation) klímavédelmi szervezet új módszerekre vált, és a hét végén az ígérete szerint akcióba is lendül.

Nemcsak Németországban, hanem több más európai országban is a klímavédelem jegyében számos tiltakozó akciójával szerzett hírnevet magának az Utolsó Generáció (Letzte Generation) klímavédelmi szervezet. A német klímaaktivisták a jelek szerint most stratégiát váltanak, a jövőben nem csupán klímavédelemre kívánnak összpontosítani, hanem az embereket leginkább érintő problémákra is, nem titkoltan azzal a céllal is, hogy minél többeket megszólíthassanak.

Az igazsághoz hozzátartozik, hogy a közlekedőktől a múzeumlátogatókig a szervezet Németországban is számos ellenséget szerzett magának. A többi között festmények megrongálásával, de leginkább az utak forgalmának megbénításával és hasonló, szintén sok bosszúságot okozó akcióival több esetben még a környezetvédelem híveit is maga ellen fordította. A múlt évben ráadásul nem csupán az utakon közlekedők haragját vívták ki, de a repülőjáratok utasaiéit azzal, hogy a repülőtereken is a kifutópályákhoz "ragasztották" magukat.

Az Utolsó Nemzedék aktivistái most váltásra készülnek. A ZDF közszolgálati médium tudósítása szerint mindezt az elnöki rezidenciának számító Bellevue palota előtt tartott sajtótájékoztatón jelentették be. Eszerint a szervezet úgynevezett "engedetlenségi akciókra" készül Németország különböző városaiban, amiről Frank-Walter Steinmeier államfőt külön tájékoztatták.

A német társadalom történetének sorsdöntő szakasza előtt áll. Az emberek többsége minden korábbinál erősebben érzi, hogy az idők egyre viharosabbá váltak. Egyre nagyobb a félelem a pénzügyi elszegényedés, a háborúk és az éghajlati katasztrófák miatt – hangoztatták.

Az első értékelések szerint az Utolsó Nemzedék új stratégiája sajátos kettősséget tükröz. A csoport arra törekszik, hogy minél több közreműködőt, illetve támogatót nyerjen meg úgy, hogy az ellenállást, a tiltakozást se adja fel. A szervezet szóvivője szerint

olyan helyszínt, illetve olyan formát keresnek, amelyek lehetővé teszik, hogy minél többen csatlakozhassanak

Minél több támogatót akarnak megnyerni, elősegítve, hogy az emberek állást foglaljanak a kialakult válságos helyzetben. "A szövetségi kormánnyal szemben mi rendelkezünk az alkalmazkodás, az átalakulás, a változás képességével" – hangoztatta a szóvivő a ZDF televíziónak adott nyilatkozatában. Lépést tartunk az idővel, de az engedetlenséggel nem hagyunk fel – tette hozzá.

A szóvivő arra is utalt, hogy nyilatkozatot szándékosan címezték Frank-Walter Steinmeiernek. Az Utolsó Nemzedék az elnöktől reméli, hogy átveszi azt a szerepet, amelyet valójában be kellene töltenie. Az ő feladata, hogy a politikai vitát abba az irányba terelje, amelyre az országnak szüksége van – fogalmazott.

A szóvivő nem titkolta, hogy

az Utolsó Nemzedék az Európai Parlamentbe is be akar jutni.

A tiltakozást a társadalom valamennyi területére ki kell terjeszteni. Ehhez pedig parlamenti szerepvállalásra van szükség. "Felvállaltuk ezt a szerepet, és azt Európai Parlamentben is vállalni kívánjuk" – tette hozzá.

Az "új fejezet" a bejelentés szerint a hét végén kezdődik. Berlin mellett a többi között Brémában, Lipcsében, Kölnben, Stuttgartban és Münchenben terveznek "engedetlenségi" tiltakozó akciókat, de a szóvivő részleteket nem közölt.

Címlapról ajánljuk
Cserhalmi György: „Nem vagyok hajlandó rosszul lenni!”

Cserhalmi György: „Nem vagyok hajlandó rosszul lenni!”

A magyar színház- és filmművészet megkerülhetetlen alakja, és bár mostanában csak ritkán tűnik fel a vásznon, de mégis jelen van. Azt mondja, akik kíváncsiak rá, megtalálják, de tanítani nem akar, csak beszélgetni. Cserhalmi György szerint egy időtálló alkotás és a szakmai párbeszéd legfőbb építőköve egyaránt a kölcsönös bizalom. Úgy véli, a színművészeknek a színház az anyukájuk, a film pedig a mostoha papájuk, aki „hol kedves, hol nem”.
VIDEÓ
EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. december 26. 21:18
×
×
×
×