eur:
410.96
usd:
392.3
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
A woman using a gas pump to refuel vehicle during energy crisis
Nyitókép: alvaro gonzalez

Közel lehet a világ fosszilisenergia-étvágyának csúcsa

Nincs is olyan messze a tetőzés lehetséges dátuma a Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) szerint.

Az IEA előrejelzése szerint 2030 lehet az az év, amikor tetőzik a kereslet a fosszilis tüzelőanyagok iránt - tette közzé a Reuters cikke alapján a hirado.hu. Mint írják, egyre több elektromos autó kerül forgalomba, és Kína is a tisztább energiaforrások felé mozdul a lassuló gazdasági növekedés mellett. Évente megjelenő, World Energy Outlook című kiadványukban azt írják, hogy a kormányok jelenlegi politikája alapján ebben az évtizedben láthatóak az olaj-, földgáz- és szénkereslet csúcsértékei.

Mindez a szöges ellentéte annak, amit a Kőolaj-exportáló Országok Szervezete (OPEC) olajtermelői csoportja állít, akik szerint az olaj iránti kereslet jóval 2030 után is emelkedni fog, ezzel együtt új olajipari beruházásokra szólítanak fel.

A tiszta energiára való átállás megállíthatatlan, világszinten zajlik. Ma már nem az a kérdés, hogy lesz-e paradigmaváltás, hanem az, hogy mikor. És minél hamarabb, annál jobb mindenki számára

- fogalmazott Fatih Birol, az IEA ügyvezető igazgatója.

Az ügynökség közleményében azonban hozzátette: elmaradunk a Párizsi Megállapodásban kitűzött céltól, a fosszilis tüzelőanyagok iránti kereslet továbbra is túl nagy lesz ahhoz, hogy a globális átlaghőmérséklet emelkedésének 1,5 Celsius-fokra való korlátozása elérhető közelségben maradjon. Ez nem csak az éghajlati hatások súlyosbodását kockáztatja, hanem aláaknázza az energiarendszer biztonságát is, melyet egy hűvösebb, kevesebb szélsőséges időjárási jelenséggel járó világra építettek.

Az ügynökség bízik benne, hogy 2030-ra globális szinten közel tízszer annyi elektromos autó fog majd az utakon közlekedni, mint most.

A portál szerint jelentésükben az is áll, hogy Kína adta a globális olajfelhasználás növekedésének csaknem kétharmadát, azonban a gazdasági növekedés veszít lendületéből, és az ország inkább a tiszta energia irányába mozdul, hiszen 2022-ben a globális elektromos járműeladások több mint fele Kínában volt.

Az IEA úgy véli, az átmenet kulcsa, hogy a fosszilis tüzelőanyagok helyett az tiszta energia minden aspektusába történő beruházásokat növeljék.

Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×