eur:
394.83
usd:
367.43
bux:
71456
2024. július 3. szerda Kornél, Soma
A mianmari katonai hatalomátvétel és a civil lakosok megölése ellen tiltakozik egy táblát tartó tüntető Mianmar londoni nagykövetségének épülete előtt 2021. április 8-án. Ezen a napon Kjau Zvar Minn, Mianmar londoni nagykövete közölte, a helyettese, Csit Vin kizárta őt a diplomáciai képviselet épületéből, és a junta nevében átvette az irányítást. Az Egyesült Királyság a mianmari hadsereg puccsát követően szankciókat vezetett be egyes tábornokok, illetve a hadsereghez köthető üzleti érdekeltségek ellen, London pedig felszólította a juntát, haladéktalanul állítsa helyre a demokráciát.
Nyitókép: MTI/AP/Kirsty Wigglesworth

Tűzszünet jön Mianmarban

Tűzszünetet kötött a mianmari Három testvér lázadószövetség az országot irányító katonai juntával - jelentette be pénteken a Ta'ang Nemzeti Felszabadító Hadsereg (TNLA), a bejelentést a kínai külügyminisztérium is megerősítette.

A kínai küldött által lebonyolított tárgyalásokon a Három testvér szövetség beleegyezett a katonai terjeszkedés megállításáról szóló tűzszünetbe - tudatta pénteken a TNLA egyik vezetője.

A szövetség megállapodott abban, hogy a jövőben tartózkodnak az ellenséges táborok és városok támadásaitól. A hadsereg cserébe azt ígérte, hogy nem intéz légitámadásokat a lázadók ellen és nem vet be ellenük nehézfegyverzetet - tette hozzá.

A kínai külügyminisztérium pénteken megerősítette: a mianmari katonai junta és a lázadócsoportok a harcok megszüntetéséről és a konfliktus tárgyalásos megoldásáról egyeztek meg.

Mao Ning kínai külügyi szóvivő kiemelte: mindkét fél ígéretet tett arra, hogy nem bántják a kínai határ mentén élőket. "Kína azt reméli, hogy Mianmarban az összes érintett fél eleget tesz a tűszüneti megállapodásban foglaltaknak és teljes önmérsékletet gyakorol" - hangoztatta.

Peking decemberben jelentette be, hogy a mianmari katonai junta és a lázadószövetségek ideiglenes tűzszünetről állapodtak meg. A harcok ennek ellenére tovább folytatódtak az északi San államban, miközben Mianmar kulcsfontosságú kereskedelmi központja, az északkeleti Laukkai is a lázadók kezére került.

A mianmari hadsereg, amely 2021-ben katonai puccs során ragadta magához a hatalmat, október vége óta küzd a lázadó csoportokkal az ország északi területének ellenőrzéséért. Különösen heves harcok dúlnak a Kínával határos, északi San állam területén.

A Három testvér lázadószövetség - amelynek egyik tagszervezete az MNDAA, a másik kettő a TNLA és az Arakáni Hadsereg (AA) - október 27-én indított közös offenzívája során saját közlése szerint eddig katonai támaszpontok százait és több várost is elfoglalt.

A lázadószövetség közös offenzívája Kínát is aggodalommal tölti el a határkereskedelem megakadása és egy Kínát fenyegető menekülthullám miatt.

A mianmari polgárháború kitörése óta a közelmúltban több mint 300 ezer ember kényszerült elhagyni lakhelyét, a katonai puccs kirobbanása óta ez a szám a kétmilliót is meghaladja.

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.07.03. szerda, 18:00
Giró-Szász András
politikai tanácsadó
Sikerült a csúcsdöntés Amerikában

Sikerült a csúcsdöntés Amerikában

Ázsiában ma reggel felemás hangulatban telt a kereskedés, ezt követően pedig Európában egész nap estek a tőzsdék, igaz, az amerikai nyitást követően kisebb felpattanást láthatunk, míg a tengerentúlon óvatos mozgásokkal telik egyelőre a kereskedés. Az amerikai tőzsdén különösen a Teslára ajánlott figyelni, miután a várakozásokat meghaladó kiszállítási számokat közölt a vállalat a második negyedévre vonatkozóan.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×