eur:
408.05
usd:
375.07
bux:
73837.78
2024. november 5. kedd Imre
Az Izraelnek nyújtott amerikai katonai támogatást ellenző jemeni síita húszi felkelők tiltakoznak a kereskedelmi hajózás védelmét biztosító, az Egyesült Államok által kezdeményezett vörös-tengeri katonai hadművelet ellen a jemeni fővárosban, Szanaában, 2023. december 29-én. A Hamász palesztin szélsőséges szervezet és Izrael között a Gázai övezetben zajló konfliktus kiújulása óta a jemeni húszi lázadók számos kereskedelmi hajó ellen hajtottak végre támadásokat a Vörös-tengeren, nemzetközi vádak szerint iráni támogatással. A húszik a Gázai övezet elleni izraeli hadművelet leállítását követelik.
Nyitókép: MTI/EPA/Jahja Oszama

Már a nemzetközi adatbiztonságot veszélyeztetik a jemeni lázadók

A húszik kárt okoztak négy fontos vízalatti kábelben is, amik összekötik Európát és Ázsiát, ez zavart okozhat a két kontinens kommunikációjában.

Mostanra már nem csak a katonai állásokat és a kereskedelmi hajókat támadják a húszik, hanem az adatforgalmat is veszélyeztetik, az Irán által támogatott csoport ugyanis megrongát több Ázsiát és Európát összekötő víz alatti kábelt - írja az Euronews híradása nyomán az Economx.

A pusztítás főként a 22 ezer kilométeres távol-keleti hálózatot működtető AAE-1 vállalatot érintette. Ez a 40 terrabit/másodperc kapacitású vezeték Pakisztánon és Kataron át kapcsolta össze Kínát a Nyugattal. Fájó csapás érte továbbá az Afrika első szélessávú tenger alatti kábelrendszerét elindító Seacom céget, illetve az EIG Global és a TGN kommunikációs vegyesvállalatok is a károsultak között vannak.

A régióban több interkontinentális internetvonal is halad. Korábban a húszi terrorcsoporthoz kötődő Telegram csatorna egy fenyegető üzenettel közzétette a Vörös-tengerben futó kábelek térképét. A Yemen Telecom komoly diplomáciai erőfeszítés tett, hogy a globális nemzetközi távközlési szövetségek figyeljenek rá, hogy véletlenül se adjanak információt a lázadóknak a tenger alatti kábelek elhelyezkedéséről, hiszen azokban akár hajóhorgonyokkal is kárt lehet tenni.

Ám a környező országok nem gondolták, hogy a terroristák technikailag képesek lennének ilyen csapás mérésére.

Moammer al-Eryani, az ádeni kormány információs minisztere szerint az iráni támogatásnak köszönhetően egyre radikálisabb támadásokat végrehajtó terroristák a radikalizmusuk miatt nem tárgyalásképesek. A jemeni lázadók szóvivője, Mohammed Abdul Salam szerint továbbra is innovatív technikákat használnak fel a támadásokhoz és a nyugati ellenlépések csak összekovácsolják a gázai erőszakon felháborodott arab népet - írja a lap.

Hetekig is eltarthat a sérült kábelek javítása, és az azt végző cégek magas kockázati- és kiszállási díjat fognak felszámolni. Hozzáteszik, mindazonáltal több vezeték is sértetlen maradt, így nem szakadt meg az internetes kommunikáció az érintett ázsiai, európai és afrikai országok között.

Címlapról ajánljuk
Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Az Egyesült Államoknak eddig 45 elnöke volt, a 2020-ban megválasztott Joe Biden sorrendben mégis a 46. A leghosszabb ideig, 12 évig és 39 napig Franklin D. Roosevelt, a legrövidebb ideig, 32 napig William Henry Harrison volt elnök. Érdekességek az amerikai elnökválasztások történetéből.

Elemző a moldovai elnökválasztásról: Maia Sandu pirruszi győzelmet aratott, egyre többen „gyűlölik” a pártját

A kelet-európai országban a hét végén tartották az elnökválasztás második fordulóját, melyet a hivatalban lévő elnök, Maia Sandu nyert meg Alexandr Stoianoglo ellen. Pászkán Zsolt, a Magyar Külügyi Intézet külső munkatársa szerint nem vár könnyű időszak Maia Sandura, mert bár a moldovaiak többsége támogatja az uniós csatlakozást, az elnök pártja egyre népszerűtlenebb.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×