eur:
409.4
usd:
375.88
bux:
74495.66
2024. november 5. kedd Imre
Közép-amerikai kivándorlók gyalogolnak a mexikói Córdobában 2018. november 5-én. Az amerikai-mexikói határ felé tartó, több ezer emberből, főként hondurasiakból és salvadoriakból álló migránsok első csoportja október 13-án indult útnak a hondurasi San Pedro Sula városából.
Nyitókép: MTI/AP/Marco Ugarte

Özönlenek a migránsok az USA-ba – Brazília lehetne most a kulcs

Rekordokat döntött idén a Latin-Amerikából az Egyesült Államokba induló illegális migránsok száma – derült ki az Interpol legutóbbi adataiból. Dél-Amerika már az ázsiaiak és afrikaiak számára is ugródeszkát jelent az amerikai álom felé, de a rossz politikai és gazdasági helyzet miatt egyre több latin-amerikai az Európai Uniót célozza meg.

Az Interpol november 27. és december 1. között ötödik alkalommal rendezte meg azt a műveletét, amelyben 31 ország hatóságai vettek részt – mondta az InfoRádióban Sayfo Omar, a Migrációkutató Intézet vezető kutatója.

„257 csempészt tartóztattak le és 12 ezer illegális migránst füleltek le. Ők 69 ország állampolgárai. Immár nemcsak Latin-Amerikából érkeznek emberek, nagyon sokan vannak afrikaiak, ázsiaiak, akik szintén Latin-Amerika felől akarják megközelíteni az Egyesült Államokat. Immár a kínaiak a harmadik legnagyobb csoportnak számítanak, elsők a venezuelaiak, a másodikak az ecuadoriak” – részletezte.

Az embercsempészet központja Brazília:

  • 10 országgal határos
  • 16 ezer kilométer hosszú a határvonala, sok esetben nehéz terepen, tehát nehezen őrizhető.

Az amerikai határellenőrzés Sayfo Omar szerint közben gyakorlatilag összeomlott.

„Az amerikai belbiztonsági tárca a második világháború óta eltelt időszak legnagyobb migrációs hullámának nevezte azt, ami most zajlik az Egyesült Államokban. Ők az okok között a Covid által a gazdaságokra gyakorolt nyomást emelték ki, illetve a politikai instabilitást. De tudni kell, hogy itt egy amerikai állami hivatalról van szó, ami nem fog vádakat, kritikákat megfogalmazni az Egyesült Államok legfőbb vezetőjével, az elnökkel szemben – fogalmazott a Migrációkutató Intézet vezető kutatója.

Joe Biden a hibás

Mindazonáltal látni lehet azt, hogy ami most zajlik az Egyesült Államok déli határain, az elsősorban a Biden-adminisztrációnak köszönhető; Donald Trump 2017 és 2021 között tartó elnöksége alatt rákényszerítette Mexikóra az onnan érkező migránsok visszafogadását, elszállásolását, a családokat szétválasztották, hogy ne érkezzenek úgynevezett hamis családok; egyedülálló férfiak ne fogadjanak fel gyerekeket, ezzel is jogi kedvezményekhez jutva, DNS-teszteket vezettek be. A Biden-adminisztráció szinte minden ilyen intézkedést eltörölt, illetve egy intézkedés májusban magától lejárt."

Az EU-ba is érkeznek latin-amerikai migránsok, százas, ezres nagyságrendben jönnek Venezuelából, Peruból emberek.

2023-ban 2,5 millió ember érkezett illegálisan az Amerikai Egyesült Államokba a szakértő elmondása szerint.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk

Amerika választ: így szavaznak most az Egyesült Államokban

Az Amerikai Egyesült Államokban november 5-én, kedden zárul az elnökválasztás, a legtöbb tagállamban ugyanis már hetek óta lehet szavazni. A választási rendszer egyik különlegessége, hogy nem közvetlenül az elnökjelöltekre szavazhatnak, hanem államonként eltérő számú elektort választanak, akik végül döntenek az elnök személyéről. Ez azt is jelenti, hogy nem feltétlenül az lesz a következő elnök, akire országosan a legtöbb szavazat érkezett.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×