A Hamász terrortámadása óta 2249 ilyen jellegű bűncselekményt hajtottak végre Németországban. Felix Klein – aki 2018 óta a németországi zsidó élettel és az antiszemitizmus elleni harccal foglalkozó kormányzati biztos – a szövetségi bűnügyi hivatal adataira hivatkozva utalt arra, hogy az említett cselekmények jelentős részét nem is közvetlenül a merénylet után, hanem "hetekkel és hónapokkal később" követték el. A kormánybiztos ugyanakkor megdöbbentőnek nevezte azt is, hogy a zsidóellenes cselekmények a magas szám ellenére kiszorultak a nyilvános vitákból, és a média is alig foglalkozik velük.
"Az állam, a társadalom nem engedheti meg, hogy a zsidógyűlölet szó nélkül maradjon"
– hangsúlyozta Felix Klein. A leghatározottabban elvetette azt az ezzel kapcsolatos érvelést, amely szerint az antiszemitizmus a "művészi szabadság része" lenne.
Állást foglalt a büntetőtörvénykönyvnek a nép elleni uszítással foglalkozó paragrafusának módosítása mellett. Klein szerint ezzel biztosíthatni lehetne, hogy az antiszemitizmus ellen büntetőjogi eszközökkel határozottabban vehessék fel a harcot.
A Németországi Zsidók Központi Tanácsa nyilatkozatában arra hívta fel a figyelmet, hogy a zsidókra egyre nagyobb mentális teher nehezedik. Josef Schuster utalt arra, hogy sok zsidó nő és férfi félelemből a nyilvánosság előtt igyekszik leplezni zsidóságát. Egyre kevesebben vesznek részt a zsinagógákban tartott istentiszteleteken, illetve a különböző zsidó rendezvényeken – tette hozzá. Ennek következménye pedig az, hogy – mint fogalmazott – "a zsidó élet kevésbé láthatóvá vált".
A központi tanács elnöke aggodalmának adott hangot amiatt, hogy erősödik az antiszemitizmus a szélsőjobboldal részéről. Értékelése szerint ez jelenti a legnagyobb fenyegetést, mert " a legjobban szervezett". Ennek kapcsán különösen fontosnak minősítette a szélsőjobboldal ellen a múlt hétvégén tartott németországi tüntetéseket, ugyanakkor megemlítette, hogy néhány esetben ezeken a tüntetéseken is voltak zsidóellenes megnyilvánulások.
Bejelentette, hogy az általa vezetett tanács kampányt kezd annak bemutatása érdekében, hogy az antiszemitizmus nem a múlté. "A zsidó életet a társadalom természetes részének kell tekinteni, a zsidógyűlöletet terjesztő intézményeket pedig be kell tiltani" – hangsúlyozta Josef Schuster.