Az elnök az uniós parlamentnek az EU-tagállamok vezetőinek csütörtökön kezdődő brüsszeli csúcstalálkozóját előkészítő plenáris vitájában elmondta:
Ukrajna nemcsak a megszálló ellen, hanem Európáért harcol, és az európai családhoz való csatlakozás Ukrajna végső győzelmét jelenti majd.
Kifejtette, úgy látja, Ukrajna nagy lépéseket tett a csatlakozáshoz vezető reformok elfogadása érdekében.
„A kijevi parlament most hagyott jóvá két korrupcióellenes törvényt a Nemzeti Korrupcióellenes Hivatal személyzetéről és a vagyonnyilatkozatról, valamint elfogadta a nemzeti kisebbségekről szóló módosított törvényt is, amely a Velencei Bizottság fennmaradó ajánlását tartalmazza. Ez a törvény lehetővé teszi a kisebbségi nyelvek nagyobb mértékű használatát az iskolákban, a könyvkiadásban és a nyilvános rendezvényeken. A nemzeti kisebbségi csoportok máris pozitívan reagáltak erre a törvényre, és a mi első értékelésünk is pozitív” – taglalta Von der Leyen.
A bizottság elnöke szerint ha ezeket az intézkedéseket hatékonyan végrehajtják, akkor már a legtöbbet teljesítették a csatlakozáshoz szükséges reformfeltételekből.
„Ukrajna kemény munkával bizonyítja, hogy mennyire fontosak számára az unió értékei, így nekünk is hasonlóan kell cselekednünk” – jelentette ki.
Gál Kinga, a Fidesz uniós parlamenti képviselője felszólalásában rámutatott: a csatlakozási tárgyalások megkezdése kérdésében ma nincs egység a tagállamok között.
„Ilyen súlyú döntést csak megfelelő előkészítés után szabad meghozni, nem politikai nyomásra.
Egy Ukrajna-méretű és gazdasági-politikai helyzetű állam csatlakozása komoly következményekkel járna az unió egészére és a tagállamok gazdaságaira nézve” – hívta fel a figyelmet.
A képviselő szerint a bővítéspolitikának objektív, egységes feltételrendszeren és teljesítményen alapuló folyamatnak kell maradnia, és Ukrajna az Európai Bizottság által szabott minimumfeltételeket sem teljesíti - köztük a nemzeti kisebbségek jogainak garantálását. „Ukrajna nem áll készen a tárgyalások megkezdésére. A nyugat-balkáni országok esetében évek óta ezért nincs előrelépés a bővítésben. Nincs helye a kettős mércének” – szögezte le.
Mint mondta, a tagállami vezetőket tömörítő Európai Tanács küldhet pozitív jelzéseket Ukrajnának, de azoknak nem szabadna a csatlakozási tárgyalások elkezdésének irányába mutatnia. Gál Kinga úgy vélte, hogy egy pusztán politikai nyomásra meghozott, elhamarkodott döntés az uniós polgárok véleményének megkérdezése nélkül, csak tovább rombolná az EU egységét.