eur:
408.13
usd:
387.35
bux:
77771.12
2024. november 18. hétfő Jenő
Izraeli csapásokban megsérült házak Gázában 2023. november 5-én. A Gázai övezetet irányító Hamász palesztin iszlamista szervezet október 7-én támadást indított Izrael ellen, az izraeli haderő pedig azóta támadja a Hamász katonai létesítményeit a palesztinok lakta övezetben. Izraelben több mint 1400 ember életét vesztette, az izraeli válaszcsapások több mint 9400 palesztin halálát okozták a Gázai övezetben.
Nyitókép: MTI/EPA/Mohamed Szaber

A Hamász vezetőit dollármilliárdosoknak tartják, itt a lista róluk

Az X-en megjelent összefoglaló szerint dúsgazdag palesztinok vezetik a Hamászt, és ráadásul nem is a Gázai övezetben élnek.

A Gázai övezet több mint kétmillió lakójának nagy többsége szörnyű nyomorban tengeti az életét, majdnem 40 százalékuk ugyanis munkanélküli. Ezzel szemben a térséget irányító Hamász vezetői szinte kivétel nélkül dúsgazdag emberek, akik elképesztő luxusban élnek, persze nem Gázában. Dollármilliárdokra rúgó vagyonukat feltehetően azokból az adományokból szedték össze, amelyeket a szélsőséges iszlamista szervezet kapott. A nagy részét állítólag nem a Hamász működtetésére vagy a Gázában élő palesztinok életkörülményeiknek javítására fordították, hanem titkos befektetési alapokba helyezték el. Erről az X-en posztoló Anton Gerascsenkónak, az ukrán belügyminiszter tanácsadójának beszélt az amerikai államkincstár egyik munkatársa.

Elisabeth Rosenberg név szerint fel is sorolta a milliárdos Hamász-vezetőket. Alább a lista és benne az amerikai közlések.

Iszmail Hanijeh (61 éves) a gázai Hamász kormányzat első embere, már 2019 óta külföldön él. A tizenhárom gyerekes családapa jó néhány törökországi és katari luxusszálloda tulajdonosa. Rendszeresen utazgat saját repülőgépén Teherán, Moszkva, Isztambul és Kairó között. Gyakran látni Törökországban könnyűvérű hölgyek és sok alkohol társaságában, bár ezeket az iszlám szigorúan tiltja. Egyik fia, Maaz, a legjelentősebb ingatlantulajdonos Gázában, úgy is nevezik, hogy ő a "Házak Atyja". A Hanijeh család vagyonát Washingtonban 2,5 milliárd dollárra becsülik. Az izraeli hadsereg közlése szerint Iszmail Hanijeh a napokban Iránba tette át székhelyét.

Khaled Mashal (67 éves) a Hamász politikai irodájának korábbi főnöke, 2012-ben menekült el Damaszkuszból Katarba. Persze a másfél milliárd dollárra becsült vagyonát is vitte magával. Jelenleg ő irányítja az egyik jelentős dohai üzleti csoport ingatlan- és pénzügyi műveleteit.

Musza Abu Marzuk (72 éves) az iszlamista szervezet nemzetközi kapcsolatainak második legfontosabb embere. 14 évig az Egyesült Államokban élt, mind a hat gyermeke ott született. Vagyonát 2 milliárd dollárra becsülik.

Junisz Kafiseh (67 éves) a terrorszervezet pénzügyi igazgatója, pillanatnyilag Isztambulban él. Recep Tajip Erdogan elnöktől török útlevelet kapott, amely Hashemet Aslan névre szól. Egyebek között egy olyan építőipari céget irányít, amely a Hamásznak keresi a pénzt. A vállalat bevétele tavaly elérte a kétmillió eurót.

Anton Gerascsenkó ehhez a felsoroláshoz a következőket fűzte még hozzá:

"A gázai palesztinok a Hamász túszai, amely nem törődik a hétköznapi emberekkel.

Szenvedéseik nem érdeklik őket, mert abból keresnek pénzt és erősítik a hatalmukat. Minél szegényebbek az emberek, annál inkább ki vannak téve a propagandának, a megfélemlítésnek, és annál könnyebben irányíthatók. Hasonló helyzetet látunk más diktatúrákban is, ahol a vagyon és a hatalom egy kis csoport kezében összpontosul, amely egy kiszolgáltatott, engedelmes lakosság felett uralkodik."

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.18. hétfő, 18:00
Schmidt Mária
Széchenyi-díjas történész, a Terror Háza Múzeum főigazgatója
Rengeteg kínai tőke áramlik Magyarországra, és éppen ez lehet az egyik fő kihívás Trump elnöksége idején

Rengeteg kínai tőke áramlik Magyarországra, és éppen ez lehet az egyik fő kihívás Trump elnöksége idején

2022-től 2024. szeptemberéig Magyarországra áramlott az összes kínai külföldi működőtőke több mint negyede, ami az európai kontinenst vette célba, és ezzel igyekszik a magyar kormány megtámogatni a recesszió-sújtotta gazdaságot – mutat rá vasárnapi körképében a Financial Times. A cikk egyik fő üzenete az, hogy a sok kínai tőkéből adódhat a nagy politikai mutatvány, hogy hogyan egyensúlyozzon az Orbán-kormány a kínai és az amerikai érdekek mentén, és közben a már bejelentett nagy autóipari beruházások lendületet is adjanak az EU-pénzek korlátozottsága miatt is szenvedő magyar gazdaságnak.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×