eur:
410.96
usd:
392.3
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Video wall with small screens digital concept
Nyitókép: Vertigo3d/Getty Images

Új fejlemény a lengyel közmédia felszámolásának ügyében

Elutasította hétfőn a varsói kerületi bíróság Bartlomiej Sienkiewicz kulturális és örökségvédelmi miniszternek a közszolgálati rádiót (PR) és televíziót (TVP) működtető társaságok felszámolásáról szóló döntésének bejegyzését.

A miniszter december 27-én indított felszámolási eljárást a közmédiát működtető társaságok ellen. Ennek értelmében az említett társaságokat a felszámolással megbízott illetékesek irányítják.

A közmédia irányításában történt változtatások hivatalossá tételéhez viszont bírósági bejegyzés szükséges, és ezt utasította el hétfőn a bíróság.

A bejegyzést a bírói testület a lengyel alkotmánybíróság múlt heti, a közmédiát érintő döntésére hivatkozva utasította el. Kifogásolták azt is, hogy Sienkiewicz korábban formálisan a köztelevízió felügyelőtanácsának rendkívüli közgyűlésén döntött a TVP és a PR felszámolásáról. A közgyűlést azonban valójában nem hívta össze, hanem egyszemélyes összetételben, egyedül vett részt rajta. A döntéshez így nem járulhatott hozzá a sajtószabadság felett őrködő Országos Rádió- és Televíziótanács (KRRiT) képviselője sem - szól egy további bírósági kifogás.

Sienkiewicz hétfő délutáni sajtóértekezletén úgy nyilatkozott: a bírósági bejegyzés hiánya nincs hatással a felszámolás alatt lévő társaságok működésére. Bejelentette: panaszt nyújt be a bejegyzést elutasító döntés ellen, és a közmédia felszámolásával megbízott illetékesek a gazdasági törvényszék döntéséig változatlanul ellátják feladatukat.

„Ez nem csak egy jogi vita arról, hogy ki a felelős a televízióért. Ez a vita a lengyel közélet lényegéről szól” – jelentette ki Sienkiewicz. Úgy vélekedett, hogy a közmédia korábban egyetlen párt (a jelenleg ellenzéki Jog és Igazságosság) „eszköze” volt, amin változtatni kell.

A TVP-t működtető társaság felszámolásával megbízott Daniel Gorgosz hétfőn a televízió alkalmazottjaihoz intézett levelében azt írta: a TVP akár több hónapon keresztül is „jogi viták tárgya lehet”. Közölte: a jelenlegi vezetés „intenzív és hatékony” lépéseket tesz a televízió további működését lehetővé tevő pénzügyi források biztosítása érdekében.

Felidézte: Andrzej Duda elnök december végén megvétózta a televízió és a rádió számára 3 milliárd zloty (263 milliárd forint) költségvetési forrást előirányzó törvényt. „A társaság ezért rövid időn belül fizetésképtelenné válhat” – tette hozzá.

Az államfő decemberben azzal indokolta a költségvetési törvényt kiegészítő, a televízió és rádió finanszírozásáról is szóló jogszabály vétóját, hogy a kormány a közmédia átalakítása során „kirívó módon megsértette az alkotmányt”. Marcin Mastalerek, az államfő kabinetfőnöke január elején kijelentette: a vétó miatt Donald Tusk kormánya kénytelen lesz „rendszerszerűen rendezni” a közszolgálati média ügyét.

Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×