eur:
393.17
usd:
364.09
bux:
72070.54
2024. július 4. csütörtök Ulrik
Leo Varadkar ír miniszterelnök az Európai Unió brüsszeli csúcstalálkozójára érkezik 2019. június 20-án.
Nyitókép: MTI/EPA/Julien Warnand

Írországban népszavazáson utasították el a nők alkotmányban rögzített társadalmi szerepével kapcsolatos reformot

Írországban nagy arányban utasították el az ország 1937-ben megszövegezett alkotmányában a családra és a nőkre vonatkozó utalások reformját pénteken, a nemzetközi nőnapon tartott népszavazáson - derül ki a szombat este közzétett eredményekből.

A nők számára jelképes csapásként, az igent támogató főbb pártok alkotta politikai osztály számára pedig visszalépésként értékelhető népszavazási eredmények szerint az írek nem támogatták a család fogalmának a házasságon túli kibővítését, sem annak a cikknek a törlését, amely szerint az anyák elsőrendű feladata "a háztartási feladatok" otthoni gyakorlása.

A család meghatározására vonatkozó első kérdésben a nem szavazatok 67,69 százalékkal győztek az igenek felett a szombat este közzétett hivatalos eredmények szerint. A második kérdésre adott válaszokat késő este teszik közzé.

Leo Varadkar miniszterelnök, akinek a jobbközép kormánya kezdeményezte a reformot, mindazonáltal elismerte a vereségét.

"A mi felelősségünk volt, hogy meggyőzzük az emberek többségét, szavazzanak igennel, és ebben kudarcot vallottunk" - mondta a kormányfő újságírók előtt.

A népszavazás iránt nem volt nagy a lelkesedés, a 39 választókerület többségében a részvételi arány nem haladta meg az 50 százalékot.

Az 5,3 milliós lélekszámú európai uniós tagállam, amelyben az alkotmány elfogadása idején a katolikus egyház jelentős befolyást gyakorolt a köz- és magánéletre, 2015-ben törvényesítette az azonos neműek házasságát és 2018-ban a művi terhességmegszakítást.

Címlapról ajánljuk
Választanak a britek - Ezek az összetevők vezettek a konzervatív mélypontig

Választanak a britek - Ezek az összetevők vezettek a konzervatív mélypontig

Történelmi vereség - erre van a legnagyobb esély a csütörtöki brit választásokon. Pedig néhány évvel ezelőtt még a Munkáspárt szenvedett hosszú évekre kiható vereséget; csak hát jött a brexit, a Covid, a háború és az energiaválság, a Munksápárt pedig talpra állt, míg a kormánypárt cserélgette a kormányfőket. Az InfoRádió Gálik Zoltánt kérdezte.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.07.04. csütörtök, 18:00
Varga Zs. András
a Kúria elnöke
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×