Elkészült Németországban az úgynevezett szerencsejáték atlasz, amelyet most hoztak nyilvánosságra, és pontos adatokat szolgáltat a játékszenvedély alakulásáról. A 2021-es felmárés adatait tartalmazó, 2023-as atlaszt a szövetségi kormány drogbiztosa mutatta be. Az NTV hírcsatorna által idézett Burkhard Blienert szerint Németországban 4,6 millió szerencsejáték-függő vam, aki már ennek tüneteit mutatja.
Körülbelül 1,3 milliót tesz ki azoknak a száma, akik immár nem képesek szabadulni a játékok szorításából, míg további 3,3 millióan vannak azok, akik a függőség határán vannak.
Ez utóbbiak esetében akut elvonási tünetek jelentkeznek. Például rövid kihagyás után visszatérnek a játékhoz, és igyekeznek szert tenni az "elmaradt" nyereségre. Mindez azt jelenti, hogy a 18 és 70 év közötti lakosság 2,3 százaléka "szerencsejáték-zavarral" küzd, ami 2001 óta mentális betegségnek számít.
A kormánybiztos szerint azonnali intézkedésre van szükség, például tiltaná este 11 óra előtt a sportfogadások reklámját, hogy ezzel a fiatalabb korosztály megfertőződését lassítani lehessen, mert a felmérés szerint a sportfogagók harmada már függőségi zavarban szenved.
Az elmúlt évben ugyanakkor – különösen az online játékosok körében – meredeken emelkedett azoknak a száma is, akik járóbetegként orvosi segítségért folyamodtak. Az atlasz, amelyet több, a függőségi problémákkal foglalkozó intézet állított össze, átfogó áttekintést nyújt a németországi szerencsejátékok témájáról, a jogi szabályozásról, az iparági helyzetről, valamint a függőség és a megelőzés problémájáról.
A szerecsejáték-ipar ugynevezett bruttó játékbevétele – azaz a kiosztott nyeremények levonása után befolyt összeg – az elmúlt évben 13,4 milliárd euró volt.
A szolgáltatók számára a "legnyereségesebbek" 4,8 milliárd euróval a változatlanul a játékautomaták, majd 4,1 milliárddal lottó következik.
A harmadik helyen a sportfogadás áll 1,4 millliárd euróval.
Az NTV szerint nagy nyertes az állam, amely a legális szerencsejétékokból befolyt adók révén tavaly 5,2 milliárd eurót vághatott zsebre.